Komiksový film Birds of Prey dává prostor ženám. Na diváky útočí palicemi i koktejly

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
6. 2. 2020 16:51
Rozjívená dívka se dvěma zelenými culíky otevře pusu. A následujících 109 minut už ji nezavře. Jmenuje se Harley Quinn, právě se s ní rozešel neslavnější batmanovský padouch Joker, a tak si bolestivý rozchod kompenzuje tunami jídla, vyhazováním věcí do vzduchu a účinkováním v nejzábavnějším komiksovém filmu studia DC.
Margot Robbie vytváří z postavy Harley Quinn uragán slov a nápadů.
Margot Robbie vytváří z postavy Harley Quinn uragán slov a nápadů. | Foto: Vertical Ent.

Birds of Prey, které od čtvrtka promítají česká kina, je dosud nejvíc holčičí superhrdinský film. A navzdory dílčím výtkám je super.

Ella Jay Basco a Margot Robbie.
Ella Jay Basco a Margot Robbie. | Foto: Vertical Ent.

Na rozdíl od nezastavitelné ságy Avengers, za kterou stojí konkurenční studio Marvel, tvůrci a producenti studia DC už roky hledají, v jakém duchu pojmout adaptace populárních komiksů o Batmanovi, Supermanovi a dalších hrdinech i padouších tohoto světa.

Nejprve DC vsadilo na temnou notu ve filmech Muž z oceli, Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti či Liga spravedlnosti. A skončilo u tuhých, zmrtvělých, poloparodických tvarů. Ani následující skotačivá, komediální odpověď na odlehčená marvelovská díla typu Strážců galaxie jménem Sebevražedný oddíl nenašla správný rytmus a balanc.

Právě Sebevražedný oddíl však prvně představil protagonistku - přesněji řečeno antagonistku - Harley Quinn, která nyní v Birds of Prey dostává mnohem víc prostoru. A spolu s ní spousta dalších žen před kamerou i za ní.

Nejde o nějaké umělé převlečení superhrdinských macho stereotypů do sukní. Tento hravý a upovídaný film naopak nachází svébytnou poetiku. Ztřeštěnou, zprvu až protivnou, ale nakonec podmanivou. Harley Quinn je na povrchu otravná postava, která diváky od začátku zahlcuje vodopády slov. O svých pocitech, o bývalém vztahu.

I když zrovna cokoli provádí, třeba vyhazuje do vzduchu obří továrnu pomocí rozjeté cisterny, neustále o tom mluví. A ve vyprávění skáče tam a zpátky, jako dítě, které se zrovna předávkovalo cukrovinkami.

Její příběh o ukradeném diamantu, v němž figuruje policistka vymodelovaná podle filmů z 80. let minulého století, malá zlodějka, zpěvačka se znalostmi bojových umění a tajuplná žena s kuší toužící po pomstě, je přitom prostinký. Některé jeho prvky připomenou dvojicí snímků o pomstě Kill Bill od Quentina Tarantina, drsný kulometný humor zase pošilhává po superhrdinské sérii Deadpool.

Film Birds of Prey začnou česká kina promítat 6. února. | Video: Vertical Ent.

Ale režisérka Cathy Yanová se scenáristkou Christinou Hodsonovou se příliš neobtěžují předstírat, že v Birds of Prey vyprávějí něco epického. Spíše hledají drobné okamžiky, v nichž dojde na ženské a holčičí třenice, na nenápadné mezihry, pár trefných slov, barevné koktejly nebo kopání mužských padouchů do rozkroku.

Margot Robbie coby představitelka hlavní role a zároveň producentka vytváří z Harley Quinn uragán slov a nápadů, ale pod povrchem také křehkou bytost, byť žije v bytě s vycpaným bobrem a živou hyenou.

Chris Messina a Ewan McGregor.
Chris Messina a Ewan McGregor. | Foto: Vertical Ent.

Zápletka, v níž dále figuruje zlosyn v podání Ewana McGregora, je tuctová. A McGregor jako padouch skoro zbytečný. Birds of Prey je film, který v těchto a dalších ohledech snadno zklame ortodoxní fanoušky superhrdinského žánru.

Jeho klady spočívají jinde než ve velkolepých soubojích, byť i ty jsou natočené lehkým stylem, v plynulých dlouhých záběrech.

Birds of Prey nejlépe funguje, když si hrdinky povídají. Když se pětice žen navzájem drží v šachu a hádají se, kdo koho a proč chce zabít. Když Harley Quinn poznamená něco o kráse tváře své kolegyně. Když všechny dohromady popíjejí margarity.

Mary Elizabeth Winstead, Margot Robbie, Rosie Perez, Ella Jay Basco a Jurnee Smollett-Bell.
Mary Elizabeth Winstead, Margot Robbie, Rosie Perez, Ella Jay Basco a Jurnee Smollett-Bell. | Foto: Vertical Ent.

V takových momentech ta ztřeštěná jízda komiksovým lunaparkem na tak akorát dlouhou dobu přibrzdí. A brzy zase ve správný okamžik dojde na pálky, palice, kuše a kung-fu. V té erupci nápadů jsou některé sice výprodejové, ale stále zůstává dost na zábavný snímek s dostatkem prostoru pro špičkování, drsnou akci i nenápadné švitoření.

A tak zatímco v sousedním marvelovském univerzu superhrdina Thor upíjí hektolitry piva, Birds of Prey je snímek plný hrdinek s chutí na sladkosti či zelené koktejly s limetkou. Zároveň je tento film o týmu žen s pochybnou minulostí stále jen takovou rozcvičkou, zvoláním: "Pojďme si proštouchat cestu mezi komiksové filmy." Dámský klub jménem Birds of Prey k tomu používá sympaticky ostré lokty.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)

Režie: Cathy Yanová
Vertical Ent., česká distribuční premiéra 6. února

 

Právě se děje

před 7 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy