Nejlepší film všech dob? Vertigo od Alfreda Hitchcocka

Kultura Kultura
2. 8. 2012 16:22
Hitchcock po 40 letech porazil Orsona Wellese
Barbara Bel Geddes a James Stewart ve filmu Vertigo
Barbara Bel Geddes a James Stewart ve filmu Vertigo | Foto: Paramount Pictures

Londýn – Prestižní britský filmový časopis Sight & Sound pořádá každých deset let anketu o deset nejlepších celovečerních filmů všech dob, jež vybírají stovky filmových kritiků. Od roku 1992 probíhá samostatná anketa i mezi režiséry.

První místo v žebříčku obsadili v roce 1952 Zloději kol (1949) Vittoria De Sicy, poté byl vždy první Občan Kane (1941) režiséra Orsona Wellese. Letos však jeho čtyřicetileté kralování zarazil neméně legendární film – psychologický thriller Vertigo (1958) slavného režiséra Alfreda Hitchcocka. Ten byl v roce 2002 druhý, o deset let dříve čtvrtý. Letos dostal 191 hlasů, Občan Kane 157 hlasů.

Občan Kane
Občan Kane | Foto: RKO

Vertigo vypráví o bývalém policistovi Fergusonovi (James Stewart), který se zamiluje do ženy, již sleduje. Postupně však zjišťuje, že se stal obětí rafinované hry.

Film se stal v době svého uvedení spíše zklamáním – pouze dvě nominace na Oscara, kasovně si vedl průměrně a recenze byly smíšené. Později byl film přehodnocen díky kritikům z francouzského časopisu Cahiers du cinéma a dostalo se mu nové vlny uznání. V roce 1983 se Vertigo dostalo znovu do kin a o rok později na VHS. Například v roce 2005 snímek skončil na druhém místě v anketě britského časopis Total Film, jež vyhlašoval 100 nejlepších filmů všech dob.

Třetí příčku obsadilo japonské drama Příběh z Tokia (1953) Yasujira Ozua o konfrontaci dvou generací. Film si polepšil o dvě místa - v roce 2002 byl na páté pozici.

Z třetího místa na čtvrté klesla černobílá Pravidla hry (1939) Jeana Renoira, jež reflektovala snobství tehdejší francouzské společnosti.

Ze seznamu nejlepších filmů úplně vypadnul muzikál Zpívání v dešti (1952), dále Coppolův Kmotr (1972) a Kmotr II  (1974), kteří byli v roce 2002 čtvrtí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

O dvě místa si polepšilo Murnauovo drama Východ slunce (1927), které je nyní páté. Šestý je opět Kubrickův sci-fi opus 2001: Vesmírná odyssea (1968), jenž je nejmladším filmem žebříčku.

Křižník Potěmkin (1925) Sergeje Ejzenštejna poprvé od vyhlašování ankety v žebříčku chybí. V předchozím ročníku byl na sedmém místě, nyní jej nahradil western Johna Forda – Stopaři (1956).

Nováčkem v žebříčku je dokument Muž s kinoaparátem (1929) ruského filmaře Dzigy Vertova, jež je na osmé příčce.

Předposlední, tedy devátý, je jeden z vrcholů němého filmu – Utrpení panny orleánské od francouzského režiséra Carla T. Dreyera. Snímek se s několika výpadky v žebříčku objevuje od počátku ankety.

Desátým nejlepším filmem je podle ankety Sight and Sound Felliniho drama 8 ½ (1936), jež bylo v minulé anketě deváté. Snímek získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film a kostýmy.

"Není to špatný seznam a je zajímavé, jak opatrní jsou kritici při oceňování filmu z posledních let. Když Sight and Sound v roce 1952 publikoval první anketu a sama kinematografie byla stará ne více než padesát let, dali kritici odvážně první místo De Sicovu  Zloději kol, tehdy pouze čtyři roku starému filmu -  a dnes je zde mnoho lidí, kteří by snímek i dnes zařadili do žebříčku. Bylo by vzrušující vidět nějaké filmy z posledních deseti let v letošní anketě," podotkl k žebříčku filmový kritik deníku Guardian Peter Bradshaw.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 40 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 55 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy