Teherán - Jejich drama trvalo celkem 444 dnů. Příběh inspirovaný dvaapadesáti zajatými americkými diplomaty, které Íránci drželi na ambasádě v Teheránu, se teď chystá zfilmovat herec a režisér George Clooney.
Projekt pod pracovním názvem Útěk z Teheránu byl ohlášen již loni, teprve teď je ale jisté, že se začne točit příští rok.
Ústředním motivem filmu ale nebudou osudy diplomatů, které chtěly již v listopadu 1979 íránské revoluční gardy vyměnit za nenáviděného šáha, jenž se uchýlil do amerického exilu.
Zatímco CIA ani sám prezident Jimmy Carter v jednání s Teheránem nepostoupili ani o píď, několik amerických občanů, kteří se skrývali v íránské metropoli, Američané přeci jen zachránili. Přesněji řečeno, zachránil je Hollywood.
Operativec Tony Mendez totiž založil falešnou filmovou společnost Studio Six Productions a vydal se do Íránu jako její zaměstnanec s falešným kanadským pasem v kapse hledat lokace pro údajné natáčení sci-fi snímku s názvem Argo. Z šesti občanů USA pak udělal asistenty a společně se jim podařilo ze země odjet.
Mystifikace byla dotažena do dokonalosti - Mendez si nechal vyrobit dokonce storyboard a CIA otiskla smyšlené reportáže z příprav neexistujícího snímku v prestižních médiích Hollywood Reporter a Variety.
Příběh inspirovaný článkem Joshuaha Bearmana natočí Clooney ve spolupráci s Grant Heslovem, mužem, který stál i za úspěšným filmem Dobrou noc a hodně štěstí.
Připomeňte si recenzi filmu Dobrou noc a hodně štěstí
Příběh Američanů v Teheránu se ale na plátnech kin již jednou objevil. V akčním filmu The Delta Force z roku 1986 se hned v úvodu Chuck Norris zúčastní nepovedené akce na záchranu rukojmích.
Operace Orlí dráp, která se v Delta Force jen mihne, v dubnu 1981 selhala na celé čáře. Nasazené vrtulníky totiž měly technické problémy a poté, co Carter celou akci odvolal, se dokonce jeden z nich srazil s dopravním letadlem.
O tom se ale v Delta Force divák už nic nedozvěděl.