Bělohlávek okouzlil Paříž s Martinů

RiK, ČTK
4. 2. 2006 17:00
Paříž - Pařížská Opera Bastile uvedla v pátek večer v obnoveném nastudování operu Bohuslava Martinů Julietta aneb snář.

Jiří Bělohlávek, který dílo dirigoval, označil premiérové představení za velmi zdařilé. "Ohlas byl velmi, velmi srdečný a to mě samozřejmě moc těší," řekl.

Nejznámější operní dílo Bohuslava Martinů bylo v Paříži uvedeno v roce 2002 v rámci tehdejší České kulturní sezony. Nynější obnovené nastudování vychází opět z režie Brita Richarda Jonese, kterou Bělohlávek považuje za mimořádně povedenou.

Obnovená premiéra měla být původně v úterý, ale musela být odložena pro indispozici představitele hlavní mužské role, amerického pěvce Williama Burdena. Brit John Graham-Hall, který jej nahradil, měl na nastudování pouhý týden. Jiří Bělohlávek řekl, že to byl hrdinský výkon a "trochu zázrak, že to vůbec dokázal". V titulní roli vystoupila ruská pěvkyně Jelena Semenovová.

Pochvala pro Bělohlávka

Agentura AFP napsala, že Julietta "rozesnila pařížské diváky" a že Bělohlávek "dostává z orchestru nádherné odstíny, zvlášť v poetických pasážích".

Martinů napsal svoji surrealistickou operu v roce 1937 podle hry francouzského spisovatele Georgese Neveuxe z roku 1930. Při nynějším nastudování byl poprvé použit původní francouzský text Martinů rekonstruovaný francouzským hudebním vědcem Harrym Halbreichem.

Julietta bude na scéně Opery Bastille uvedena do poloviny měsíce ve čtyřech reprízách. Ve středu bude Bělohlávek na téže scéně dirigovat provedení Smetanovy Mé vlasti.

Bělohlávkovi dnes také v souvislosti s obnovenou premiérou Julietty věnoval značný prostor list Le Figaro. V rozhovoru pro něj si dirigent svou spolupráci s pařížským orchestrem velmi pochvaluje.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy