Praha/Bratislava - Čeští kritici snímek Filipa Renče Lída Baarová vesměs rozcupovali. Zklamání až znechucení neváhali dát najevo ani jejich němečtí či slovenští kolegové.
"Málokdo čekal vybroušený historický velkofilm (...), ale málokdo čekal, že to bude tak špatné," píše slovenský Denník N. "Míra umělecké impotence, laciných triků, šlendriánu a podceňování diváka nemá v dnešním českém filmu soupeře," zní kritika Denníku N.
Jako snímek, který si všímá jen života meziválečných hvězd a pomíjí hrůzy nacistické vlády, hodnotí film německé recenze. Některé scény podle nich vyznívají spíš jako parodie než jako součást životopisného filmu.
"Nadcházející hrůzy nacistického teroru se dotýkají blyštivého světa hvězd a mocných jen okrajově. Baarová tak nerozumí, proč její kolegyni zakázali hrát, a Goebbels se jen zmíní o tom, že to byla Židovka," uvedl například list Sächsische Zeitung. Jako absurdní moment na hranici parodie působí podle listu filmová scéna, kdy ministra propagandy dožene k pláči nacistický vůdce Adolf Hitler, který mu zakáže pokračovat ve vztahu s Baarovou. Deník podotýká, že na středeční premiéře filmu v Praze se při této scéně ozýval z publika smích.
Najdou se i obdivovatelé. Bezprostředně po premiéře filmu zveřejnil mluvčí Hradu tweet, ve kterém tlumočil nadšené reakce prezidenta republiky Miloše Zemana.
"Výborný," byla první reakce pana prezidenta na film Lída Baarová režiséra Filipa Renče.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) January 20, 2016
K prezidentovu názoru se přiklání i ministr financí Andrej Babiš, který se vyjádřil o snímku také kladně: "Je to určitě skvělý film, zanechalo to na mě velký dojem. Přemýšlím o tom, kde je ta pravda, těžko se to soudí," sděluje ve videu.
Nadšení politiků nesdílí například textař a producent Michal Horáček. Litoval, že filmu vůbec věnoval svůj vzácný čas. "Soupis všech nesmyslů by byl dlouhý, vlastně přesně tak dlouhý jako scénář. Shrnul bych film Lída Baarová asi takhle: Všechna čest stranou," uzavírá svůj příspěvek na Facebooku.
Pracuju, myslím, hodně. A moje žena pracuje ještě víc. Máme čtyřletou dcerku a jen jednu babičku, která ovšem bydlí v...
Zveřejnil(a) Michal Horáček dne 20. leden 2016
Vyjádřit se k filmu Lída Baarová se stalo téměř společenskou nutností. Ironicky to glosoval na svém Twitteru i komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo.
O novém filmu Filipa Renče si nic nemyslím, i když jsem ho neviděl.
— Jindrich Sidlo (@jindrichsidlo) January 21, 2016
Rozporuplné reakce z Lídy Baarové jsou patrné zejména na sociálních sítích, kde si někteří aspoň pochvalují, že díky Renčově filmu se po delší době podařila parodie na "řvoucího Hitlera". Tentokrát se německý vůdce dozvídá, že ho v Lídě Baarové hraje Pavel Kříž (a ne Milan Šteindler).
Řvoucí Hitler už nebyl vtipnej dobrejch osm let. Ale stačí jedna #LídaBaarová a už to tam zase je. https://t.co/XmK5RehEdv
— Daniel Krasny (@vnimatKrasu) January 21, 2016
V nové verzi scénky s Hitlerem, který se rozčiluje, že Renčův film bude úplný propadák a že se kritici jako Kamil Fila budou předhánět, kdo ho víc rozcupuje, utěšuje slečna svou plačící kamarádku slovy: "Neboj, Spáčilová tomu dá 88 procent!"
Filmová kritička MF Dnes sice dala Lídě Baarové "jen" 65 procent, i tak to byl velký nadprůměr. Recenzent online deníku Aktuálně.cz ohodnotil snímek pouze 25 procenty a označil ho za zpackaný ve všech směrech.
Lída Baarová se líbila Babišovi, Spáčilové i Zemanovi. Nedovedu si představit lepší varování.
— Martin Šrajer (@Tae_suk) January 21, 2016
Velkým tématem mezi diskutujícími je i vysoký rozpočet filmu a úctyhodných patnáct milionů, které dostal ze Státního fondu kinematografie.
A nemělo by se to promítat zadarmo, když už jsme na to dali tolik peněz? #lidabaarova
— SUCHOSCH••• (@suchosch) January 15, 2016