Na frontě jsou Vánoce. Naštěstí i v kině

Irena Hejdová Irena Hejdová
7. 12. 2006 0:00
Recenze - Zvonky zvoní, svíčky hoří, na německé, francouzské a britské zákopy 1. světové války padá sníh a na diváka tajemně sváteční nálada.
Šťastné a veselé
Šťastné a veselé | Foto: SPI

Kdyby film Šťastné a veselé nebyl natočený podle skutečné události, ke které došlo na Štědrý den roku 1914, zněla by ta story až nereálně. A kdyby nebyly Vánoce, byl by to jen kýč, v lepším případě ušlechtilá nuda. Ale těsně před svátky je všechno jinak.

Snímek vypráví o tom, jak se jedné sychravé zimy na několik hodin vojáci tří znepřátelených mocností - Francie, Německa a Anglie - rozhodli, že se vykašlou na boje a v duchu Vánoc přivítají sváteční noc klidně a v pokoji a hlavně společně.

Šťastné a veselé
Šťastné a veselé | Foto: SPI

Němci mají od vedení vánoční stromky a operní zpěvačku, která sem tajně dorazí se svým milým, jedním z nich, taktéž operním zpěvákem. Francouzi bouchají co jiného než šampaňské a Skotům zas nechybí skotská whisky a dudy.

Krátké sblížení nastane právě skrze hudbu. Němcův zpěv doprovodí skotské dudy a německé stromečky zalije ono francouzské šampaňské. Porozumění ale pochopitelně nemá dlouhého trvání a velitelé ho posléze důsledně potlačí, aby válka mohla pokračovat; Vánoce nevánoce.

Šťastné a veselé
Šťastné a veselé | Foto: SPI

Mezitím zbývá místo i na vykreslení "obyčejného života" v zákopech skrze vybrané postavy a situace, a je to realistické i  vtipné zároveň. Skotové mají zákopovou uličku pojmenovanou King Street, Němci Friedrichstrasse, Francouzi výsměšně směřují ke Skotům šipku Rosbif land.

Jenže snímek Šťastné a veselé vznikl v francouzsko-německo-britsko-rumunské koprodukci a jak se na takhle velký koprodukční projekt sluší, tmelí národy a obrušuje hrany. Stejně jako v nedávno uvedeném ruském dramatu Zajatci mlhy je tu válka přece jen příliš idealizovaná a vojáci jakbysmet.

Z čistě filmového hlediska se příběh odvíjí v pomalém "svátečním" tempu, je vyprávěný konvenčně a bez překvapení. Herci jsou patřičně sošní, hudba patřičně vznešená a některé momenty už hodně na hraně.

Šťastné a veselé
Šťastné a veselé | Foto: SPI

Třeba když všechny tři strany vstoupí na území nikoho mezi zákopy a s lahvemi v ruce kráčí závějemi směrem k sobě nebo když spolu unešeně naslouchají půlnoční mši z úst německého pastora.

Tady už pro humor ani nadsázku není místo; jde tu přece o mír mezi národy, o atmosféru odpuštění, smíření, klidu a pokoje. A snímek Šťastné a veselé to všechno přesně tak servíruje: jako veřejnoprávně ušlechtilé poselství o nesmyslnosti války a o moci Vánoc.

A protože právě přicházejí, přestaňme škodolibě uvažovat, jak by na nás film působil třeba na jaře, a volejme do zákopů: Šťastné a veselé!

Šťastné a veselé (Joyeux Noel), Francie, Německo, Velká Británie, Rumunsko 2005, scénář a režie Christian Carion, kamera Walther van den Ende, hrají Diane Krugerová, Benno Furmann, Guillaume Canet, Daniel Bruhl, Danny Boon, Gary Lewis a další. 116 minut, distribuce SPI.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy