Recenze: Konzultanta ovládají archetypy démonického zla

Ondřej Pavlík
5. 12. 2013 17:20
Cormac McCarthy vtiskl Konzultantovi jedinečnost, která nemá v Hollywoodu obdobu.
Cameron Diaz (Konzultant).
Cameron Diaz (Konzultant). | Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Na Konzultanta láteří jak filmoví kritici, tak diváci, kteří mu svorně vytýkají nedostatek napětí a ostře útočí na kryptické, do sebe zahleděné dialogy.

Faktem je, že hvězdně obsazený thriller s režií Ridleyho Scotta přímo vybízí k očekávání dramatu napěchovaného akcí. Jenže tohle není Labyrint lží, kde Leo DiCaprio vcelku konvenčně bojoval s teroristy, ani Americký gangster - rozmáchlý, žánrově poučený portrét zločineckého monstra. A největším důvodem „proč" je v tomto případě osoba scénáristy, slavného amerického romanopisce Cormaca McCarthyho.

Ten totiž svým květnatým knižním stylem vtiskl Konzultantovi jedinečnost, která těžko hledá srovnání v současné hollywoodské, ale i umělecké kinematografii. Záludné je, že klasické drama z filmu zcela nemizí, jen se téměř neustále odehrává kdesi v pozadí, mimo sledované scény.

Divákovi je dovoleno vidět jen útržky, k nimž navíc ne vždy existuje jednoznačné čtení, což úspěšně tvoří atmosféru neprostupných zákulisních machinací. Právě to, že Konzultant tradiční schémata nedodržuje ani přímo nepodvrací, ale obloukem obchází, z něj dělá tak unikátní, nevlídnou podívanou.

Archetype, zlobils?

Otázkou tedy je, co vlastně v Konzultantovi zbývá, nebo spíše co mu dominuje. McCarthy svůj vůbec první filmový scénář zabydlel postavami, které více než uvěřitelné lidské bytosti připomínají archetypy zastupující rozdílné životní přístupy. Tato svá kréda pak postavy vyjadřují skrze kostýmy a dlouhé metaforické promluvy s nečekanými tarantinovskými odbočkami.

Titulní Konzultant (Michael Fassbender) představuje hrabivost, ovšem značně naivního rázu. Jako bohatý americký právník ve snobském obleku od Armaniho vstupuje do riskantního drogového obchodu s mexickým kartelem, aniž by tušil, s kým má tu čest.

Jeho partneři (či protivníci) jsou totiž schopni činů přesahujících jeho chápání, které končí u nevinných finančních podvodů.

Cudné je i Konzultantovo hrdličkování se snoubenkou Laurou (Penélope Cruz). Když se mezi nimi začne schylovat k sexu po telefonu, radši stydlivě zavěsí, takže poté, co Laura u večeře laškovně pronese: „Zlobils?", zní to hodně ironicky.

Slizký Westray (Brad Pitt) v kovbojském se chvástá tím, že v nouzi zvládne beze stopy zmizet. Soudě dle čerstvého monoklu má dost odvahy na drobnou šarvátku, ale jinak svou opatrností spadá do role povýšeného zbabělce.

Nadčlověk a dokonalý démon

Rozevlátost excentrického Reinera (Javier Bardem) prozrazují divoce nagelované vlasy a křiklavě vzorované košile. S úsměvem na tváři sice dokáže mluvit o smrtících zbraních, jenže když za dne provází Konzultanta svou diskotékou, s provinilostí v hlase omlouvá  její ošuntělost.

Starost Reinerovi dělá i jeho přítelkyně, nevyzpytatelná Malkina (Cameron Diaz). Nejen že jí zjevně posluhuje, ale ani se v ní nevyzná, zvlášť poté, co mu před jeho zraky osouloží ferrari.

Konzultant (The Counselor) - oficiální český trailer 1
Konzultant (The Counselor) - oficiální český trailer 1 | Video: youtube.com

Co Reinera šokuje, aniž to sám chápe, je nestoudnost Malkiny, která má, coby kočkovitý predátor, sex přímo se symbolem bohatství. Jak dokazuje i její zlatý zub a okázalé šperky ze stejného kovu, Malkina je bytostí bez výhrad ztělesňující exces a také zlo, kterého se ostatní jen letmo dotýkají.

Podobně jako monumentální Soudce z McCarthyho Krvavého poledníku, je i ona téměř nadčlověkem, dokonalým ve své démoničnosti.

Jako by to film předznamenával už v úvodní rozpravě o drahokamech. Žádný diamant není bez kazu a v téhle přehlídce záporných postav vítězí jedině ta, která ve špatnosti vidí krásu a nechává se jí zcela pohltit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy