Asistent, který podal Baldwinovi zbraň, byl za podobný incident v minulosti propuštěn

ČTK ČTK
26. 10. 2021 6:30
Asistent režiséra, který podal herci Alecu Baldwinovi smrtící zbraň, byl při natáčení předchozího filmu propuštěn za podobný incident se střelnou zbraní, uvedly tiskové agentury s odvoláním na produkční společnost Rocket Soul.
Herec Alec Baldwin.
Herec Alec Baldwin. | Foto: Reuters

Ze zbraně, kterou v průběhu natáčení filmu Rust podal Baldwinovi asistent režiséra Dave Halls, padl minulý týden osudný výstřel. Zabil kameramanku Halynu Hutchinsovou a zranil režiséra Joela Souzu.

"Dave Halls byl propuštěn během natáčení snímku Freedom's Path v roce 2019 poté, co byl jeden z členů týmu lehce zraněn, když ze zbraně vyšel náhodný výstřel," řekl agentuře AFP nejmenovaný producent snímku, který se ještě nedostal do kin. "Okamžitě po výstřelu byl Halls vyhozen. Produkce nezačala znovu točit, dokud neodešel z placu," dodal zdroj.

Policejní vyšetřování zatím nedospělo k vyvození osobní odpovědnosti za neštěstí, ke kterému došlo 21. října na ranči v Santa Fé při natáčení filmu Rust, připomněla AFP.

Nikdo dosud nebyl obviněn, ale pozornost se soustřeďuje na osoby, které manipulovaly se zbraní před smrtícím výstřelem, zejména Davea Hallse a čtyřiadvacetiletou Hannah Gutierrezovou-Reedovou, která během natáčení měla na starosti zbraně. Odborníci zdůrazňují, že zbrojíř - v daném případě zbrojířka - má ustavičně dávat pozor na střelné zbraně "na place" a pokaždé má kontrolovat, zda jsou, anebo nejsou nabité.

Podle serveru The Wrap, který se odvolává na zdroje blízké natáčení, zbraň, která zabila Halynu Hutchinsovou, použili jen pár hodin před osudným výstřelem nudící se členové natáčecího štábu ke střelbě na plechovky od piva.

Produkce filmu Rust na tato nařčení nereagovala, poznamenala AFP. Připomněla, že přísná pravidla oboru zakazují výskyt ostré munice na místě natáčení, aby se předešlo neštěstím tohoto druhu.

Herec cvičil tasení zbraně

Po výslechu různých svědků mohli vyšetřovatelé upřesnit průběh událostí. Podle prvních výpovědí Alec Baldwin seděl na lavičce v dekoraci kostela a cvičil před kamerou tasení zbraně. Baldwin dostal zbraň a bylo mu řečeno, že není nabitá, uvedl server BBC News s odkazem na soudní záznamy.

Režisér Souza v tu chvíli nahlížel přes rameno kameramance Hutchinsové, když uslyšel něco, co znělo jako "bič a pak hlasité prásknutí". Rána zasáhla kameramanku do těla a zranila režiséra na rameni.

Kameramanka se poté popadla za břicho, začala vrávorat a někdo jí pomohl lehnout si na zem. Podle kameramana Russella, který byl vedle ní, si stěžovala, že necítí nohy. Zemřela po převozu do nemocnice. Raněného režiséra později z nemocnice propustili.

Už v pátek úřady uvedly, že zbraň dal herci před tragickým momentem asistent režiséra Dave Halls a označil ji jako "studenou zbraň", což ve filmařské hantýrce znamená, že je bezpečná. Souza si nicméně nebyl jist, zda zbraň prošla kontrolou po polední pauze, napsala AFP.

Nedbalost při práci?

Hlavní elektrikář při natáčení Serge Svetnoy na Facebooku napsal, že tragédii zavinila "nedbalost a nedostatek profesionality" a obvinil producenty, že svěřili péči o zbraně nezkušené osobě. "Abychom ušetřili, najímáme občas lidi, kteří nejsou plně kvalifikováni na komplikovanou a nebezpečnou práci," napsal. Zbrojířka Gutierrezová-Reedová se nevyjádřila.

Rekvizitářka snímku Maggie Gollová uvedla v prohlášení, že podala interní stížnost na asistenta režie Hallse. V telefonickém rozhovoru řekla agentuře AP, že Halls nerespektoval bezpečnostní protokoly a pokusil se pokračovat v natáčení i poté, co dohlížející pyrotechnik, který byl diabetik, na natáčení ztratil vědomí. Smrtící výstřel ale podle Gollové svědčí o větších problémech s bezpečností a "v žádném případě nešlo o chybu jednoho člověka“.

Vyšetřovatelé vyslechli svědky i herce Baldwina, policie zatím nikoho nezatkla ani neobvinila. Vyšetřování se zabývá i dalšími informacemi než jen děním osudného dne, například bezpečnostními standardy, uvedl mluvčí šerifa v Santa Fé Juan Ríos. Ještě před nešťastnou událostí natáčení opustiloněkolik filmařů na protest proti pracovním podmínkám, napsala Reuters.

Po zastřelení kameramanky se objevilo volání po zákazu používaní skutečných střelných zbraní při natáčení filmů a v televizních pořadech. Dva producenti už prohlásili, že s touto praxí přestanou. Petici volající po zákazu reálných střelných zbraní podepsalo dosud přes 29 tisíc lidí. Natáčení snímku Rust bylo podle produkce pozastaveno přinejmenším do ukončení vyšetřování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy