Jak vozíčkáři z ulic Konga dojeli s rumbou až do Evropy

Michal Procházka
2. 6. 2011 11:41
Francouzský institut uvádí film o kapele z Respectu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - S týdenním předstihem před hudebním festivalem Respect 2011 se Francouzském institutu od čtvrtka promítá dokumentární film o jedné z vystupujících kapel nazvaný Benda Bilili! Zachycuje cestu dnes velmi populárního konžského souboru z nejchudšího předměstí Kinshasy až na pódia evropských hudebních přehlídek.

Francouzští dokumentaristé Florent de la Tullaye a Renaud Barret sledovali osudy sedmi hudebníků - zčásti ochrnutých a zčásti bezprizorních dětí ulice hrajících směs funky a rumby s prvky starého rhythm 'n' blues i reggae. Na Respectu vystoupí kapela Staff Benda Bilili 12. června na Štvanici.

Jednoduchý „časosběrný" dokument vznikal za složitých okolností a zpočátku i ve skromných podmínkách v Kongu, čímž trochu kopíruje osudy hudebníků. Z velmi skromné produkce se totiž vyklubal snímek představený loni na úvod canneské sekce Quinzaine des realisateurs.

Foto: Aktuálně.cz

Benda Bilili střídá rozhovory filmařů s aktéry a vitální hudební čísla celé kapely. V první řadě zachycuje podhoubí a zrod skupiny, jejíž principál a zakladatel Pappa Ricky hrál začátku pro děti ulice, jež svými písněmi posílal do školy.

Z filmu na nás dýchne atmosféra kapely cvičící venku v sousedství místní zoo. Sledujeme, jak si hrála pro sebe, jak její písně těšily nešťastné ženy a vyprávěly příběhy bídy. Mimochodem jejich pozdější song Jděte volit (Allons Voter) zvýšil účast v konžských volbách.

O politické i společenské situaci zkorumpované a zanedbané země, která přitom ukrývá obrovské bohatství, ale autoři referují spíš prostřednictvím narážek. Důležitější je pro ně syrový rytmus - ten má odrážet pocity bídy i radosti. Stejně jako fotbal paraplegiků, kteří sprintují na rukách a centrují jimi balóny před bránu.

Sledujeme i dospívání hvězdy souboru Rogera Landy, jehož přivedli za Pappou Rickym sami filmaři.  Mladíka z ulice objevili, když hrál na nástroj vlastní výroby - prázdnou plechovku od mléka, dřevěnou rukojeť a vlasec. Mimochodem za čtyři roky se z něj stal skutečný virtuóz. Ze společných rozmluv ale vzniká i obraz života bezprizorních dětí kinshaské ulice.

V neposlední řadě film je vystavěn coby příběh o lidech z periferie světa, kteří sní ve zničené zemi o štěstí. A proti všem očekáváním a překážkám se jim podaří úspěchu dosáhnout - jak všechny pohání Rickyho sen, že si všichni jednou zahrají v Evropě. Tam, kde lidi jedí „tlustá kuřata, zatímco ta hubená posílají do Konga".

Poté, co filmaři Florent de la Tullaye a Renaud Barret seznámí těleso s belgickým producentem Vincentem Kenisem, vezmou události nečekaný spád. Staff Benda Bilili nahraje první desku, dostane se do francouzského rádia a je pozvaná na festival do Belfortu. Od té doby sledujeme jejich vzestup a turné po starém kontinentu. 

Film ukazuje představy Afričanů malujících si život ve vytoužené Evropě. Silný je okamžik, v němž si děti prohlížejí křesťanskou knihu a diví se, že i v Kongu mohl být ráj na zemi, v němž rostla jablka a nebyl hlad. Na druhou stranu snímek působí na evropského diváka příběhem exemplárního úspěchu outsiderů, které tak milujeme.

Jinými slovy, zavání „západní" optikou, jíž nahlížíme bídu Afriky a dojímáme se nad těmi, jimiž se podařilo uniknout z beznaděje a se svou exotickou kulturou uspět právě na Západě. Benda Bilili! si neklade otázky, jak vykulení afričtí hudebníci zvládají obdivuhodný úspěch. Ani se neptá, jestli z nás takové příklady snímají odpovědnost za africkou bídu, neboť se zdá, že všechno tak nějak dobře dopadne.

Nicméně výsledek je nakonec hlavně filmem o statečnosti a naději promlouvající skrze syrovou hudbu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy