Vítězi Finále jsou dva filmy: Osmdesát dopisů a Kuky

Kultura ČTK Kultura, ČTK
23. 4. 2011 22:02
Herecká cena patří Karlu Rodenovi za Habermannův mlýn
Foto: Aktuálně.cz

Plzeň  - Vítězi 24. ročníku festivalu českých filmů Finále se sobotu v Plzni staly současně dva celovečerní snímky - Osmdesát dopisů režiséra Václava Kadrnky a Kuky se vrací režiséra Jana Svěráka. V konkurenci dalších osmi snímků obdržely Zlaté ledňáčky; stejně jako nejlepší dokument Nejtěžší volba od režisérky Dagmar Smržové, který uspěl mezi 20 soutěžními snímky.

Kadrnka je podle pětičlenné poroty v čele s operní pěvkyní a herečkou Soňou Červenou novým talentem na poli českého filmu, který "upřímně, pokorně a velmi pravdivě zachytil atmosféru 80. let". Film, který právě vstoupil do kin, zachycuje jeden den v komunistickém Československu, kdy čtrnáctiletý Vašek vyráží se svou matkou po úřadech, aby získali povolení odejít za otcem, jenž emigroval do Velké Británie. 

Nejlepší dokument Nejtěžší volba, který vybrala tříčlenná porota v čele s režisérkou Drahomírou Vihanovou, se zabývá problémem odpovědnosti za život. Vystupují tu ženy, kterým byla v těhotenství prenatálně diagnostikována těžká vada plodu a stály před rozhodnutím, jestli svoje dítě donosí.

Foto: Bontonfilm

Zvláštní ocenění dostal dokument Andrej Krob na tahu od režiséra Miroslava Janka za autentický pohled na významnou postavu kulturní scény. Cenu diváků si odnesl režisér Ondřej Trojan za snímek Občanský průkaz, který sleduje čtveřici dospívajících mladíků v 70. letech minulého století. Cena za nejlepší herecký výkon připadla Karlu Rodenovi za hlavní roli ve filmu Habermannův mlýn.

"Festival navštívilo za týden více než 11 000 diváků, což je v porovnání s předchozími lety standard, o trošku méně než loni. Většina projekcí byla úplně vyprodaná," řekl ředitel přehlídky Ivan Jáchim. Hodně lidí vidělo i dokumenty. "K naší velké radosti chodili i na filmy archivní a doufám, že si divák odnesl srovnání toho, v jaké situaci se český film nacházel v polovině minulého století a v jaké je teď," dodal.

Organizátoři původně počítali s rozpočtem 12 milionů korun, ale nakonec sehnali 8,25 milionu korun. Proto festival neměl žádný marketing a nemohl si dovolit pozvat mnoho zahraničních hostů a odborníků. Do programové podstaty festivalu to ale nezasáhlo.

Cenu Václava Táborského pro autory do 35 let dotovanou Nadací Dagmar a Václava Táborských dostal režisér Vít Klusák za dokument Vše pro dobro světa a Nošovic. Cenu Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokument získal film Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové.

Filmové kluby ocenily Pouta Radima Špačka a z dokumentů Katku od Heleny Třeštíkové. Novou cenu od studentské poroty obdržel snímek Kuky se vrací, zvláštní ocenění film Jana Švankmajera Přežít svůj život; z dokumentů Nebe peklo od režiséra Davida Čálka a zvláštní ocenění Když kámen promluví od Viliama Poltikoviče.

Diváci za týden viděli na 104 projekcích 129 filmů ve 13 sekcích. Čtyři projekce organizátoři přidávali. Příští, jubilejní 25. ročník Finále se uskuteční předposlední týden v dubnu 2012.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy