Recenze: Angry Birds přišli příliš pozdě. Zůstali zuřiví, ale chybí jim přesah a poselství

Martin Bubrín
14. 5. 2016 12:24
Populární hra z tabletů, smartphonů a sociálních sítí si po letech konečně našla cestu na filmová plátna, ale překvapivě neambiciózním způsobem. Snímku schází vypravěčská grácie i propracovanější pozadí i poselství, jdoucí daleko za to, že „být naštvaný je někdy ku prospěchu věci“, píše o filmu Martin Bubrín.
Angry Birds ve filmu - trailer | Video: Falcon

Angry Birds ve filmu není jediná letošní videoherní adaptace – za měsíc se do kin podívá například i hraná verze MMORPG fenoménu Warcraft: První střet, úplně na konci roku zase odvážně koncipovaný Assassin’s Creed s Michaelem Fassbenderem.

Oba tituly (a ten druhý samozřejmě o poznání více) vycházejí z vysoce úspěšných titulů napříč generacemi hráčů, nabízejících přitažlivý high-concept, propracovaný fikční svět, komplikované vyprávění a nejednorozměrné postavy. Čili vše, co jednoduchá herní aplikace, v níž hráč pomocí ptáků sestřeluje zelená prasata, mít logicky nemůže.

Angry Birds
Angry Birds | Foto: Falcon

I když jsou primárně komerční zájmy filmu samozřejmé, je otázkou, proč s ním studio Sony přichází až nyní, když už se zábava (a nejen ta tabletová) posunula mnohem dále a Angry Birds už dnes nejsou tak silnou značkou jak v minulosti.
Finská vývojářská společnost Rovio uvedla svůj masivní hit na trh na konci roku 2009, od té doby byl rozšířen na spoustu operačních systémů, zařízení a dočkal se také spousty pokračování a spin-offů, mezi nejpopulárnější z nich patří ty založené na sérii Star Wars.

Svou expanzivní strategii Rovio pokračovala dětským kresleným seriálem Angry Birds Toons a nyní ji pravděpodobně završuje celovečerním filmem se spoustou zvučných jmen v obsazení.

Film pro všechny, ale pro nikoho

Výsledek je však překvapivě neambiciózním vytěžením konceptu videohry. Největší problém přitom není v dějové plytkosti, nýbrž nesoudržnosti filmu jako celku, který se sice profiluje jako primárně dětský, nýbrž obsahuje spoustu narážek a vtipů pro dospělého diváka. Jde o opravdu bizarní kombinaci, v níž se mísí cartoonové scény ve stylu Looney Toones (čili humor založený na padání, narážení a hlasitých zvucích) s pasážemi citujícími Kubrickovo Osvícení a momenty, kde například jedna z postav zcela otevřeně vybízí k hromadnému sexuálnímu aktu.

Kluk ve světě příšer ukazuje, jak je mainstreamový animovaný film v Japonsku posunutý od ostatních animovaných filmů, na které jsme zvyklí.
5:59
Kluk ve světě příšer ukazuje, jak je mainstreamový animovaný film v Japonsku posunutý od ostatních animovaných filmů, na které jsme zvyklí. | Video: Kamil Fila

Příkladem neujasněnosti je také hudební dramaturgie, jež velmi často sklouzává k falešné nostalgii po minulosti (Scorpions, Limp Bizkit), jindy zase sahá po osvědčených popových hitech dnešní mládeže (Charli XCX, Imagine Dragons, Demi Lovato). Když si prasata na velkolepé taneční párty nasadí helmy Daft Punk, děti nepochopí, jejich rodiče se však lehce pousmějí.

Scénář Jona Vittiho (Alvin a Chipmunkové) chtěl pravděpodobně uspokojit dvě divácké skupiny najednou, vznikl však zvláštně neucelený film, který často sklouzává k infantilitě, jindy je jej zase možné pochopit jen na základě konotací s dospělým světem, což opět sráží jeho funkci jako primárně dětského snímku.

I když je vyprávění vystavěno jako jednoduchý příběh outsidera, který se stane hrdinou, vystačí navíc samotná zápletka na přibližně polovinu stopáže, takže velice často stojí na místě a je vyplněna samostatnými „gagy pro gagy“. Jako příklad mohou posloužit různé scény, kdy se hlavní hrdina vyrovnává s agresí, které snímek nikam neposouvají, jen fungují samy o sobě jako animované kraťasy. Humorná stránka je u Angry Birds ve filmu opravdu sporná, díky neucelenosti cílové skupiny jde často o „hit or miss“ momenty, u nichž přijde jeden skutečně dobrý vtip na deset průměrných.

Být zuřivý nestačí

Když dojde v druhé půli na samotnou pomstu zlým prasatům, která ptákům z jejich ostrova ukradnou vejce (=potomky), snímek přichází s hlavní atrakcí, a to trojrozměrnou vizualizací samotné podstaty herní předlohy – ostřelování prasečích obydlí pomocí ptáků s různými schopnostmi (jeden mění směr, druhý vybuchuje, třetí snáší „ohnivé koule“ apod.). Dojde zde opravdu na všechny známé ptačí triky, lokace a postavy, čímž snímek skutečně naplňuje to, co sliboval… ale bohužel nic navíc.

Angry Birds
Angry Birds | Foto: Falcon

U hollywoodského animovaného filmu za desítky milionů dolarů je samozřejmostí očekávat jistou hranici kvality. Nad vysokou úrovní animace se už ani nestojí za to pozastavovat, lišit se může pouze hranice nevkusnosti, která je u Angry Birds překvapivě nízká (na to, že vznikl primárně pro komerční účely).

Debutující režijní dvojici Clay Kaytis-Fergal Reilly se podařilo snímek obohatit slušným tempem a spádem, při němž se na diváka chrlí jeden vizuální vjem či gag za druhým (nejsilnější je zejména zběsilé akční finále), čímž vyvolává iluzi svižného filmu, který ani na chvíli nenudí.

V porovnání s konkurenčními snímky od Pixaru (V hlavě, Hodný dinosaurus) nebo Disney (Zootropolis: Město zvířat) však více než zběsilé tempo nenabízí. Schází mu vypravěčská grácie i propracovanější pozadí i poselství, jdoucí daleko za to, že „být naštvaný je někdy ku prospěchu věci“.

Angry Birds tak sice zůstali zuřiví, ale zcela bez něčeho, čím by je divák dokázal odlišit od řady ne vyloženě špatných, ale průměrných kousků jako třeba obdobného „ptačího animáku“ Rio.

Hodnocení: 55 %

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy