Hobit se Šmakem finančně zklamal, nepřekonal první díl

Kultura Kultura
16. 12. 2013 9:47
73 milionů dolarů vydělal druhý díl Hobita za první víkend za oceánem.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stalo se, co mnozí předpovídali. Druhý Hobit otevřel menší sumou než minulý díl. Zatímco Neočekávaná cesta si připsala 77 milionů, Šmakova dračí poušť si musí vystačit se 73 miliony.

Důvodů najdeme hned několik. Přijetí prvního dílu chystané trilogie diváky i kritiky bylo poměrně vlažné (jak to u fantasy bývá, v USA bylo zásadně vlažnější než ve zbytku světa) a tentokrát se navíc Petera Jacksona nebála konkurence, která nevyklidila pole. Ač žádná další výrazná premiéra se tento víkend nekonala, kina stále okupují úspěšné hity minulých týdnů.

Jestli si Hobit opět připíše miliardu, když už minule to bylo natěsno, se jen těžko odhaduje. Záležet bude právě na mimoamerických tržbách. Nakonec však připomeňme, že jde o zklamání pouze relativní a snímek stále vydělává skvělé peníze, které by jiní záviděli. Jen jde o jinou sumu, než jakou větřila produkce.

Druhé místo drží aktuální animovaná trvalka Ledové království. 22 milionů a 260 celosvětově není suma neobvykle vysoká, ani nízká. Je přesně taková, jaká u CGI podívané pro děti být má.

Překvapivě až na třetím místě otevřela ve všech ohledech laciná afroamerická komedie Tyler Perry's A Madea Christmas. 16 milionů je Perryho záporný rekord a zdá se, že černošský ekvivalent Zdeňka Trošky se cílovému publiku pomalu zajídá.

Třináct milionů vybojovaly druhé Hunger Games. Celosvětových 730 milionů je skvělý výsledek. A s velkým odstupem si tři miliony a páté místo připisuje ještě druhý Thor. Ani jeho celkových 620 milionů nedělá producentům ostudu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 20 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy