Eurythmics se sejdou na koncertě pro Beatles

ČTK Kultura ČTK, Kultura
6. 1. 2014 21:14
Annie Lennox a Dave Stewart naposledy spolupracovali před osmi lety.
Eurythmics (Annie Lennox a Dave Stewart).
Eurythmics (Annie Lennox a Dave Stewart). | Foto: Aktuálně.cz

New York - Britské poprockové duo Eurythmics se opět sejde na scéně, aby vzdalo poctu Beatles v pořadu věnovanému slavnému prvnímu vystoupení liverpoolské čtveřice v americké televizi právě před 50 lety. Oznámila to hudební akademie, která organizuje ceny Grammy.

Dlouholetý producent Grammy Ken Ehrlich také připravuje speciální pořad The Night That Changed America: A Grammy Salute To The Beatles (Večer, který změnil Ameriku: pocta Beatles od Grammy). Pořad bude televize CBS vysílat 9. února, tedy přesně 50 let poté, co Beatles při své první cestě do USA vystoupili v americké televizní show Eda Sullivana. Jejich vystoupení, které sledovalo v přímém přenosu asi 73 milionů diváků, se stalo jedním z klíčových okamžiků pop music.

Podle Ehrlicha je případné, že se Annie Lenoxová a Dave Stewart opět sejdou jako Eurythmics právě na poctě Beatles. "Hledali jsme umělce, kteří jsou nejen schopni interpretovat písničky od Beatles, ale také chápou, co znamenali," řekl.

Neuvedl ovšem, kterou skladbu Beatles budou Eurythmics hrát. Potvrdil jen, že John Mayer a Keith Urban v pořadu zazpívají Don't Let Me Down, zatímco Alicia Keys a John Legend představí Let It Be. Na scéně bude i skupina Maroon 5.

"(Beatles) opravdu změnili lidem život a tak doufám, že tato show ukáže, že čas od času se nás někteří umělci hluboce dotýkají a jejich vliv přesahuje jejich hudbu," řekl Ehrlich, podle něhož budou jména dalších účinkujících oznámena později. Pořadatelé zatím také tají možnou účast žijících členů Beatles - Paula McCartneyho a Ringa Starra.

Eurythmics vydali debutové album v roce 1981 a svých největších úspěchů dosáhli právě v 80. letech. Po rozpadu dua v roce 1990 se zpěvačka Lennox i kytarista a skladatel Stewart vydali na úspěšnou sólovou dráhu. Za svou kariéru prodali více než 75 milionů desek a k největším hitům patřily songy jako Sweet Dreams, Sexcrime či Who's That Girl. Po deseti letech odmlky se dvojice sešla ve studiu a vydala album Peace (1999), další reunion pak následoval v roce 2005, kdy kapela nahrála pro bestofku Ultimate Collection singl I've Got a Life.

Ovšem ani Ultimate Collection nemusí být poslední deskou kdysi populární kapely. "Nikdy neříkej nikdy," odpověděl na dotaz o pokračování Eurythmics Dave Stewart na podzim roku 2012 v rozhovoru pro agenturu Reuters. On sám ovšem v posledních letech vydává jedno album za druhým, naposledy loni to byl titul Lucky Numbers.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy