Recenze: Konzultanta ovládají archetypy démonického zla

Ondřej Pavlík
5. 12. 2013 17:20
Cormac McCarthy vtiskl Konzultantovi jedinečnost, která nemá v Hollywoodu obdobu.
Cameron Diaz (Konzultant).
Cameron Diaz (Konzultant). | Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Na Konzultanta láteří jak filmoví kritici, tak diváci, kteří mu svorně vytýkají nedostatek napětí a ostře útočí na kryptické, do sebe zahleděné dialogy.

Faktem je, že hvězdně obsazený thriller s režií Ridleyho Scotta přímo vybízí k očekávání dramatu napěchovaného akcí. Jenže tohle není Labyrint lží, kde Leo DiCaprio vcelku konvenčně bojoval s teroristy, ani Americký gangster - rozmáchlý, žánrově poučený portrét zločineckého monstra. A největším důvodem „proč" je v tomto případě osoba scénáristy, slavného amerického romanopisce Cormaca McCarthyho.

Ten totiž svým květnatým knižním stylem vtiskl Konzultantovi jedinečnost, která těžko hledá srovnání v současné hollywoodské, ale i umělecké kinematografii. Záludné je, že klasické drama z filmu zcela nemizí, jen se téměř neustále odehrává kdesi v pozadí, mimo sledované scény.

Divákovi je dovoleno vidět jen útržky, k nimž navíc ne vždy existuje jednoznačné čtení, což úspěšně tvoří atmosféru neprostupných zákulisních machinací. Právě to, že Konzultant tradiční schémata nedodržuje ani přímo nepodvrací, ale obloukem obchází, z něj dělá tak unikátní, nevlídnou podívanou.

Archetype, zlobils?

Otázkou tedy je, co vlastně v Konzultantovi zbývá, nebo spíše co mu dominuje. McCarthy svůj vůbec první filmový scénář zabydlel postavami, které více než uvěřitelné lidské bytosti připomínají archetypy zastupující rozdílné životní přístupy. Tato svá kréda pak postavy vyjadřují skrze kostýmy a dlouhé metaforické promluvy s nečekanými tarantinovskými odbočkami.

Titulní Konzultant (Michael Fassbender) představuje hrabivost, ovšem značně naivního rázu. Jako bohatý americký právník ve snobském obleku od Armaniho vstupuje do riskantního drogového obchodu s mexickým kartelem, aniž by tušil, s kým má tu čest.

Jeho partneři (či protivníci) jsou totiž schopni činů přesahujících jeho chápání, které končí u nevinných finančních podvodů.

Cudné je i Konzultantovo hrdličkování se snoubenkou Laurou (Penélope Cruz). Když se mezi nimi začne schylovat k sexu po telefonu, radši stydlivě zavěsí, takže poté, co Laura u večeře laškovně pronese: „Zlobils?", zní to hodně ironicky.

Slizký Westray (Brad Pitt) v kovbojském se chvástá tím, že v nouzi zvládne beze stopy zmizet. Soudě dle čerstvého monoklu má dost odvahy na drobnou šarvátku, ale jinak svou opatrností spadá do role povýšeného zbabělce.

Nadčlověk a dokonalý démon

Rozevlátost excentrického Reinera (Javier Bardem) prozrazují divoce nagelované vlasy a křiklavě vzorované košile. S úsměvem na tváři sice dokáže mluvit o smrtících zbraních, jenže když za dne provází Konzultanta svou diskotékou, s provinilostí v hlase omlouvá  její ošuntělost.

Starost Reinerovi dělá i jeho přítelkyně, nevyzpytatelná Malkina (Cameron Diaz). Nejen že jí zjevně posluhuje, ale ani se v ní nevyzná, zvlášť poté, co mu před jeho zraky osouloží ferrari.

Konzultant (The Counselor) - oficiální český trailer 1
Konzultant (The Counselor) - oficiální český trailer 1 | Video: youtube.com

Co Reinera šokuje, aniž to sám chápe, je nestoudnost Malkiny, která má, coby kočkovitý predátor, sex přímo se symbolem bohatství. Jak dokazuje i její zlatý zub a okázalé šperky ze stejného kovu, Malkina je bytostí bez výhrad ztělesňující exces a také zlo, kterého se ostatní jen letmo dotýkají.

Podobně jako monumentální Soudce z McCarthyho Krvavého poledníku, je i ona téměř nadčlověkem, dokonalým ve své démoničnosti.

Jako by to film předznamenával už v úvodní rozpravě o drahokamech. Žádný diamant není bez kazu a v téhle přehlídce záporných postav vítězí jedině ta, která ve špatnosti vidí krásu a nechává se jí zcela pohltit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy