Hollywood se bouří proti "bílým Oscarům". Složení komise se má příští rok změnit

Kultura ČTK Kultura, ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2016 17:04
Americký filmový režisér Spike Lee a herečka Jada Pinkett Smithová oznámili, že se příští měsíc nezúčastní slavnostního předávání Oscarů, protože většinu nominovaných tvoří běloši. Jde přitom už o druhý ročník nejznámějších a nejžádanějších filmových cen, který kvůli převažujícím bělošským nominacím vyvolává protesty i výzvy k bojkotu. Předsedkyně akademie slíbila, že přezkoumá složení komise, která vyhlašuje nominace a vybírá vítěze zlatých sošek.
Černošská herečka a Oscar? Rarita, která se v budoucnu má stát častějším jevem, přeje si akademie.
Černošská herečka a Oscar? Rarita, která se v budoucnu má stát častějším jevem, přeje si akademie. | Foto: Czech Press Photo

Režisér Spike Lee a herečka Jada Pinkett Smithová oznámili, že bojkotují letošní předávání filmových Oscarů, napsal server BBC News.

Výběr kandidátů na prestižní filmovou cenu umělci kritizují hlavně kvůli nedostatku rasové různorodosti. Akademie na negace zareagovala v prohlášení na svém Facebooku a slíbila okamžité přezkoumání složení komise.

Mnozí z diskutujících označují strukturu akademie za málo různorodou, a to rasově, etnicky, genderově ale i věkově. O tom, kdo si odnese prestižní zlatou sošku, dosud rozhodovalo 94 procent bílých akademiků (76 procent mužů). Většině z hlasujících je v průměru 62 let.

Lee v příspěvku zveřejněném na Instagramu v Den Martina Luthera Kinga Jr., který připomíná slavného amerického bojovníka za lidská práva, vysvětlil, že nemůže podpořit předávání cen "bílých jako lilie". "Čtyřicet bílých herců za dva roky v hereckých kategoriích a ani špetka pepře?" řekl Lee. "To jako že my neumíme hrát?!"

Mezi nominacemi, které se černošským hercům vyhnuly, je například ta za hlavní mužskou hereckou roli pro Willa Smithe za film Diagnóza: Šampión. Smithova manželka Jada poté ve videovzkazu na Facebooku oznámila, že na předávání Oscarů nepůjde. "Žebrat o uznání, nebo o něj jen žádat, snižuje důstojnost i moc," prohlásila. "A my jsme důstojní lidé a máme i svou sílu," dodala.

Také v loňském roce se objevovala obdobná volání po bojkotu, ale Lee a Pinkett Smithová jsou první ze známých jmen, kdo tuto hrozbu skutečně vyplnili.

Ke kritice se připojil také americký bojovník za občanská práva a televizní moderátor Al Sharpton, který prohlásil: "Hollywood je jako Skalnaté hory - čím výš stoupáte, tím jsou bělejší. A letošní udělování cen Akademie bude dalším Oscarem ze Skalnatých hor."

Stejný názor sdílí i herec Chris Rock. Ten Oscary označil za bílou obdobu televizních cen BET Awards udělovaných výlučně černošským umělcům.

Na kauzu a ohlášený bojkot dvou amerických celebrit už reagovala akademie prohlášením na Facebooku. "V nadcházejících dnech a týdnech budeme podrobně zkoumat komisi, abychom do ní v příštím roce přinesli rozmanitější složení," uvedla předsedkyně filmové akademie Cheryl Boone Isaacs.

Slíbila, že nová struktura bude respektovat různorodost, a to jak z hlediska pohlaví, rasy, etnického původu nebo sexuální orientace.

Odpůrci jejího rozhodnutí argumentují tím, že černí filmaři v uplynulém roce nenatočili žádný dobrý film a nominace tak nemůže být hodnocena jako rasistická.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy