Hollandová obrací pozornost k Česku. S Trojanem natočí film o léčiteli Mikoláškovi

ČTK Kultura ČTK, Kultura
18. 2. 2019 20:10
Šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan se představí v novém snímku polské režisérky Agnieszky Hollandové nazvaném Šarlatán, který se začne natáčet v dubnu.
Představitel hlavní role Ivan Trojan a režisérka Agnieszka Hollandová.
Představitel hlavní role Ivan Trojan a režisérka Agnieszka Hollandová. | Foto: CinemArt

Historické drama sleduje osudy českého lidového léčitele Jana Mikoláška, který žil v letech 1887 až 1973, pomohl komunistickému prezidentovi Antonínu Zápotockému a krátce nato se stal obětí politického procesu.

Agnieszka Hollandová při přípravách filmu Šarlatán.
Agnieszka Hollandová při přípravách filmu Šarlatán. | Foto: CinemArt

Film vznikající v koprodukci Česka, Irska a Slovenska začnou tuzemská kina promítat 20. února 2020, informoval dnes mluvčí distribuční společnosti CinemArt. Scénář napsal třiačtyřicetiletý Marek Epstein.

Příběh léčitele Mikoláška, kterého ztvární Ivan Trojan, se odehrává v průběhu několika desetiletí.

Mikolášek bez ohledu na dobu či režim a bez lékařského vzdělání diagnostikoval a bylinami léčil nemocné ze všech společenských vrstev. Sám ale bojoval s vnitřními démony.

"Jde o příběh člověka výjimečného, ale zároveň velmi nejednoznačného. Ví, že zachraňuje životy, umí pomoct lidem, ale zároveň si uvědomuje, že potřebuje pomoct i sám sobě," říká Trojan.

Postavu Mikoláška v mladším věku ztvární jeho syn Josef Trojan, postavu léčitelova asistenta si zahraje Slovák Juraj Loj.

"Léčitelství mě vždy zajímalo. To, že je nějaký člověk schopen se tak silně zahloubat do těla a duše jiného člověka, že zjistí, co v něm je. Mikolášek byl neuvěřitelně chytrý, intuitivní, ale zároveň racionální diagnostik, který dokázal bylinkářstvím lidem skutečně neuvěřitelně pomáhat," dodává režisérka Hollandová.

Za kameru se postaví Martin Štrba, architektem je Milan Býček, kostýmní výtvarnicí Katarína Štrbová Bieliková. Film sestříhá Pavel Hrdlička, hudbu složí Polák Antoni Lazarkiewicz.

Snímek produkuje společnost Marlene Film Production Šárky Cimbalové, hlavní část natáčení se uskuteční letos v dubnu a červnu například na Okoři či v Mladé Boleslavi.

Světoznámá sedmdesátiletá filmařka Agnieszka Hollandová je absolventkou pražské FAMU. Její snímky získaly mnoho ocenění, například titul Evropa, Evropa z roku 1990 obdržel Zlatý glóbus a nominaci na Oskara pro scénář.

V Česku je Hollandová známá především díky oceňované minisérii o Janu Palachovi Hořící keř, kde si zahrál právě Ivan Trojan.

Poslední film Hollandové nazvaný Pan Jones měl světovou premiéru na letošním filmovém festivalu Berlinale. Vypráví o velšském novináři Garethu Jonesovi, který ve 30. letech minulého století jako první západnímu světu popsal hladomor na Ukrajině a později zřejmě zemřel rukou sovětské tajné policie NKVD.

Filmem Pan Jones by si Hollandová přála opětovně zdůraznit význam novinářů a to, jak je pro společnost důležité, aby psali pravdu, jak řekla minulý týden při světové premiéře. Podle Hollandové je Jonesův odkaz důležité připomínat právě dnes, v době takzvaných fake news.

Snímek z přípravy natáčení filmu Šarlatán.
Snímek z přípravy natáčení filmu Šarlatán. | Foto: CinemArt
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy