Marhoul: Nabarvené ptáče je o naději, děti stále umírají, neměli bychom být lhostejní

"Zamiloval jsem se do poselství knihy. Film má vzbudit potřebu nebýt lhostejný, je to o lásce, naději a potřebě citu," říká režisér a scenárista Václav Marhoul. Jeho film Nabarvené ptáče se 25 let po posledním českém úspěchu dostal do hlavní soutěže na filmovém festivalu v Benátkách. "Možná se stane, že lidé budou odcházet z kina, někteří se z toho zhroutí, někteří ale odejdou posíleni. Film je určen pro světový trh", dodává.
Václav Marhoul byl hostem Martina Veselovského v DVtv. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy