Jak uplést ticho plné chyb

Karel Kouba, A2
5. 3. 2006 12:00
Recenze - Nestává se příliš často, aby českému hudebníkovi vyšla deska na renomované zahraniční značce. VIDEO

Výjimkou potvrzující pravidlo je multimediální DVD projektu Carpets Curtains / Koberce, záclony, tvořeného hudebníkem a sběratelem terénních nahrávek Ivanem Palackým a videoumělcem Filipem Cenkem. Vyšlo u dánsko-amerického vydavatelství Errant Bodies zaměřeného na současnou experimentální hudbu a její přesahy do výtvarného umění.

Zkoumat zvuk a ticho

Palacký je původní profesí architekt. S hudbou začínal v rámci brněnské alternativní scény: působil ve skupině Výkřiky břich, v 90.  letech spoluzaložil skupinu Sledě, živé sledě, která se v roce 2001 přetransformovala do elektronického dua Tílko.

V něm Palacký s kontrabasistkou Jennifer de Felice vytvářeli koláže z terénních nahrávek, takzvaných zvukových deníků. V posledních letech rezignoval na tradiční instrumentální hru a jako jediný český hudebník se významněji koncentroval na rozvíjení vlastní vize nové improvizace, překračující hranice tradičně chápané hudby a zkoumající cézury zvuku a ticha.

Bez melodie a rytmu

V projektu Koberce, záclony spojil Palacký své pojetí "mikroimprovizace" - spočívající v minimalistickém soustředění se na aleatorní zvukový detail - s videoimprovizacemi VJe Věry Lukášové, což je pseudonym mladého multimediálního umělce Filipa Cenka.

Foto: Aktuálně.cz

Obě výrazové složky tlumené textury zvukových koberců a proměnlivé vzory vizuálních záclon tvoří nedělitelný celek amébovitě propojených audiovizuálních struktur bez melodie, rytmu či obrazové narace, charakteristických svou asketickou střídmostí.

Pět zvukových obrazů na DVD Carpets Curtains je v podstatě pět improvizací zachycených ve formě jakýchsi abstraktních videoklipů. Jejich podoba byla omezena pouze použitým materiálem; v případě Palackého je to omezení nástroji (respektive přístroji) a v případě Lukášové vstupními vizuálními podklady, které dále zpracovává digitálními manipulacemi.

Foto: Aktuálně.cz

Sedět u stolu

Jako bonus je k většině videoskladeb připojen úryvek jejich živého provedení, takže se dostáváme do role koncertního diváka, a máme tudíž možnost spatřit hudebníka při produkci.

Sedící u stolu nad rozloženými elektronickými přístroji připomíná kutila, který vynalézá a opatrně zkoumá zvukové možnosti dekontextualizovaných a preparovaných předmětů každodenní potřeby ozvučených kontaktními mikrofony.

Dokončení recenze ZDE

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy