Jakubisko chystá film o krvavé hraběnce

Hej, ČTK
2. 12. 2005 14:00
Praha - Už 13. prosince začne Juraj Jakubisko na Slovensku natáčet velkofilm Bathory o největší vražedkyni všech dob.

Jakubisko tedy konečně naplní svůj dlouholetý záměr natočit příběh uherské šlechtičny Alžběty Bathoryové, známé z Nižnánského románu Čechtická paní. Už v létě na karlovarském filmovém festivalu Jakubisko uvedl podrobnosti o snímku, jehož rozpočet je na česko-slovenské poměry astronomických 300 milionů korun. Film se má natáčet v angličtině a v mezinárodním obsazení. Premiéra je plánována na konec roku 2006.

Alžběta Bathory
Alžběta Bathory | Foto: Aktuálně.cz

Krvavá grófka, jak se kontroverzní šlechtičně říkalo, byla prý krutá a despotická. Podle řady legend propadla černé magii a čarodějnictví a kvůli víře v sílu a léčivé účinky panenské krve vraždila své služky a pak se koupala v jejich krvi.

Režisér chce ve svém snímku vyvrátit krvavou legendu a naznačit, že za ní jsou možná jen dobové politicko-mocenské intriky. O svém přístupu k látce Jakubisko řekl: "Na hororovou část se zaměřila řada hollywoodských tvůrců. Vycházeli z toho, že tato šlechtična měla zavraždit 650 osob, čímž se dostala do Guinnessovy knihy rekordů. Já ji chci z této knihy vymazat. Nepřipravuji horor, ale akční politický thriller."

Kolem připravovaného projektu filmu Bathory vznikla podobná situace jako kolem dalšího velkofilmu současné české kinematografie, Hrabalova Obsluhoval jsem anglického krále. Záměr natočit Nižnánského román Čechtická paní oznámil už v polovině 90. let i Zdeněk Troška. V jeho představách měla titulní roli ztvárnit Meryl Streep, Elizabeth Taylor či Cher. V roce 2002 ale Troška od projektu po nedohodě s Američany naštěstí odstoupil.

Jakubiskovým zatím posledním filmem bylo Post coitum, slabý snímek ze současnosti, jehož režii převzal po mladém Marcelu Bystroňovi. Mýticko-historická látka by mohla Jakubiskovi sednout více, jak už dokázal ve svých epicky pojatých dílech typu Tisícročné včely či Nejasné zprávy o konci světa.

#reklama

 

Právě se děje

před 24 minutami

Obránce Jurčina bude v hokejové Spartě pokračovat, Ďaloga končí

Obránce Milan Jurčina uspěl na zkoušce v hokejové Spartě a v klubu bude hrát do konce sezony. V týmu naopak končí jiný slovenský obránce Marek Ďaloga. Pražané o něho měli zájem, ale slovenský reprezentant nabídku na prodloužení spolupráce odmítl.

Šestatřicetiletý Jurčina přišel do Sparty v polovině října a v sedmi extraligových zápasech nasbíral pět bodů za dvě branky a tři asistence. "Během zkoušky prokázal naplno své kvality. Spolu s trenéry jsme z něj nadšení a jsme moc rádi, že jsme se domluvili. Naše obranné řady pozvedl svým důrazem, mladší hráči se od něj mohou spoustu věcí naučit," uvedl sportovní ředitel vedoucího týmu extraligy Petr Ton na klubovém webu.

O šest let mladší Ďaloga posílil Spartu, za kterou již v minulosti hrál, krátce před začátkem sezony a podepsal smlouvu do začátku listopadové reprezentační přestávky. Vedení pražského klubu mělo o jeho služby zájem i nadále, účastník loňských olympijských her a pěti světových šampionátů se ale rozhodl odejít.

před 42 minutami

Na českých dálnicích hrozí 40kilometrové kolony. Dopravci vozy registrují příliš pomalu

Do nového mýta bylo zatím přihlášeno 196 000 vozů, tedy 43 procent z celkového počtu. Po prosincovém spuštění systému se na jednotky bude čekat desítky hodin. Na dálnicích tak hrozí kolony dlouhé až 40 kilometrů.

před 51 minutami

Kreuzigerova stáj mění z Dimension Data název na NTT

Tým Dimension Data, za který jezdí český cyklista Roman Kreuziger, změní od příští sezony název. Jihoafrická stáj ponese podle titulárního sponzora jméno NTT Pro Cycling a změní barvy.

Nový dres a název dnes představily osobnosti týmu Edvald Boasson Hagen či Michael Valgren v sídle japonské komunikační společnosti NTT v Tokiu. Místo zelenobílých dresů nyní budou jezdit cyklisté týmu v černomodrých, které mírně připomínají barvy bývalé stáje Sky.

Další zprávy