Bělohlávek okouzlil Paříž s Martinů

RiK, ČTK
4. 2. 2006 17:00
Paříž - Pařížská Opera Bastile uvedla v pátek večer v obnoveném nastudování operu Bohuslava Martinů Julietta aneb snář.

Jiří Bělohlávek, který dílo dirigoval, označil premiérové představení za velmi zdařilé. "Ohlas byl velmi, velmi srdečný a to mě samozřejmě moc těší," řekl.

Nejznámější operní dílo Bohuslava Martinů bylo v Paříži uvedeno v roce 2002 v rámci tehdejší České kulturní sezony. Nynější obnovené nastudování vychází opět z režie Brita Richarda Jonese, kterou Bělohlávek považuje za mimořádně povedenou.

Obnovená premiéra měla být původně v úterý, ale musela být odložena pro indispozici představitele hlavní mužské role, amerického pěvce Williama Burdena. Brit John Graham-Hall, který jej nahradil, měl na nastudování pouhý týden. Jiří Bělohlávek řekl, že to byl hrdinský výkon a "trochu zázrak, že to vůbec dokázal". V titulní roli vystoupila ruská pěvkyně Jelena Semenovová.

Pochvala pro Bělohlávka

Agentura AFP napsala, že Julietta "rozesnila pařížské diváky" a že Bělohlávek "dostává z orchestru nádherné odstíny, zvlášť v poetických pasážích".

Martinů napsal svoji surrealistickou operu v roce 1937 podle hry francouzského spisovatele Georgese Neveuxe z roku 1930. Při nynějším nastudování byl poprvé použit původní francouzský text Martinů rekonstruovaný francouzským hudebním vědcem Harrym Halbreichem.

Julietta bude na scéně Opery Bastille uvedena do poloviny měsíce ve čtyřech reprízách. Ve středu bude Bělohlávek na téže scéně dirigovat provedení Smetanovy Mé vlasti.

Bělohlávkovi dnes také v souvislosti s obnovenou premiérou Julietty věnoval značný prostor list Le Figaro. V rozhovoru pro něj si dirigent svou spolupráci s pařížským orchestrem velmi pochvaluje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy