Na Zélandu byl objeven první film Alfreda Hitchcocka

3. 8. 2011 16:44
Zřejmě jedinou kopii vlastnil promítač
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Ve filmovém archivu na Novém Zélandu byl objeven první snímek, na němž se podílel světoznámý režisér Alfred Hitchcock, když mu bylo 24 let. Němý titul The White Shadow (Bílý stín) byl natočen v roce v roce 1923.

Tři cívky byly nalezeny mezi několika starými neoznačenými americkými filmy. Hitchcock se na snímku podílel nejen jako pomocný režisér, ale napsal k němu i scénář, stříhal ho a produkoval. Archiv ho popisuje jako "divoké atmosférické melodrama o dvou sestrách, jedné andělské a druhé bez duše". Film ale zřejmě není celý; původně byl prý na šesti cívkách.

"Tyto tři cívky poskytují neocenitelnou příležitost studovat jeho vizuální a vypravěčské nápady, když nabíraly první obrysy," prohlásil předseda národní společnosti filmových kritiků David Sterritt. Ve snímku hlavní role hrají tehdejší hvězdy Clive Brook a Betty Compsonová.

Snímek poslala do archivu rodina novozélandského promítače a sběratele filmů Jacka Murtagha po jeho smrti v roce 1989.    "Můj dědeček byl od svého dětství vášnivým sběratelem filmů, známek, mincí a vlastně čehokoli," řekl Murtaghův vnuk Tony Osborne. "Někdo ho může považovat za excentrika. Pozornost, jakou vyvolalo objevení tohoto filmu, by ho ale dnes zcela jistě potěšila."

Jak se snímek, který je zřejmě jedinou dochovanou kopií, k rodině Murtaghových dostal, není jasné. Nyní je uložen ve filmovém středisku Park Road Post Production ve Wellingtonu.

Hitchcock za svou více než šedesátiletou kariéru - která zahrnovala éru od němých filmů, přes vynález filmů mluvených až do doby barevných filmů - režíroval více než padesát snímků. Mezi jeho nejznámější patří Psycho, Ptáci, Vertigo či Cizinci ve vlaku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 5 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy