Letošní Finále Plzeň se zaměří na Miroslava Horníčka a vznik Československa

Kultura Kultura
20. 2. 2018 8:01
Letošní filmový festival Finále Plzeň, jenž se uskuteční od 19. do 24. dubna a který pravidelně ukazuje to nejzajímavější z české a slovenské filmové, televizní i internetové vorby uplynulého roku, se zaměří na herce a spisovatele Miroslava Horníčka. Rodák z Plzně by letos oslavil 100. narozeniny. V sekci Ať žije republika! se pak bude program věnovat filmům, jež se týkají historických událostí spojených s Československem. 
Plzeňský rodák, herec a spisovatel Miroslav Horníček žil v letech 1918 až 2003.
Plzeňský rodák, herec a spisovatel Miroslav Horníček žil v letech 1918 až 2003. | Foto: ČTK

Kinosály festivalu Finále Plzeň nabídnou také premiéry a předpremiéry letošního roku, aktuální snímky z méně známých českých koprodukcí i nejlepší filmy ze spřátelených evropských přehlídek.

Sekce První úlovek nabídne české a slovenské premiéry, Zoom pak promítne filmy, které zvítězily na zahraničních festivalech a národních přehlídkách. Vůbec poprvé budou v Plzni soutěžit i studentské filmy do čtyřiceti minut. 

Festival jako tradičně vyvrcholí slavnostním udílením cen Zlatý ledňáček. Vítěze vybere mezinárodní porota.

Počet přihlášených filmů:

  • Zlatý ledňáček: 112 snímků (26 celovečerních filmů, 5 projektů v kategorii necyklická tvorba, 18 projektů v kategorii cyklická tvorba)
  • Studentské filmy do 40 minut: Dramaturgové jich vybrali 51

Centrem festivalu bude jako vždy Měšťanská beseda s několika promítacími sály, koncerty se uskuteční v Papírně naproti Depa2015, které bude patřit dokumentům. Kromě toho se v Plzni počítá s autorskými čteními, výstavami, workshopy či diskusemi pro filmové profesionály.

Loni na Finále Plzeň uspěl snímek Já, Olga Hepnarová, dokument 5 October nebo seriál České televize Kosmo. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy