Praha - Další ze svérázných pohádek Jana Wericha ožijí na filmovém plátně. Po Fimfáru a Fimfáru 2 vstoupí do kin i třetí, ale nejspíš už poslední Fimfárum 3.
S podtitulem Do třetice všeho dobrého přijde do kin v roce 2009, animátoři už začali pracovat. Stejně jako předchozí dva úspěšné filmy vycházejí z Werichovy pohádkové knihy.
Zatím se natáčí první pohádka v režii Vlasty Pospíšilové. Jmenuje se O kloboučku s perem sojčím, předlohou se stala pohádka Král měl tři syny.
Druhá pohádka vzniká v režii mladého tvůrce Davida Súkupa. "Mělo by jít o pohádku Rozum a štěstí. Jako výtvarníka Súkup oslovil Honzu Baleje," vysvětluje producent filmu Martin Vandas.
Podle něj se počítá ještě se třetí pohádkou Jak na Šumavě vyhynuli obři. "Ale osoba režiséra ještě není definitivní," dodává Vandas.
První dva filmy zaznamenaly v českých kinech značný ohlas. První Fimfárum Jana Wericha bylo uvedeno do kin v roce 2002 jako celovečerní pásmo pěti animovaných pohádek Vlasty Pospíšilové a Aurela Klimta.
Shlédlo ho 120 tisíc diváků a film získal jednu z pěti hlavních cen na festivalu dětských animovaných filmů v Moskvě i cenu Kristián na Febiofestu. Martin Velíšek a Petr Poš obdrželi za výtvarné řešení Českého lva.
Druhé Fimfárum přišlo do kin o čtyři roky později, skládalo se ze čtyř pohádek od Jana Baleje, Vlasty Pospíšilové, Aurela Klimta a Břetislava Pojara.
- ČTĚTE VÍCE: Recenze Fimfára 2: Starší tvůrci straší líp
"Na rozdíl od předchozích filmů budou tentokrát stopáže různě dlouhé: od osmiminutových obrů, přes klasický pětadvacetiminutový Klobouček až po poměrně dlouhý Rozum a štěstí podle scénáře Jiřího Kubíčka," říká Vandas.
Čekání na třetí film si fimfárovští fanoušci mohou zkrátit návštěvou velké výstavy Jak se točí Fimfárum, kterou tvůrci zahájili tento týden v Poděbradech. Vystavuje kolem padesátky originálů loutek z filmů v původních dekoracích i s originály rekvizit.
Výstava také seznamuje s technologií loutkové animace a procesem vzniku animovaného filmu. "Pro školní exkurze chceme zajistit i promítání filmu v poděbradském kině a eventuální malé animátorské dílny. Výhledově plánujeme i besedy s tvůrci," podotýká Vandas.
A láká i na odhalování detailů loutek a vtípků, které jsou při zběžném promítání skoro nepostřehnutelné.
Výstava se koná v Polabském muzeu v Poděbradech od 28. listopadu do 23. března, otevřena je denně kromě pondělí.