Videogalerie - V programu festivalu Jeden svět se pravidelně objevují snímky mapující aktuální dění ve světě, které je tak možné poznat i jinak než z novinových titulků a povrchních záběrů českých televizních stanic. Podívejte se na jedenadvacet tipů, které jsme vybrali z letošního rozsáhlého programu.
V něm se objeví například dokumenty s náměty o kontroverzních přípravách olympiády v Soči (Putinovy hry), o revoluci v Egyptě (Náměstí Tahrír), o eritrejských uprchlících v Izraeli (Zvuky mučení) nebo o krvavě potlačené stávce horníků (Horníci pod palbou). Právě dokument z jihoafrického platinového dolu bude 3. března zahajovacím filmem festivalu.
Festival pak bude v Praze pokračovat do 12. března, poté se přestěhuje do dalších 33 měst České republiky i do Bruselu. Letošní program přinese 106 dokumentů v 11 tematických kategoriích.
V hlavní soutěži se představí dvanáct filmů, které sledují problémy jako jsou nelegální migrace, xenofobie, organizovaný zločin nebo politický extremismus.
Jako nadčasové téma se v mnoha filmech objevuje práce, především v těch zařazených do hlavní tematické kategorie nazvané Práce dělá člověka... Tvůrci se například zaměřují na problematiku nezaměstnanosti a chudoby, dětskou práci i migraci za obživou.
Festival nabídne také devět panelových debat pro veřejnost ve Francouzském institutu v Praze a rapový koncert kubánských disidentů. Žáky a studenty pozve na projekce v programu Jeden svět na školách.
V rámci festivalu humanitární organizace Člověk v tísni udělí cenu Homo Homini za obhajobu lidských práv, kterou 3. března v Pražské křižovatce obdrží dagestánská právnička Sapijat Magomedovová.