Beroun - Za přínos české a světové kinematografii v oblasti hrané, dokumentární a experimentální tvorby udělil Český filmový a televizní svaz FITES Cenu Vladislava Vančury režiséru Janu Němcovi. Stalo se tak v sobotu v Berouně v rámci vyhlašování výročních cen Trilobit. Jedno z dalších ocenění bylo uděleno Václavu Havlovi in memoriam.
Loni v létě oslavil Němec pětasedmdesátiny. Jeho kariéru přerušila normalizace, v roce 1974 emigroval do Německa a pak do USA. Po návratu těžko hledal témata, která by přitáhla kritiku a diváky. Průlom přišel snímkem Noční hovory s matkou v roce 2000, na který navázal filmy Krajina mého srdce, Toyen a Heart Beat 3D. Němec získal řadu cen, medaili Za zásluhy mu udělil v roce 2002 prezident Václav Havel.
Právě ten byl vyznamenán in memoriam, když mu porota v čele s dokumentaristkou Olgou Sommerovou udělila Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci divadelní hry Odcházení. Ocenila "důsledné dodržení karnevalové poetiky v této hořce groteskní výpovědi o světě moci i důkaz, že absurdita zůstává realitou dneška". Cenu převzala Dagmar Havlová a vyjádřila přesvědčení, že snímek docení další generace.
Předány byly také tři ocenění nesoucí v názvu exprezidentovo jméno. FITES jimi upozornil na díla s přínosem občanské společnosti. Prvními držiteli jsou tvůrci televizních cyklů Nedej se a Přidej se. Dramaturg Pavel Bezouška a dokumentaristky Soňa Göblová a Zdeňka Jelenová podle poroty "naplňují veřejnou službu v kritické reflexi ekologických problémů s přesahem do celospolečenských a politických témat".
Porota udělila i mimořádnou cenu Pavlu Rajčanovi za badatelskou a kurátorskou práci při vybudování kolekce 60 000 filmových plakátů a uspořádání stovky výstav v Česku i ve světě.
Na ceremoniálu bylo uděleno pět cen Trilobit. Filmař Jan Švankmajer ji získal za obrazotvornost, podvratný humor a invenci, s nímž film Přežít svůj život nahlíží do lidské psychiky a stírá hranice mezi realitou a snem. "Za nesentimentální reflexi umělce, který v dokumentu I am Like a Tiger vlastní tvorbou statečně bojuje se smrtí", byl oceněn Tomáš Škrdlant.
Miloš Zvěřina převzal Trilobita za originální zpracování tématu holokaustu prostřednictvím animace dětských kreseb ve filmu Helga L-520 a Martin Mareček za autentické vylíčení netradiční humanitární pomoci v Africe v dokumentu Pod sluncem tma.
Oceněna byla i Zuzana Liová za režijně, herecky a scenáristicky čisté pojetí filmu Dům. Tento její snímek byl v lednu oceněn v Palm Springs a v Terstu. "Nyní bude uveden na festivalu v Göteborgu a na dvou amerických přehlídkách. Dá se říci, že se stále někdo hlásí a náš snímek chce," říká Liová.
"Už v roce 1968 jsem dostal Trilobita s Ester Krumbachovou za Démanty noci a Mučedníky lásky," řekl Němec, který si ceny Vladislava Vančury nesmírně váží. Ocenění před ním převzali například Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Krejčík, Jiří Hubač, Věra Chytilová a Arnošt Lustig.
Také Švankmajer se svým filmem Přežít svůj život hodně cestuje. "Ten film se promítá na festival a retrospektivách po celém světě. Teď jsem byl ve Španělsku a předtím v Japonsku. Zájem o něj je, ale finance z něj neplynou. Ideální by bylo, kdyby vydělal na další film, ale to se bohužel žádnému mému snímku nepodařilo," dodal Švankmajer.