Vyhraje Síla lidskosti už druhou Emmy?

Irena Hejdová Irena Hejdová
21. 9. 2006 12:00
New York - Poprvé v historii má druhou šanci na zisk televizní obdoby Oscarů tentýž dokument. Jeho autorem je Matej Mináč.

"Když mi v únoru volali, že je můj film nominovaný na Emmy, říkal jsem, že to nechápu, že už jsem za něj jednou Emmy dostal," říká slovenský režisér.

V roce 2002 ovšem snímek Mateje Mináče a Patrika Pašše Síla lidskosti získal mezinárodní cenu Emmy. V kategorii nejlepší neamerický dokument - a jako vůbec první český film v hlavní kategorii.

Tentokrát je nominován na americkou národní televizní cenu Emmy v kategorii dokumentů, neboť ho v upravené verzi uvedla stanice HBO. Ceny se udělují v pondělí v New Yorku, měsíc po předávání hlavních trofejí v Los Angeles.

Síla lidskosti - Nicholas Winton se zachráněnými dětmi
Síla lidskosti - Nicholas Winton se zachráněnými dětmi | Foto: ČT

Síle lidskosti konkurují v kategorii "nejlepší historický dokument" čtyři snímky, z nichž za největšího soupeře je považován film Paper Clips producentů Boba a Harveyho Weinsteina, bývalých šéfů společnosti Miramax.

Dokument vypráví příběh Sira Nicholase Wintona, britského zachránce 669 českých dětí židovského původu. V roce 1939 tehdy devětadvacetiletý anglický burzovní makléř vypravil z Prahy šest vlaků, které je odvezly do bezpečí před nacismem; děti poté vyrůstaly v britských rodinách a dnes žijí po celém světě.

Síla lidskosti - Nicholas Winton s Václavem Havlem
Síla lidskosti - Nicholas Winton s Václavem Havlem | Foto: ČT

Padesát let Winton o své záchranné misi mlčel, dokud ho nevypátral režisér Mináč spolu s přeživšími dětmi. Tak vznikl dokument Síla lidskosti, který zaznamenává i setkání někdejších dětí s jejich zachráncem, kterému je nyní 97 let.

Mináč tento příběh zpracoval i hranou formou ve filmu Všichni moji blízcí; podle scénáře Jiřího Hubače chystá také hranou Anglickou rapsodii - příběh o tom, jak jedno z Wintonových dětí touží po dráze klavíristy. Pracuje rovněž na pokračování Síly lidskosti s názvem Nickyho rodina.

"Už jsme natočili padesát hodin materiálu," říká. "Jednáme s osobnostmi, které by se k Wintonovu činu vyslovily - s princem Charlesem, hercem Jeremym Ironsem i spisovatelkou Rowlingovou," dodává s tím, že dokument mapuje i současný Wintonův život.

Česká televize, která je koproducentem Síly lidskosti, film před udělováním Emmy zařadila ve čtvrtek do vysílání. Repríza je v sobotu v 9 hodin na stejném programu.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy