Wajda natočí film o Lechu Walesovi a Solidaritě

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 11. 2011 13:53
Bude to nejobtížnější film mé kariéry, řekl režisér

Varšava - Slavný režisér Andrzej Wajda označovaný za nestora polské kinematografie natočí film o bývalém polském prezidentovi Lechu Walesovi, odpůrci komunistického režimu a šéfovi opozičních odborů Solidarita, který podle řady názorů nejvíce přispěl ke zhroucení sovětského mocenského bloku.

Pětaosmdesátiletý Wajda to oznámil ve Varšavě s tím, že toto téma považuje za největší tvůrčí výzvu. V roce 2007 podobně natočil „povinný a důležitý" národní velkofilmu Katyň. Poté přišlo Pevné Pouto a Puškvorec,  jenž je úvahou o kinematografii i smrti.

"Bude to nejobtížnější film mé kariéry," řekl o Walesovi Wajda, který s kamerou pracuje  55 let. "Ne že by se mi chtělo, ale musím," dodal ironicky a parafrázoval tak známou hlášku šéfa Solidarity, která v Polsku zdomácněla.

Čtěte také:
Recenze: Puškvorec jde dál než Coeni, Allen i von Trier

Polsko podle režiséra zrodilo jedinečného génia, který mu přinesl skutečné vítězství nad komunismem, umožnil zemi získat nezávislost a Polákům "vybřednout z útlaku bez krveprolití".

Film s názvem Walesa bude začínat v roce 1970 a vylíčí životní příběh elektrikáře z gdaňské loděnice, který se postaví do čela dělnických stávek v létě 1980, řídí na straně a vládě nezávislý odborový svaz Solidarita a o deset let později je zvolen prezidentem Polska, které se zbavilo komunismu.

Slavný polský režisér Andrzej Wajda dostal na Berlinale cenu Alfreda Bauera. Ocenění na počest zakladatele festivalu dostal za svůj film Tatarak.
Slavný polský režisér Andrzej Wajda dostal na Berlinale cenu Alfreda Bauera. Ocenění na počest zakladatele festivalu dostal za svůj film Tatarak. | Foto: Reuters

"Film bude končit epizodou, která vypadala dlouho pro Poláky jako zcela neuvěřitelná: muž, který se stal hrdinou své doby, vystupuje s projevem v americkém Kongresu a pronáší tam polsky slavná slova My, národ'" prozradil Wajda.

Autor scénáře Jan Glowacki označil svůj podíl na filmu jako fascinaci osobností, nikoli jako snahu postavit Walesovi pomník. "Snažil jsem se dát dohromady jak věci heroické, tak komické. Ukázat Walesu jako obra, který škobrtá, padá, ale pak se tomu směje," uvedl.

Roli Lecha Walesy má hrát Robert Wieckiewicz a jeho ženu Danutu Agnieszka Grochowská. Walesa získal v roce 1983 Nobelovu cenu za mír.

Wajda V roce 2000 dostal Oscara za celoživotní dílo. Proslavily ho filmy Popel a démant, Země zaslíbená, Člověk z mramoru či Člověk ze železa. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy