Marhoulovo Nabarvené ptáče žije. Naději získalo v Cannes

28. 5. 2014 14:12
Film Nabarvené ptáče chce podle románu amerického spisovatele Jerzyho Kosińského natočit Václav Marhoul. Mezinárodní koprodukce by se mohla dostal na plac v roce 2016.
Václav Marhoul sní o mezinárodním projektu Nabarvené ptáče podle románu Jerzyho Kosińského.
Václav Marhoul sní o mezinárodním projektu Nabarvené ptáče podle románu Jerzyho Kosińského. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Režisér, scenárista a producent Václav Marhoul získal pro svůj film Nabarvené ptáče podle románu amerického spisovatele Jerzyho Kosińského zahraniční koproducenty.

"Na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes jsem podepsal předběžné dohody se třemi společnostmi," říká Marhoul.

Čtrnáct měsíců vyjednávání

Jednou z nich je A Company Filmproduktiongesellschaft producenta Kaie Künnemanna, která je součástí mateřské společnosti A Company, patřící mezi největší evropské distribuční společnosti. Nejvýznamnějším jejím projektem byl Atlas mraků Toma Tykwera a sourozenců Wachowských.

Další je polská společnost Film Produkcja, která podle majitele Stanislawa Dziedzice hodlá na polském teritoriu film spolufinancovat s veřejnoprávní stanici Telewizja Polska a HBO Polska.

Foto: Argo

Prozatím poslední společností je izraelská produkce United Channels Movies producenta Avrahama Pirchiho. Na kontě má například film Mabul (zvláštní cena poroty na Berlinale 2011) nebo komedii Na velikosti záleží (cenu diváků na karlovarském festivalu 2009).

Vedle probíhajících jednání s českými partnery, sponzory a Českou televizí Marhoul pokračuje v jednáních s francouzskými společnostmi a sales agenturami; některá z nich by měla doplnit současné producentské složení.

"Nabarvené ptáče je projektem, který zdaleka přesahuje naše hranice. Vzhledem k významu, obtížnosti a výši celkového rozpočtu si ani neumím představit, že by bylo možné natočit ho bez účasti evropských a zahraničních koproducentů," podotkl Marhoul.

Podpis smluv v Cannes s tak významnými partnery byl podle něj oficiálním vyústěním všech jednání, která na mezinárodním trhu posledních čtrnáct měsíců vedl.

Šest let práce

Václav Marhoul na projektu pracuje už šestým rokem. Jen samotné získání práv od amerického nakladatelství Spertus College of Judaica v Chicagu trvalo třetinu té doby. Poté strávil další tři roky psaním scénáře, který loni v Cannes získal speciální uznání poroty Ceny Krzysztofa Kieślowského za nejlepší scénář.

"Doufám, že všechna zbylá jednání včetně grantové žádosti u Státního fondu kinematografie dovedu v první polovině příštího roku do zdárného konce tak, abychom mohli na podzim 2015 vstoupit do příprav a na jaře 2016 do první etapy natáčení," dodal Marhoul, který rozpočet odhaduje na 120 milionů korun.

Román Nabarvené ptáče reprezentuje ve světové literatuře zásadní text. Je ojedinělou a osobitou výpovědí malého židovského chlapce o podstatě a smyslu lidského života, o jeho morálních a existenciálních hranicích i lidském charakteru, který je po dobu několika válečných let vystavován neuvěřitelně těžké zkoušce. Každé jeho nové vydání vyvolává silné kontroverze a vášnivé polemiky. Román je světovým bestsellerem, dostalo se mu mezinárodního ohlasu i mnoha prestižních literárních cen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 40 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy