Jsou granáty po záruční lhůtě míň nebezpečné?

Vojtěch Rynda
24. 5. 2007 9:00
Jak hrají usedlí revolucionáři Manic Street Preachers
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Send Away the Tigers je deska revolucionářů, kteří zestárli a pochopili, že kraválem, jedovatými texty a flusanci svět nespasí. A nevadí jim to.

Není to comeback, nýbrž výpověď o další fázi existence. Velští Manic Street Preachers natočili po bezkrevné desce Lifeblood a sólovkách dvou ze tří členů album, které jejich aktuální pozici definuje stejně dobře jako debut Generation Terrorists z dvaadevadesátého nebo nový začátek Everything Must Go, který byl nahraný po nevyřešeném zmizení kytaristy Richeyho Jamese.

Už dávno nejsou takové hvězdy jako po polovině 90. let. A už vůbec nejsou ani ti rebelové jako v časech debutu, kteří chtěli mixem nabroušeného rock'n'rollu, politického komentátorství v duchu The Clash, intelektuálskými citáty a glamovou image zdecimovat hudební průmysl jedinou deskou a zabalit to.

Už nejsou tou partou, která po ztrátě blízkého přítele Richeyho pochopila, že největší bolest stejně přijde vždycky zevnitř, která nahrála hořkosladké a kultivované zpovědi jako zmíněná deska Everything Must Go a This Is My Truth Tell Me Yours.

Foto: Sony BMG

A nejsou už ani těmi ambiciózními, ale tápajícími všeuměly z éry rozmáchlé a nedoceněné desky Know Your Enemy, kdy zkoušeli všechno od diska po protestsongy. Tehdy si v nejlepší víře (nebo neodpustitelné naivitě?) střihli koncert na Castrově Kubě, což jim půlka světa dodnes nemůže odpustit.

Dnes jsou z nich strejcové. Chlápci před čtyřicítkou, kteří si svých patnáct minut ne slávy - slavní jsou pořád - nýbrž aktivního vytváření popkultury, přítomnosti na titulních stránkách a tahání pilky ve světlech halogenů už užili. Teď můžou stát stranou a vědoucně glosovat.

Send Away the Tigers je deska zkušená v nejlepším slova smyslu. Manics na ní s melancholickým přehledem mazáků střídají všechny předchozí polohy, aniž to působí jako resuscitování lepších dní.

Foto: Aktuálně.cz

Jedovatá šleha Rendition a do rockabilly zabalená politická vypalovačka Imperial Bodybags svolávají věrné do boje hned vedle velebného titulního otvíráku. Klidnější a introspektivnější kousky The Second Great Depression nebo Winterlovers nabízejí čas na nadechnutí a zamyšlení. A Autumnsong, kterou jako by se kapela sama ohlížela do minulosti a zároveň hleděla kupředu, se hodí ke smutnění i ke sbírání sil.

Spojování těchhle dvou protikladných poloh bylo pro Manics odpradávna charakteristické. Míchají je i ve zvuku. Zrovna Autumnsong v sobě schovává jak vzpomínku na jedovatost Richeyho kytary, tak smyčcový bombast a gradaci zvíci Queen z Everything Must Go. V jejich rukou i kýč vždycky spíš bodal než hladil.

A co na tom, že ten sestupný riff z Indian Summer pochází z jejich dávné hitovky A Design for Life. Co na tom, že v Your Love Alone Is Not Enough, duetu i Ninou Persson z The Cardigans, opakují název písně You Stole the Sun from My Heart z osmadevadesátého.

Mají právo zrekapitulovat, co jim šlo nejlíp. Snad jen nesnesitelné řezavosti Holy Bible se tu nic neblíží - ale to je vlastně dobře, protože taková deska se dá bez sebevraždy nahrát jen jednou. (Pro Richeyho možná ani to ne.)

Produkce se ujal osvědčený Dave Eringa, booklet s fotkami od Valerie Phillips je krásný a zase trochu jiný, nechybí nějaký ten citát a dočkáte se i obligátního bonusu - tentokrát pichlavé Lennonovy Working Class Hero.

Ano, tohle nejkratší album v historii kapely občas sází na jistotu. Nepodbízí se však ani trendům, ani posluchačům. Manic Street Preachers mají své místo v dějinách dávno jisté a nemuseli by už dělat vůbec nic. Když ze sebe jednou za pár let dostanou podobně dobrou desku, svět tím nespasí. Ale rozhodně tím potěší spoustu lidí.

Manic Street Preachers: Send Away the Tigers. CD, 39 minut. Vydala firma Sony BMG, 2007.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy