Zemřel proslulý kameraman Slocombe, který natočil Indianu Jonese. Bylo mu 103 let

ČTK ČTK
23. 2. 2016 12:15
Ve věku 103 let zemřel v pondělí v Londýně britský kameraman Douglas Slocombe. Jako mladý natočil v roce 1939 invazi nacistů do Polska, později proslul mimo jiné spoluprací se Stevenem Spielbergem na trilogii Indiana Jones. "Před kamerou ztvárnil Indianu Jonese Harrison Ford, ale v zákulisí byl mým hrdinou Dougie se svým týmem," vzpomíná na natáčení režisér Spielberg. Slocombe patřil k neuznávanějším britským kameramanům. Natočil 80 filmů a spolupracoval s takovými režiséry, jako byli George Cukor, John Huston, Norman Jewison a Roman Polanski.
Britský kameraman Douglas Slocombe
Britský kameraman Douglas Slocombe | Foto: ČTK

Londýn - Ve věku 103 let zemřel v pondělí v Londýně britský kameraman Douglas Slocombe. Oznámila to agentura AP s odvoláním na jeho dceru. Jako mladý natočil v roce 1939 invazi nacistů do Polska, později proslul mimo jiné spoluprací se Stevenem Spielbergem na trilogii Indiana Jones.

Kameramanova dcera Georgina Slocombeová uvedla, že její otec zemřel v londýnské nemocnici, kam byl v lednu převezen po pádu, který u něj vyvolal sérii zdravotních komplikací.

Slocombe patřil k neuznávanějším britským kameramanům. Natočil 80 filmů a spolupracoval s takovými režiséry, jako byli George Cukor, John Huston, Norman Jewison a Roman Polanski, napsala agentura AP.

Spielberg: Dougie byl pro mě větším hrdinou než Indiana Jones

"Dougie Slocombe pracoval s lehkostí a nadšením, natáčení filmů ho nesmírně bavilo," prohlásil režisér Spielberg. "Před kamerou ztvárnil Indianu Jonese Harrison Ford, ale v zákulisí byl mým hrdinou Dougie se svým týmem," dodal.

Slocombe se narodil v Londýně, vyrůstal ve Francii. Třikrát byl nominován na Oscara a třikrát získal cenu Britské akademie filmového a televizního umění za snímky Sluha (1963), Velký Gatsby (1974) a Julie (1977). Asociace britských kameramanů mu v roce 1995 udělila cenu za celoživotní přínos filmu.

Na počátku své kariéry Slocombe točil jako kameraman filmové týdeníky. Jeho záběry ze začátku druhé světové války v Polsku využil Herbert Kline v dokumentu Lights Out in Europe.

Po válce se stal dvorním kameramanem Ealing Studios a poté u CinemaScope. "Většina kameramanů se snaží vyvinout nějakou techniku a pak ji na vše aplikují," řekl jednou Slocombe. "Já ale trpím špatnou pamětí a nikdy jsem si nepamatoval, jak jsem co dělal, takže jsem mohl vždy k danému filmu přistupovat nově. Zjistil jsem, že jsem schopen měnit techniky film od filmu," dodal.

Se Spielbergem natočil některé scény pro film Blízká setkání třetího druhu a již zmíněnou trilogii Indiana Jones (Dobyvatelé ztracené archy, Indiana Jones a Chrám zkázy, Indiana Jones a Poslední křížová výprava). Na nejnovějším snímku o Indiana Jonesovi z roku 2008 (Indiana Jones a Království křišťálové lebky) se Slocombe již nepodílel.

Podle filmové kritičky a historičky Jindřišky Bláhové jsou data, která o diskriminaci žen ve filmu zveřejnila OSN, zkreslující. Ženy jsou pro filmaře naopak zásadní a věrné publikum. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 16 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy