reklama
 
 

Zemřel proslulý kameraman Slocombe, který natočil Indianu Jonese. Bylo mu 103 let

23. 2. 2016
Ve věku 103 let zemřel v pondělí v Londýně britský kameraman Douglas Slocombe. Jako mladý natočil v roce 1939 invazi nacistů do Polska, později proslul mimo jiné spoluprací se Stevenem Spielbergem na trilogii Indiana Jones. "Před kamerou ztvárnil Indianu Jonese Harrison Ford, ale v zákulisí byl mým hrdinou Dougie se svým týmem," vzpomíná na natáčení režisér Spielberg. Slocombe patřil k neuznávanějším britským kameramanům. Natočil 80 filmů a spolupracoval s takovými režiséry, jako byli George Cukor, John Huston, Norman Jewison a Roman Polanski.
Doporučujeme

Londýn - Ve věku 103 let zemřel v pondělí v Londýně britský kameraman Douglas Slocombe. Oznámila to agentura AP s odvoláním na jeho dceru. Jako mladý natočil v roce 1939 invazi nacistů do Polska, později proslul mimo jiné spoluprací se Stevenem Spielbergem na trilogii Indiana Jones.

Kameramanova dcera Georgina Slocombeová uvedla, že její otec zemřel v londýnské nemocnici, kam byl v lednu převezen po pádu, který u něj vyvolal sérii zdravotních komplikací.

Slocombe patřil k neuznávanějším britským kameramanům. Natočil 80 filmů a spolupracoval s takovými režiséry, jako byli George Cukor, John Huston, Norman Jewison a Roman Polanski, napsala agentura AP.

Spielberg: Dougie byl pro mě větším hrdinou než Indiana Jones

"Dougie Slocombe pracoval s lehkostí a nadšením, natáčení filmů ho nesmírně bavilo," prohlásil režisér Spielberg. "Před kamerou ztvárnil Indianu Jonese Harrison Ford, ale v zákulisí byl mým hrdinou Dougie se svým týmem," dodal.

Slocombe se narodil v Londýně, vyrůstal ve Francii. Třikrát byl nominován na Oscara a třikrát získal cenu Britské akademie filmového a televizního umění za snímky Sluha (1963), Velký Gatsby (1974) a Julie (1977). Asociace britských kameramanů mu v roce 1995 udělila cenu za celoživotní přínos filmu.

Na počátku své kariéry Slocombe točil jako kameraman filmové týdeníky. Jeho záběry ze začátku druhé světové války v Polsku využil Herbert Kline v dokumentu Lights Out in Europe.

Po válce se stal dvorním kameramanem Ealing Studios a poté u CinemaScope. "Většina kameramanů se snaží vyvinout nějakou techniku a pak ji na vše aplikují," řekl jednou Slocombe. "Já ale trpím špatnou pamětí a nikdy jsem si nepamatoval, jak jsem co dělal, takže jsem mohl vždy k danému filmu přistupovat nově. Zjistil jsem, že jsem schopen měnit techniky film od filmu," dodal.

Se Spielbergem natočil některé scény pro film Blízká setkání třetího druhu a již zmíněnou trilogii Indiana Jones (Dobyvatelé ztracené archy, Indiana Jones a Chrám zkázy, Indiana Jones a Poslední křížová výprava). Na nejnovějším snímku o Indiana Jonesovi z roku 2008 (Indiana Jones a Království křišťálové lebky) se Slocombe již nepodílel.

Podle filmové kritičky a historičky Jindřišky Bláhové jsou data, která o diskriminaci žen ve filmu zveřejnila OSN, zkreslující. Ženy jsou pro filmaře naopak zásadní a věrné publikum. | Video: DVTV |  15:50

autor: ČTK

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama
  reklama