Cvičím, tedy jsem. Michálkův film o frustrovaných chlapech nikam nevede

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
20. 2. 2019 13:45
O skupině mužů, kteří hledají smysl života ve hře na elitní komando, vypráví filmová komedie s prapodivným názvem Úhoři mají nabito. Ta hra se ale jednoho dne vymkne z rukou - stejně jako tvůrci neuhlídali film, jejž od zítřka promítají kina.
Přestárlého rockera a velitele hraje Oldřich Kaiser.
Přestárlého rockera a velitele hraje Oldřich Kaiser. | Foto: Falcon

Režisér Vladimír Michálek ho natočil podle oceňované rozhlasové hry Benzína Dehtov, jejíž autor Petr Pýcha získal druhé místo v soutěži Českého rozhlasu. Středoškolský pedagog, který je spoluautorem divadelních her vytvořených s Jaroslavem Rudišem a scenáristou nedávné road movie Všechno bude, třiapadesátiminutovou hru nyní částečně upravil pro potřeby filmu a dopsal do ní další motivy. Některé sekvence i dialogy přitom do filmového scénáře takřka beze změny převzal z originálního textu.

Foto: Falcon

Protagonisty rozhlasové hry i filmové komedie jsou maloměstští chlápci různého věku, kteří v hodnověrném přestrojení za členy Útvaru rychlého nasazení provádějí svévolné "přepadovky" na předem vytipovaných místech. Přestože zakročují třeba i na koncertech ultrapravicových kapel, činí tak pouze a jen pro vzrušení z adrenalinové zábavy, pro zpestření svých nudných životů a také proto, aby "nasrali co nejvíc pitomců".

Všechno se změní, když ve speciálních mundúrech zásahové jednotky lehkomyslně napochodují do zapadlé čerpací stanice, jejíž prodejnu právě shodou okolností přepadl ozbrojený a maskovaný lupič. Vzájemná konfrontace vyústí v tragédii, která všem zúčastněným změní životy.

V Pýchově rozhlasové hře, jejíž ústřední postavy namluvili tři členové Dejvického divadla Václav Neužil, Hynek Čermák a Martin Myšička a doplnil je Ondřej Vetchý, se o tomto incidentu průběžně hovoří od samého začátku. Teprve až později se ukáže, že má spojitost právě s aktivitami falešného URNA.

Navzdory tomu, že Benzína Dehtov byla fragmentárně strukturovanou hrou, působila vcelku sevřeně a pracovala s překvapivými zvraty, byť ten zásadní již v ní postrádal věrohodnost.

Také film Úhoři mají nabito mohl vyprávět o krizi středního věku nevyzrálých neúspěšných mužů, kteří si pocit, že jen živoří, kompenzují hraním na vojáčky a pubertálním "chlapáctvím", projevujícím se především machistickým slovníkem. Anebo to mohl být film o iracionálním strachu z neznámého, který v posledních letech paralyzuje českou společnost a který se ventiluje i vznikem právě takových paramilitaristických oddílů.

Jsou to vcelku třaskavá témata, Michálkova komedie se jich však dotýká jen letmo a ledabyle, bez snahy trefit se do černého.

Na rozdíl od rozhlasové hry snímek z tématu nedokáže vytěžit potenciál. Příběh, jehož roztříštěnost umocňuje i časté využívání retrospektiv, selhává prakticky ve všem - dramaturgií počínaje a neujasněným žánrovým ukotvením konče. V kontextu celkového morálně netečného ladění příběhu i neospravedlnitelné agresivity hlavních postav pak alibisticky působí snaha dodat osudovému přepadení na benzince určitý sociálněkritický rozměr.

Film Úhoři mají nabito kina promítají od tohoto čtvrtka. | Video: Falcon

Snímek Úhoři mají nabito je distributorem charakterizován jako "černá komedie", není ale ani jedním z toho. Příběh místy působí, jako by autoři křečovitě vytvářeli tuzemskou odpověď na některé starší filmy bratří Coenových. Jenže schází ironický nadhled Coenů a především schopnost vybudovat půdorys pro skutečně komické situace.

Aktéři filmu navíc své "na milimetr přesné" akce považují za "něco jako poslání" - a z jejich zupáckých řečí i chování je zřejmé, že to myslí smrtelně vážně.

Michálkův film nefunguje ani jako tragikomické drama, ačkoli slibný námět by i takovou žánrovou polohu umožňoval. To by ale výsledek nesměl trpět nevídaným množstvím logických lapsů. Partička křupanů, která se řídí heslem "cvičím, tedy jsem", nemá jen nízké IQ, ale zřejmě také neskutečně snížený práh pudu sebezáchovy. Jejich chování je - i v avizovaném komediálním žánru - mnohdy nesmyslné, především v jejich sklonech vyžvanit na sebe každému všechno, co se dá.

Foto: Falcon

Scenáristická svévole postupně proměňuje postavy jen v pouhé loutky, s nimiž si pohrávají autoři filmu. Nikdy není například vysvětleno, proč veškeré nezákonné aktivity protagonistů zůstávají bez sebemenší odezvy, ať již ze strany obětí těchto zlomyslných akcí, nebo vyšetřujících orgánů. Další do očí bijící přehmaty scénáře nelze konkretizovat bez vyzrazení zápletky.

Snímek nezachraňuje ani atraktivní herecké obsazení, které je navíc méně přesvědčivé, než bylo ono rozhlasové. Platí to i pro postavu přestárlého rockera a velitele Oldřicha Kaisera, jenž sice v Benzíně Dehtov v jiné roli taktéž účinkoval, ve filmu se ale často omezuje jen na přepjatě podrážděnou kreaci.

Bratři Matěj a Kryštof Hádkové, kteří se před kamerou opět sešli po svém znamenitém účinkování ve filmu Kobry a užovky, tentokrát - podobně jako jejich kolegové - nemají dostatek prostoru, aby své postavy mohli ostřeji charakterově prokreslit.

Zatímco Jiří Vyorálek odvádí svůj standardní výkon, postavený na záměrném "podehrávání", Patrik Holubář naopak prostomyslnost své postavy zdůrazňuje až příliš explicitně.

Úhoři mají nabito

Režie: Vladimír Michálek
Falcon, česká premiéra 21. února

Největším omylem ale je obsazení Anny Kameníkové, která před osmi lety zaujala v Hřebejkově filmu Nevinnost. Pro postavu přepadené prodavačky z benzinky a pozdější ozbrojené členky samozvaného komanda - což je další pošetilost dopsaná do filmové verze - zvolila nevhodnou, afektovaně infantilní polohu.

Michálkova komedie Úhoři mají nabito je vystavěna z podobných cihel jako její předchůdce Benzína Dehtov, nedokáže ale stejně účinně pracovat s momentem překvapení, humorem, napětím, strukturou vyprávění ani s jeho atmosférou. Je totiž nabitá slepými patronami.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy