Obrazem: Plzeň je otevřena přílivu evropské kultury

Obrazem: Plzeň je otevřena přílivu evropské kultury
Na náměstí Republiky sledovalo zahájení EHMK 2015 pětadvacet tisíc lidí.
Od 11 hodin dopoledne byly na sadovém okruhu Plzně k vidění nejrůznější atrakce.
Vystupovalo tam například divadlo V.O.S.A.
...
Foto: Miroslav Chaloupka
Kultura Miroslav Chaloupka, Kultura
19. 1. 2015 0:32
Podívejte se na zahájení projektu Evropské hlavní město kultury 2015 v Plzni. Velkolepou show sledovalo pětadvacet tisíc lidí na náměstí Republiky.

Fotogalerie - Pětadvacet tisíc lidí zažilo sobotní slavnostní zahájení projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015. Zhruba hodinová show na náměstí Republiky vyvrcholila rozezněním nových zvonů na katedrále.

Při Symfonii zvonů nad plzeňským náměstím prošel švýcarský provazochodec David Dimitri. Jeho adrenalinový výkon, kdy z věže kláštera ve výšce dvacet metrů došel na ochoz katedrály ve výšce šedesát metrů, patřil mezi hlavní okamžiky zahajovací show.

"Nebe bylo čisté, vítr příliš nefoukal, podmínky tak byly velmi příjemné. Počasí bylo to, co mě předem znepokojovalo, protože předpověď nebyla příliš dobrá," uvedl Dimitri.

"Spadl z nás velký stres, mnoho napětí. Nebudu hodnotit naši práci. Co lidé zažili, musí posoudit oni," hlavní umělecký šéf zahájení, divadelník Petr Forman. Podle něj ale všichni, kteří na projektu pracovali, byli perfektní, každý vyvinul maximální úsilí, aby ovlivnil, co mohl. Během zahájení prý pozlobila jen mírně technika, lidé to prý ale zřejmě ani nezaregistrovali.

Plzeň bude držitelem titulu po celý rok, nabídne na šest stovek akcí včetně unikátních výstav a představení.

Podívejte se na průběh zahájení ve fotogalerii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy