Vyhraje Síla lidskosti už druhou Emmy?

Irena Hejdová Irena Hejdová
21. 9. 2006 12:00
New York - Poprvé v historii má druhou šanci na zisk televizní obdoby Oscarů tentýž dokument. Jeho autorem je Matej Mináč.

"Když mi v únoru volali, že je můj film nominovaný na Emmy, říkal jsem, že to nechápu, že už jsem za něj jednou Emmy dostal," říká slovenský režisér.

V roce 2002 ovšem snímek Mateje Mináče a Patrika Pašše Síla lidskosti získal mezinárodní cenu Emmy. V kategorii nejlepší neamerický dokument - a jako vůbec první český film v hlavní kategorii.

Tentokrát je nominován na americkou národní televizní cenu Emmy v kategorii dokumentů, neboť ho v upravené verzi uvedla stanice HBO. Ceny se udělují v pondělí v New Yorku, měsíc po předávání hlavních trofejí v Los Angeles.

Síla lidskosti - Nicholas Winton se zachráněnými dětmi
Síla lidskosti - Nicholas Winton se zachráněnými dětmi | Foto: ČT

Síle lidskosti konkurují v kategorii "nejlepší historický dokument" čtyři snímky, z nichž za největšího soupeře je považován film Paper Clips producentů Boba a Harveyho Weinsteina, bývalých šéfů společnosti Miramax.

Dokument vypráví příběh Sira Nicholase Wintona, britského zachránce 669 českých dětí židovského původu. V roce 1939 tehdy devětadvacetiletý anglický burzovní makléř vypravil z Prahy šest vlaků, které je odvezly do bezpečí před nacismem; děti poté vyrůstaly v britských rodinách a dnes žijí po celém světě.

Síla lidskosti - Nicholas Winton s Václavem Havlem
Síla lidskosti - Nicholas Winton s Václavem Havlem | Foto: ČT

Padesát let Winton o své záchranné misi mlčel, dokud ho nevypátral režisér Mináč spolu s přeživšími dětmi. Tak vznikl dokument Síla lidskosti, který zaznamenává i setkání někdejších dětí s jejich zachráncem, kterému je nyní 97 let.

Mináč tento příběh zpracoval i hranou formou ve filmu Všichni moji blízcí; podle scénáře Jiřího Hubače chystá také hranou Anglickou rapsodii - příběh o tom, jak jedno z Wintonových dětí touží po dráze klavíristy. Pracuje rovněž na pokračování Síly lidskosti s názvem Nickyho rodina.

"Už jsme natočili padesát hodin materiálu," říká. "Jednáme s osobnostmi, které by se k Wintonovu činu vyslovily - s princem Charlesem, hercem Jeremym Ironsem i spisovatelkou Rowlingovou," dodává s tím, že dokument mapuje i současný Wintonův život.

Česká televize, která je koproducentem Síly lidskosti, film před udělováním Emmy zařadila ve čtvrtek do vysílání. Repríza je v sobotu v 9 hodin na stejném programu.

 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy