Vítězi Finále jsou dva filmy: Osmdesát dopisů a Kuky

Kultura ČTK Kultura, ČTK
23. 4. 2011 22:02
Herecká cena patří Karlu Rodenovi za Habermannův mlýn
Foto: Aktuálně.cz

Plzeň  - Vítězi 24. ročníku festivalu českých filmů Finále se sobotu v Plzni staly současně dva celovečerní snímky - Osmdesát dopisů režiséra Václava Kadrnky a Kuky se vrací režiséra Jana Svěráka. V konkurenci dalších osmi snímků obdržely Zlaté ledňáčky; stejně jako nejlepší dokument Nejtěžší volba od režisérky Dagmar Smržové, který uspěl mezi 20 soutěžními snímky.

Kadrnka je podle pětičlenné poroty v čele s operní pěvkyní a herečkou Soňou Červenou novým talentem na poli českého filmu, který "upřímně, pokorně a velmi pravdivě zachytil atmosféru 80. let". Film, který právě vstoupil do kin, zachycuje jeden den v komunistickém Československu, kdy čtrnáctiletý Vašek vyráží se svou matkou po úřadech, aby získali povolení odejít za otcem, jenž emigroval do Velké Británie. 

Nejlepší dokument Nejtěžší volba, který vybrala tříčlenná porota v čele s režisérkou Drahomírou Vihanovou, se zabývá problémem odpovědnosti za život. Vystupují tu ženy, kterým byla v těhotenství prenatálně diagnostikována těžká vada plodu a stály před rozhodnutím, jestli svoje dítě donosí.

Foto: Bontonfilm

Zvláštní ocenění dostal dokument Andrej Krob na tahu od režiséra Miroslava Janka za autentický pohled na významnou postavu kulturní scény. Cenu diváků si odnesl režisér Ondřej Trojan za snímek Občanský průkaz, který sleduje čtveřici dospívajících mladíků v 70. letech minulého století. Cena za nejlepší herecký výkon připadla Karlu Rodenovi za hlavní roli ve filmu Habermannův mlýn.

"Festival navštívilo za týden více než 11 000 diváků, což je v porovnání s předchozími lety standard, o trošku méně než loni. Většina projekcí byla úplně vyprodaná," řekl ředitel přehlídky Ivan Jáchim. Hodně lidí vidělo i dokumenty. "K naší velké radosti chodili i na filmy archivní a doufám, že si divák odnesl srovnání toho, v jaké situaci se český film nacházel v polovině minulého století a v jaké je teď," dodal.

Organizátoři původně počítali s rozpočtem 12 milionů korun, ale nakonec sehnali 8,25 milionu korun. Proto festival neměl žádný marketing a nemohl si dovolit pozvat mnoho zahraničních hostů a odborníků. Do programové podstaty festivalu to ale nezasáhlo.

Cenu Václava Táborského pro autory do 35 let dotovanou Nadací Dagmar a Václava Táborských dostal režisér Vít Klusák za dokument Vše pro dobro světa a Nošovic. Cenu Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokument získal film Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové.

Filmové kluby ocenily Pouta Radima Špačka a z dokumentů Katku od Heleny Třeštíkové. Novou cenu od studentské poroty obdržel snímek Kuky se vrací, zvláštní ocenění film Jana Švankmajera Přežít svůj život; z dokumentů Nebe peklo od režiséra Davida Čálka a zvláštní ocenění Když kámen promluví od Viliama Poltikoviče.

Diváci za týden viděli na 104 projekcích 129 filmů ve 13 sekcích. Čtyři projekce organizátoři přidávali. Příští, jubilejní 25. ročník Finále se uskuteční předposlední týden v dubnu 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy