Bobby McFerrin veze své tělo, svůj walkman

Michal Pařízek
15. 5. 2008 9:30
V Praze dvakrát vystoupí pan Don't Worry Be Happy

Praha - Když se řekne Bobby McFerrin, okamžitě se vybaví známý rytmus a slova Don't Worry Be Happy, jeden z největších hitů všech dob a omluvenka osmdesátkových hitparád.

Je to představa logická, nespravedlivá a pochopitelná. O tom svědčí i tato pozvánka na McFerrinovy čtvrteční a páteční koncerty v pražském Kongresovém centru.

Za Don't Worry Be Happy může leták pochybného obchodníka s duchovnem Mehera Baby. Kdyby si ho tehdy McFerrin náhodou nevšiml, dodnes možná hraje jen v jazzových klubech. I bez něj by byl geniálním hudebníkem, ale určitě by o něm nevědělo tolik lidí.

Jak je to ve skutečnosti jednoduché, řekne si každý, když tu jeho píseň či možná spíš hříčku slyší. Stačí si přeložit název alba, na kterém se píseň poprvé objevila - Simply Pleasures z roku  1988.

Nejspíš ani autor tehdy netušil, že se z popěvku, který ironizuje obchod s duchovním štěstím a stabilitou, stane popová atomovka. Tehdy song jako první a capella zpívaná věc stanul na vrcholku amerického žebříčku.

McFerrinovi přinesl nejen dvě Grammy, ale i peníze; jinak bychom se dnes asi těžko bavili o než dvaceti milionech prodaných alb. Co je ale nejdůležitější, zařídil mu  neuvěřitelnou uměleckou svobodu, aby porušoval představu, že je "one hit wonder" - která bezpochyby stojí i za tím, jak rychle se první pražský koncert vyprodal. 

Natočil patnáct sólových alb, posčítal neuvěřitelné množství různých spoluprací, hostování a dalších fúzí.  Trochu se zapomíná, že už před Don't Worry měl doma pět gramofonků.

Od počátku 90. let také milovník Mozarta diriguje světové orchestry, zpívá i instrumentální party s japonským cellistou Yo Yo Mou, vystupuje s vlastním vokálním souborem Voicestra. Letos má také turné s Chickem Coreou a Jackem DeJohnettem.

Vypočítávat, kdo všechno z hudebních hvězd s ním spolupracoval, je v internetovém věku zbytečné; stejně jako opakovat fakt, že nepotřebuje skupinu a vystačí si ze zvuky, které vydává jeho tělo.

Ostatně už před téměř čtvrtstoletím to řekl na svém druhém albu The Voice. Píseň Jsem svůj vlastní walkman (pro mladší ročníky Jsem svůj vlastní iPod) je jasným manifestem.

Foto: Aktuálně.cz

A ještě před ní je další příznačný track, El Brujo, Čaroděj. A to je možná i nejvhodnější titul. I když v době Paola Coelha je samozřejmě velmi svůdné i ošidné napsat, že duchovně vyrovnaný zpěvák nabízí já-přesahující zážitek.

Stejně jako citovat názor francouzské muzikoložky, že jako lidské bytosti jsou tvořeni vlastní pamětí, jejíž součástí je také paměť našich rodičů a předků. A ta k nám může proniknout skrze určité formy meditace a relaxace - nebo právě zpěv.

Syn operních zpěváků s rozsahem čtyř oktáv propojuje umění s  lidovým přístupem k publiku a přesvědčil několik miliónů lidí, že jazz je vlastně popová hudba. Ovšem mluvit o žánrech v souvislosti s  McFerrinem je nonsens.

Setkání s ním nejsou zdaleka tak častá, jak by se mohlo zdát. Letošní turné Back Home čítá deset zastávek, Praze patří hned dvě z nich.

Na první koncert ve čtvrtek si pozval Dana Bártu, Clarinet Factory a chlapecký sbor Boni Pueri; o den později mu budou sekundovat Ridina Ahmed a duo Tara Fuki.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy