Petr Zelenka už vozí Karamazovy po Česku

Irena Hejdová Irena Hejdová
14. 4. 2008 14:36
Filmový Dostojevskij před premiérou vyrazil do regionů
Petr Zelenka s filmovými kopiemi filmu Karamazovi
Petr Zelenka s filmovými kopiemi filmu Karamazovi | Foto: Cinemart

Praha - Do kin Zelenkovi Karamazovi vyrazí příští týden, ale první diváci už adaptaci divadelní hry z Dejvického divadla s Ivanem Trojanem, Igorem Chmelou a Davidem Novotným na plátně viděli.

Tvůrci nového filmu totiž podnikli předpremiérovou pouť po osmi českých městech. Na přelomu března a dubna navštívili Hradec Králové, České Budějovice, Českou Lípu, Prahu, Plzeň, Brno, Ostravu a Olomouc.

Smyslem projekcí bylo profesně se setkat s kinaři, novináři, pedagogy i vybranými studenty. "Nešlo o klasické diváky, ale o lidi, kteří jsou důležitým článkem na konci distribučního řetězce a mohou pozitivně ovlivnit uvedení filmu," říká Zelenka.

Martin Myšička a Ivan Trojan ve filmu Karamazovi.
Martin Myšička a Ivan Trojan ve filmu Karamazovi. | Foto: Mateusz Skalski

Film v regionech představoval spolu s producentem Čestmírem Kopeckým, kameramanem Alexandrem Šurkalou, zástupkyněmi distributora i tiskovou mluvčí filmu Alicí Aronovou.

,,Zajímavá byla reakce mladých lidí," říká Alice Aronová. "Ocenili herecké výkony ve filmu a obrazovou koncepci snímku zasazenou do netradičního prostoru tovární haly. I když neznali hru pražského Dejvického divadla, po projekci prohlásili, že pro ně filmové drama Karamazovi je především o emocích - lásce, žárlivosti a nenávisti."

Diváci se dočkali i diskuzí - a myslím, že byli trochu zaskočeni, říká Zelenka. "Málokdy se jim stane, aby jim filmaři a distributor věnovali tolik pozornosti. Doufám, že se Karamazovi většině z nich líbili a že chápali, o co nám jde."

Celkem Karamazovy na regionálních předpremiérách vidělo skoro 250 profesionálů. Do kin film vstupuje 24. dubna.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy