Wajda natočí film o Lechu Walesovi a Solidaritě

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 11. 2011 13:53
Bude to nejobtížnější film mé kariéry, řekl režisér

Varšava - Slavný režisér Andrzej Wajda označovaný za nestora polské kinematografie natočí film o bývalém polském prezidentovi Lechu Walesovi, odpůrci komunistického režimu a šéfovi opozičních odborů Solidarita, který podle řady názorů nejvíce přispěl ke zhroucení sovětského mocenského bloku.

Pětaosmdesátiletý Wajda to oznámil ve Varšavě s tím, že toto téma považuje za největší tvůrčí výzvu. V roce 2007 podobně natočil „povinný a důležitý" národní velkofilmu Katyň. Poté přišlo Pevné Pouto a Puškvorec,  jenž je úvahou o kinematografii i smrti.

"Bude to nejobtížnější film mé kariéry," řekl o Walesovi Wajda, který s kamerou pracuje  55 let. "Ne že by se mi chtělo, ale musím," dodal ironicky a parafrázoval tak známou hlášku šéfa Solidarity, která v Polsku zdomácněla.

Čtěte také:
Recenze: Puškvorec jde dál než Coeni, Allen i von Trier

Polsko podle režiséra zrodilo jedinečného génia, který mu přinesl skutečné vítězství nad komunismem, umožnil zemi získat nezávislost a Polákům "vybřednout z útlaku bez krveprolití".

Film s názvem Walesa bude začínat v roce 1970 a vylíčí životní příběh elektrikáře z gdaňské loděnice, který se postaví do čela dělnických stávek v létě 1980, řídí na straně a vládě nezávislý odborový svaz Solidarita a o deset let později je zvolen prezidentem Polska, které se zbavilo komunismu.

Slavný polský režisér Andrzej Wajda dostal na Berlinale cenu Alfreda Bauera. Ocenění na počest zakladatele festivalu dostal za svůj film Tatarak.
Slavný polský režisér Andrzej Wajda dostal na Berlinale cenu Alfreda Bauera. Ocenění na počest zakladatele festivalu dostal za svůj film Tatarak. | Foto: Reuters

"Film bude končit epizodou, která vypadala dlouho pro Poláky jako zcela neuvěřitelná: muž, který se stal hrdinou své doby, vystupuje s projevem v americkém Kongresu a pronáší tam polsky slavná slova My, národ'" prozradil Wajda.

Autor scénáře Jan Glowacki označil svůj podíl na filmu jako fascinaci osobností, nikoli jako snahu postavit Walesovi pomník. "Snažil jsem se dát dohromady jak věci heroické, tak komické. Ukázat Walesu jako obra, který škobrtá, padá, ale pak se tomu směje," uvedl.

Roli Lecha Walesy má hrát Robert Wieckiewicz a jeho ženu Danutu Agnieszka Grochowská. Walesa získal v roce 1983 Nobelovu cenu za mír.

Wajda V roce 2000 dostal Oscara za celoživotní dílo. Proslavily ho filmy Popel a démant, Země zaslíbená, Člověk z mramoru či Člověk ze železa. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Hejtman Půta úplatky nebral, liberecký soud ho zprostil obžaloby

Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval pět let vězení. Půta od počátku tvrdil, že je nevinný. Předseda senátu nyní čte odůvodnění rozsudku, což potrvá zřejmě několik hodin.

Půta byl obžalován v korupční kauze spolu s dalšími 11 lidmi a čtyřmi firmami, soud je osvobodil všechny. Kauza se týká dvou libereckých projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace přes ROP Severovýchod. Ani na jeden vyplacené nebyly. Podle spisu přijal Půta úplatek v souvislosti s opravou libereckého kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun s přislíbenou dotací zhruba 55 milionů. Úplatek pro Půtu měl podle obžaloby činit 830 000 korun s tím, že 530 000 Kč mu bylo vyplaceno.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronavirus zmařil plány na koupi budovy v Bruselu, Česko si ji nejspíš pronajme

Ministerstvo zahraničí ustoupilo od záměru koupit novou budovu pro stálé zastoupení Česka v Bruselu, píše Deník N. Pořídit ji chtělo v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii. Koronavirová krize zpozdila jednání, nebylo reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ministerstvo zahraničí nyní podle své mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje pro předsednictví o pronájmu prostor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy