Noví stachanovci už asi nevstanou

Irena Hejdová Irena Hejdová
9. 10. 2006 10:00
Recenze - Dokument Dělníkova smrt je šokující. Ale zároveň podává obrazy zmaru s krutou poezií. Uvnitř: TRAILER

Osm hodin denně nelze jíst, pít ani milovat se. Osm hodin denně lze jen pracovat. Faulknerův citát uvozuje film Michaela Glawoggera, který je v užší nominaci na Oscara za nejlepší dokument.

V šesti kapitolách zavádí diváky do míst, kam by se nejspíš dobrovolně nikdy nepodívali. Mezi ukrajinské horníky, kteří se plazí půl metru vysokým prostorem za uhlím, mezi indonéské nosiče síry, vřeštící dobytek vybíjený na nigerijských jatkách, ke zrezivělým kolosům vysloužilých lodí i k čínským svářečským pecím.

Pojem dělníka a jeho práce je dnes rozmytý nejen  léty socialismu a vlády dělnické třídy. Film ironicky uvozují budovatelské archivní záběry, v nichž úderníci slibují, že do konce roku překročí normu o několik desítek tisíc tun. Následující dvě hodiny ukazují, že dnešní dělníci už na nadšenecký zápal nemají nervy ani energii, a snaží se ptát: Co je to být dnes dělníkem, zejména v té chudší části  nerovnovážně propojeného světa.

V ukrajinském Donbasu, kde před lety kutali právě stachanovci, se dnes klaustrofobicky nízkými šachtami plazí jejich následovníci, aby si narubali uhlí nadoma. Vleže i obědvají, když nadávají na starosti s nemocnou kozou a na studené pelmeně.

Dělníkova smrt - Ukrajinský Donbas
Dělníkova smrt - Ukrajinský Donbas | Foto: AČFK

V indonéských horách dělníci zahrabávají do síry obětovanou kozí hlavu, poté naberou do křehkých košů zlomky nerostu a absolvují dlouhou cestu do údolí, která je lemována fotografujícími turisty a oblaky kouře. Na zádech nesou až metrák, během zastávek konverzují o turistkách a pro ně tajemné skupině Bon Jovi.

Na nigerijských jatkách zatím muži nahánějí zvířata pod kudlu hlavního řezníka. Místní zaměstnanci zručně porážejí, vyvrhávají a praží skot i ovce a kozy. Glawogger ani tady neváhá vstoupit do středu rituálního dění, v tomto případě do kaluží krve, která stříká v detailním záběru podřezávaných zvířat a leží pod zčernalými těly.

Dělníkova smrt - indonéští nosiči síry
Dělníkova smrt - indonéští nosiči síry | Foto: AČFK

Dělnická práce tu vyznívá destruktivně: jako krutý souboj o živobytí, ale i s planetou. Glawoggerovi tragičtí hrdinové nejsou uondaná masa, ale spíš pěchota i metafora globalizovaného lidstva. Nemají laptopy, ale pomáhají je vyrábět.

Ukrajinští horníci a indonéští nosiči síry planýrují nerostné bohatství. Nigerijští řezníci faunu a íránští rozebírači lodí pak stejně paradoxně ničí to, co předtím vytvořili jiní. Vrcholem této metafory jsou záběry z Číny, kde muži na náměstí malují vodou znaky, jež vzápětí uschnou a mizí. 

"Děláme tuhle práci a zbytek je v božích rukou," říká většina zúčastněných. Fyzická práce nezmizela, jen se posunula na východ.

Dělníkova smrt
Dělníkova smrt | Foto: Der Film

Závěrečné záběry z Německa, kde přeměnili ocelárny na hřiště a muzeum pro děti, jsou pak spíš ironickou tečkou než polopatickou naivitou. V tom se také Dělníkova smrt liší od známých filmů Powaqqatsi a Koyaanisqatsi Geoffreye Reggia - nemaluje obrázky, ale křičí.

Dělníkova smrt vyznívá beznadějně, přitom nepostrádá jistou krutou poezii, kterou podporuje střihová skladba a tribálně elektronická hudba avantgardisty Johna Zorna.

Film nemá žádný komentář, tahle dokumentární symfonie na diváky jen valí zoufalé obrazy v takové intenzitě, že sama připomíná tovární mašinu, která jim bude v hlavě bušit ještě dlouho poté, co vyjdou z kina.

Dělníkova smrt (Workingman's Death), Rakousko 2005. Scénář a režie Michael Glawogger, kamera Wolfgang Thaler, hudba John Zorn. 122 minut. Česká premiéra 3. října na festivalu Der Film, distribuce Asociace českých filmových klubů.

Oficiální stránka filmu ZDE

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy