Hobit se Šmakem finančně zklamal, nepřekonal první díl

Kultura Kultura
16. 12. 2013 9:47
73 milionů dolarů vydělal druhý díl Hobita za první víkend za oceánem.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stalo se, co mnozí předpovídali. Druhý Hobit otevřel menší sumou než minulý díl. Zatímco Neočekávaná cesta si připsala 77 milionů, Šmakova dračí poušť si musí vystačit se 73 miliony.

Důvodů najdeme hned několik. Přijetí prvního dílu chystané trilogie diváky i kritiky bylo poměrně vlažné (jak to u fantasy bývá, v USA bylo zásadně vlažnější než ve zbytku světa) a tentokrát se navíc Petera Jacksona nebála konkurence, která nevyklidila pole. Ač žádná další výrazná premiéra se tento víkend nekonala, kina stále okupují úspěšné hity minulých týdnů.

Jestli si Hobit opět připíše miliardu, když už minule to bylo natěsno, se jen těžko odhaduje. Záležet bude právě na mimoamerických tržbách. Nakonec však připomeňme, že jde o zklamání pouze relativní a snímek stále vydělává skvělé peníze, které by jiní záviděli. Jen jde o jinou sumu, než jakou větřila produkce.

Druhé místo drží aktuální animovaná trvalka Ledové království. 22 milionů a 260 celosvětově není suma neobvykle vysoká, ani nízká. Je přesně taková, jaká u CGI podívané pro děti být má.

Překvapivě až na třetím místě otevřela ve všech ohledech laciná afroamerická komedie Tyler Perry's A Madea Christmas. 16 milionů je Perryho záporný rekord a zdá se, že černošský ekvivalent Zdeňka Trošky se cílovému publiku pomalu zajídá.

Třináct milionů vybojovaly druhé Hunger Games. Celosvětových 730 milionů je skvělý výsledek. A s velkým odstupem si tři miliony a páté místo připisuje ještě druhý Thor. Ani jeho celkových 620 milionů nedělá producentům ostudu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy