Čtyři hlasy stačí, drahoušci!

Michal Pařízek
4. 9. 2006 9:30
Recenze  - Dívčí voice band Kačkala se s tím nepáře: Brzo ráno ještě za tmy v županu od maminky/rozpářu tě u hlavičky, dostanu se pod kůži.

Čistě vokálních skupin u nás moc není. Čtyřčlenná táborská česko-americká kapela - tedy a capella - vtipně se stylizující do pistolnic z Divokého západu navíc netrpí jejich častou emocí: na debutovém albu Vox, kde se představuje v té nejlepší formě, nenajdeme "klasický" repertoár omezený na obvyklé standardy nebo lidovky.

Přebal alba Vox
Přebal alba Vox | Foto: Aktuálně.cz

Nadžánrové písně v češtině i angličtině stavějí na osobních "ženských" textech a kvarteto s přezdívkami Pretty Pink Pussy, Backdoor Bobbi, Saddlesore Sadie a Blackbelt Ruby s nimi zachází jako s kolty, rána rovnou do srdce: "Chci být znovu jedinečná; bez baterky v sobě; s citem pro sníh s větrem v zádech; a bez Tebe v hrobě."

Zní to, jako by byl Bobby McFerrin transsexuál nebo Spirituál kvintet zahodil kytary a místo Tichoty angažoval Diamandu Galás - abychom použili referenční body nezařaditelné kapely z webových stránek. Šestnáct autorských skladeb je na zdejších prériích nečekanou porcí intimity a drsné něhy s energií punku.

Kačkala evokuje ženská emancipační hnutí - a on to svým způsobem je manifest nezávislosti na chlapech. No a co, Kalamity Jane by vás odpráskla stejně rychle jako Buffalo Bill.

Někdo bude tou otevřeností šokován, ale Kačkala je tady a hrdě ukazuje svoje vnady. Tak se s tím smiřte, hoši! Emoce vystavuje na pranýři, kvílí, dupe, hlaholí a divočí jako o život. O svobodný život.

Foto: Aktuálně.cz

"Má láska spí tu nemytá, a stejně krásně voní/ když promluví tak pes by zdech - hlas jeho čistě zvoní/ vždyť říkal to už starej Blake, tak nedělám si vrásky/ že hovno z těla vychází, vedle místa lásky, místa lásky."

Jako správné pistolnice se ovšem nepodbízejí:  "Souboje o přízeň; která je úsečná; koukni se na sebe; jak jsi tu zbytečná." Ale když milují, tak stokrát víc než barbíny: "Ahoj ráno ahoj večer; jeden už by z toho brečel; nikdy tě však nemám dost; proč nezpíváš si pro radost."

Samy kovbojsky jódlují, halekají a provádějí spoustu dalších vokálních kejklí, někdy jen impresionisticky rozjímají (Bare) a jinde se ironicky šklebí (Vroom Vroom) a pak hned zase sviští jako Pony Express (Party of The Fun).

Foto: Aktuálně.cz

V textech vyhrává angličtina nad češtinou deset ku šesti, ale to není podstatné. Ze všech písní je cítit hlavně sebejistota a odvaha, se kterou se obnažené dívčí hlasy a pocity perou bez jištění v podobě nástrojů.

Ani čistota zpěvu není prioritou a nástroje by ty hlasy jen oslabily; pro příklad stačí zajít k finské skupině Värttinä, která své nejúdernější písně přenáší bez doprovodu.

Doprovod nechybí ani Kačkale, když zpívá blues, gospel, punkové odpovídačky, spirituály a dosypává střípky dalších stylů. Chytře sestavené a nedlouhé album eliminuje přece jen omezený manévrovací prostor, naopak v hutném čase vyniknou všechny přednosti.

Kačkala je soběstačná, ale i jí občas se chlapi hodí, ne že ne: "Vize ryze jednoduchá; dříve nebo později; letem světem parapetem; skončíš v mojí posteli."

Kačkala: Vox. CD, 30 minut. Vydala firma Silver Rocket, 2006.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy