Los Angeles - There is no business like showbusiness, jak se říká v Hollywoodu. Továrna na filmy se ráda prezentuje jako místo, kde se točí hodně peněz, ale v porovnání s jinými průmyslovými odvětvími jde spíš o drobné. Nicméně, filmy se globálně promítají po celém světě a vliv mají.
I proto je zajímavé zjistit, kolik někteří tvůrci vydělávají. Samozřejmě nejvíce si odnášejí producenti, resp. režiséři, kteří umějí „udělat hit" a zároveň jsou sami sobě producenti. Výsledky zjišťoval časopis Vanity Fair (příznačný titul Veletrh marnosti), jenž do žebříčku zařadil pouze lidi, kteří působí tvůrčím způsobem v kinematografii, tedy producenty, režiséry a filmové hvězdy.
Nejsou v něm mediální magnáti nebo lidé, které primárně živí televizní tvorba. Informace o výdělcích časopis čerpal od agentů celebrit, právníků a představitelů filmových studií; v potaz bral i údaje uvedené v oficiálních filmových hitparádách.
Podle údajů Vanity Fair si loni na nejvíce peněz mezi Hollywooďany přišel Michael Bay, který režíroval a produkoval velehit Transformers: Pomsta padlých. Dále ještě produkoval několik hororů pro teenagery: Pátek třináctého, Nenarození a Jezdci Apokalypsy. Celkem to dává zhruba 125 milionů osobního zisku.
Druhé místo má s 85 miliony Steven Spielberg. Ten přitom jen spoluprodukoval Transformery 2 a těžil z prodeje DVD svých starších akvizic. Jeho druhý producentský počin, horor Pevné pouto, patří spíš do sféry propadáků.
Třetí místo patří Rolandu Emmerichovi, který dobře vsadil na přitažlivost konce světa se svým katastrofickým velkofilmem 2012: na utracení 70 milionů mu ale podle vlastní (a údajně i mayské) předpovědi už moc času nezbývá.
Čtvrtý je James Cameron, který si díky Avatarovi jen během dvou týdnů v prosinci přišel na 50 milionů dolarů. Příští rok s nejvyšší pravděpodobností bude na prvním místě se sumou, vedle níž bude Bay vypadat jako chudý příbuzný.
Překvapením je páté místo režiséra a producenta Todda Phillipse, jemuž obhroublá inteligentní komedie Pařba v Las Vegas vynesl 44 milionů dolarů.
Prvním hercem v žebříčku je na šestém místě britský mladík Daniel Radcliffe, který díky roli Harryho Pottera loni podle odhadů vydělal 41 milionů dolarů.
Má tedy zjevně lépe podepsanou smlouvu než jeho kolegové, byť jeho filmová partnerka, představitelka Hermiony Emma Watsonová byla s 30 miliony v loňském roce nejlépe vydělávající herečkou. kromě ní je v první dvacítce z žen už jen Cameron Diazová, která skončila s 27 miliony dolarů.
Do první desítky se ještě dostali herci Ben Stiller (40 milipnů) a Tom Hanks (36). Stiller si své peníze odtrpěl v nepovedené fantaskní komedii Noc v muzeu 2, Hanks se pronudil Anděly a démony. Je až pozoruhodné, že ti nejvíce vydělávající herci vypadají ve svých rolích dosti otráveně.
Desítku nejlépe vydělávajících hollywoodských filmařů uzavírají režisér a producent Jeffrey Jacob Abrams a „pouhý" producent Jerry Bruckheimer.
J.J. Abrams si díky svému celovečernímu Star Treku polepšíl o 36 milionů dolarů. Další peníze ještě těží ze seriálů Ztraceni a Fringe; ty ovšem do žebříčku započítány nejsou.
„Chudě" pak proto vypadá i Jerry Bruckheimer, který produkoval komedii Báječný svět shopaholiců a dětský film s animovanými morčaty G-Force. Největší peníze mu totiž přinášejí seriály CSI (Kriminálka Las Vegas a spol), Eleventh Hour, Beze stopy, Dark Blue, The Amazing Race, The Forgotten a Cold Case.
Na letošek má však superpracovitý Bruckheimer nachystaný i útok na kina: Prince z Persie a napřesrok další Piráty z Karibiku.