Aktivisté vedeni bývalým viceprezidentem USA Al Gorem zveřejnili plány na celosvětovou šňůru koncertů, při kterých 7. července na různých místech světa vystoupí Red Hot Chili Peppers, Black Eyed Peas, Sheryl Crow, Bon Jovi, rapper Snoop Dogg, Lenny Kravitz, Foo Fighters, Bloc Party, Muse a další stovka umělců.
Chtějí upozornit očekávané dvě miliardy diváků na stadionech, u televizí a internetu, že planeta je v nebezpečí. Jak na tiskové konferenci řekl producent Pharrell Williams, "bude to největší večírek na světě".
To vše v době, kdy politické celebrity včetně Spojených států, Číny a Indie na schůzce ve Washingtonu vyzvaly k vypracování dohody o boji proti oteplování
Koncerty The Live Earth přivítá Šanghaj, Sydney, Johannesburg, Londýn a zatím neupřesněná města v Brazílii, Japonsku a Spojených státech. Moderní hudba má znít i na Antarktidě.
Každý z koncertů bude trvat čtyři až osm hodin a všechny se konají v rozpětí čtyřiadvaceti hodin. Na seznamu účinkujících se objeví i místní interpreti.
Organizátoři kromě koncertů spouštějí také kampaň SOS - Save Our Selves (Zachraňme se). "Abychom vyřešili problém s oteplováním, musíme zburcovat miliardy lidí," prohlásil Gore na tiskové konferenci, kde ho doprovázeli Cameron Diaz a rapper Pharrell Williams.
"SOS a Live Earth pořádáme proto, abychom otevřeli novou a zodpovědnější diskuzi, která lidi po celém světě zmobilizuje," vysvětlují aktivisté. I vystoupení budou ukázkou zodpovědného chování: Zorganizují je tak, že se prý stanou modelem ekologicky šetrné koncerty i další živé akce.
Al Gore, neúspěšný kandidát na amerického prezidenta z roku 2000, je jedním z nejhlasitějších aktivistů bojujícím proti globálnímu oteplování. Jeho ekologický dokument Nepříjemná pravda je letos nominován na Oscara.
Koncerty Live Earth využijí vyzkoušený model Live Aid a Live8 z let 1985, respektive 2005, které ve stejný den na různých místech pořádal Bob Geldof. Koncerty měly upozornit na strádání zemí třetího světa: Peníze z Live Aid pomohly zmírnit hladomor v Africe, Live8 pak lobbovalo u předních politiků za oddlužení nejchudších zemí.
U Live Aid ale mediálně neposkvrněný svět účinkujícím jen tleskal. O dvacet let později za nadvlády mediálních obrazů už také psal, že si globální hvězdy showbyznysu naleštily image "vyšším" posláním, aby lépe prodaly svoje produkty, a kritizoval, že tu vystoupili převážné bílí hudebníci.