Jak Ford válčil s Ferrari. V Torontu měl premiéru závodní film s Balem a Damonem

Reuters Kultura Reuters, Kultura
13. 9. 2019 14:39
Herci Christian Bale a Matt Damon se shodují, že teď cítí mnohem větší úctu k řidičům závodních automobilů. Přispěly k tomu jejich zkušenosti z natáčení filmu Le Mans '66. Ten líčí, jak se roku 1966 na závodním okruhu ve francouzském Le Mans střetla automobilka Ford s konkurenčním Ferrari, které tomuto závodu mnoho let dominovalo.
Matt Damon ve filmu Le Mans '66.
Matt Damon ve filmu Le Mans '66. | Foto: CinemArt

Snímek, jehož anglický název zní Ford v. Ferrari, měl tento týden premiéru na Torontském filmovém festivalu, česká kina ho uvedou v polovině listopadu.

Na začátku příběhu Henry Ford II. mnoho let marně usiluje o koupi konkurenčního Ferrari od jeho zakladatele a majitele továrny Enza Ferrariho. Když definitivně neuspěje, Ford se rozhodne postavit auto, které italského soupeře překoná.

Najme si na to amerického inženýra a designéra Carolla Shelbyho, ztvárněného Mattem Damonem. Tým pak uzavře smlouvu s řidičem Kenem Milesem, britským veteránem z druhé světové války, kterého hraje Christian Bale.

Jeho úkolem je otestovat nový vůz Ford GT40 a za necelých 90 dnů v něm porazit konkurenční Ferrari v Le Mans, nejstarším a nejslavnějším čtyřiadvacetihodinovém vytrvalostním závodu. Tam Ferrari vyhrálo v roce 1958 a pak uspělo každý ročník mezi roky 1960 až 1965.

"Tehdy byly nejslabší částí vozu brzdy," řekl při premiéře filmu v Torontu Matt Damon. "Tihle chlapi dělali něco naprosto šíleného. Jezdili rychlostí několika stovek kilometrů za hodinu, a přitom nevěděli, jestli to auto vůbec dokážou zastavit. To bylo fakt jen pro specifické povahy," dodává Damon.

Při natáčení prý zjistil, že nadšení pro film u něj výrazně převyšuje řidičské schopnosti.

"Poštěstilo se mi posadit se za volant po boku několika z nejslavnějších závodníků světa. Ale nikdy bych si netroufl ani na okamžik pomyslet, že bych těmhle bohům závodění mohl konkurovat," dodává Damon, který ve filmu hraje inženýra Shelbyho. Ten roku 1959 závod v Le Mans ještě jako řidič vyhrál, později už ale nezávodil a pouze auta navrhoval.

Christian Bale a Matt Damon.
Christian Bale a Matt Damon. | Foto: CinemArt

Snímek se nezaměřuje jen na rychlá auta, ale také na protichůdné povahy inženýra Shelbyho a řidiče Milese - a především na to, jak do testování vozu vstupovaly firemní zájmy.

"Pokusili jsme se v mnoha ohledech natočit film, který by oslovil i lidi, co jinak závodění nesledují," dodává pětapadesátiletý americký režisér snímku James Mangold, z dřívějška podepsaný pod filmy o komiksovém Wolverinovi nebo snímky Identita a Walk The Line.

Britský deník Guardian udělil titulu Le Mans '66 dvě z pěti hvězdiček. Přestože skvěle vypadá, herci prý působí unaveně a snímek vycházející ze skutečných událostí dvě a půl hodiny spěje k předem jasnému konci, shrnuje kritik Guardianu.

Podle něj se film po celou dobu nijak neliší od běžných životopisných příběhů na podobné téma. Za nejsilnější Guardian označuje scény, kdy se soupeřící jezdci pustí jeden do druhého, divák si uvědomí, že v 60. letech minulého století bylo závodění skutečně smrtelně nebezpečnou disciplínou, a začne se ptát po motivaci těch, které na plátně sleduje.

Film Le Mans '66 začnou česká kina promítat 14. listopadu. | Video: CinemArt

Americký časopis Variety upozorňuje, že byť se snímek v USA jmenuje Ford v. Ferrari, ve skutečnosti víc než o konkurenčních automobilkách vypráví o dvou přátelích hraných Damonem a Balem.

"Nejlepší sportovní filmy nejsou ani tolik o sportu jako o osobnostech sportovců," upozorňuje Variety, podle nějž také hrdinové tohoto snímku čelí větším obtížím v soukromém životě než na závodišti.

Přesto film ani podle Variety není dokonalý. Prospělo by mu víc rivality mezi automobilkami Ford a Ferrari. Většina napětí vychází z toho, jak se ústřední dvojice vypořádává s požadavky korporace, dodává Variety.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy