Na Zélandu byl objeven první film Alfreda Hitchcocka

3. 8. 2011 16:44
Zřejmě jedinou kopii vlastnil promítač
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Ve filmovém archivu na Novém Zélandu byl objeven první snímek, na němž se podílel světoznámý režisér Alfred Hitchcock, když mu bylo 24 let. Němý titul The White Shadow (Bílý stín) byl natočen v roce v roce 1923.

Tři cívky byly nalezeny mezi několika starými neoznačenými americkými filmy. Hitchcock se na snímku podílel nejen jako pomocný režisér, ale napsal k němu i scénář, stříhal ho a produkoval. Archiv ho popisuje jako "divoké atmosférické melodrama o dvou sestrách, jedné andělské a druhé bez duše". Film ale zřejmě není celý; původně byl prý na šesti cívkách.

"Tyto tři cívky poskytují neocenitelnou příležitost studovat jeho vizuální a vypravěčské nápady, když nabíraly první obrysy," prohlásil předseda národní společnosti filmových kritiků David Sterritt. Ve snímku hlavní role hrají tehdejší hvězdy Clive Brook a Betty Compsonová.

Snímek poslala do archivu rodina novozélandského promítače a sběratele filmů Jacka Murtagha po jeho smrti v roce 1989.    "Můj dědeček byl od svého dětství vášnivým sběratelem filmů, známek, mincí a vlastně čehokoli," řekl Murtaghův vnuk Tony Osborne. "Někdo ho může považovat za excentrika. Pozornost, jakou vyvolalo objevení tohoto filmu, by ho ale dnes zcela jistě potěšila."

Jak se snímek, který je zřejmě jedinou dochovanou kopií, k rodině Murtaghových dostal, není jasné. Nyní je uložen ve filmovém středisku Park Road Post Production ve Wellingtonu.

Hitchcock za svou více než šedesátiletou kariéru - která zahrnovala éru od němých filmů, přes vynález filmů mluvených až do doby barevných filmů - režíroval více než padesát snímků. Mezi jeho nejznámější patří Psycho, Ptáci, Vertigo či Cizinci ve vlaku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy