Anifilm vyhrál Nebel. Bylo to nutné?

Martin Svoboda
8. 5. 2012 8:47
Anifilm ocenil rotoskopii a připomněl Krtečka
Foto: Aktuálně.cz

Třeboň - Jasné zacílení třeboňského Anifilmu nebylo pro organizátory překážkou a pro letošní ročník shromáždili hned 283 snímků, které měli návštěvníci možnost za necelý týden (3. - 8. května) zhlédnout v soutěžních i nesoutěžních sekcích v třeboňském Světozoru i u rybníka Svět.

Část programu byla věnována Zdeňku Milerovi, autorovi Krtečka, který zemřel na konci minulého roku. In memoriam mu bylo již během čtvrtečního zahájení festivalu uděleno uznání za celoživotní přínos animovanému filmu. Pozornosti se ale dostalo i animátorům Billu Plymptonovi a Jiřímu Brdečkovi i polské animované kinematografii. Naši severní sousedi se v Česku očividně těší značnému zájmu, ostatně věnovalo se jim i jinak téměř výlučně tuzemsky zaměřené Finále Plzeň. Ještě větší důraz byl ale kladen na velkou retrospektivu estonské animace, v jejímž rámci se programu zúčastnil známý tvůrce Priita Pärna. Ten vedl i jeden z deseti workshopů.

Foto: Albatros

Jako tradičně se očekávalo především vyhlášení vítěze tří hlavních soutěžních kategorií. O ceny za nejlepší celovečerní animovaný film zvlášť pro dospělé a děti se ucházelo na deset snímků z celého světa. Z filmů pro dospělé Tatsumi, Rabínův kocour, Ježek Jiří, Crulic - cesta na onen svět a Alois nebel, z těch pro děti Lotte a tajemství měsíčního kamene, Velký medvěd, Thór - legendy z Valhaly, Příběhy noci a Obraz. Třicet krátkometrážních filmů se utkalo ve třech devadesátiminutových blocích o další přední cenu a nezapomnělo se ani na česko-slovenské studentské filmy.

Podlehli mainstreamu?

Nejprestižnější ocenění festivalu, určené celovečernímu animovanému filmu pro dospělé, si odnesl Alois Nebel. Jeho vítězství můžeme vnímat dvojím způsobem. Buď jako pochopitelné ocenění snímku, který vloni tuzemskou animaci nejvíce reprezentoval a propagoval, nebo jako podlehnutí mainstreamu pořádající země u cen, které měly prokázat větší nekonvenčnost a naopak zalovit v méně známých vodách.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Skutečně se zdá zbytečné na „cechovním" festivalu oceňovat snímek, který si oproti ostatním v soutěži vydobyl značnou publicitu již v běžné distribuci. Zvlášť když vezmeme v potaz, že přijetí Luňákovy adaptace stejnojmenného komiksu nebylo zrovna jednoznačné v případě diváků ani kritiků. Zatímco samotnou rotoskopii ocenili víceméně všichni, schopnost odvyprávět plnohodnotný a jasný příběh byla často zpochybňována. Dá se tedy předpokládat, že Nebel si uznání vysloužil především za své „na naše poměry revoluční" technické aspekty. Jeho výhra je stejně jako celý snímek hlavně gestem a možná snahou přivést do stojatých vod české mainstreamové tvorby stylově i žánrově neobvyklé snímky. Patří ale taková gesta na mezinárodní festivaly?

Dál už rozmanitější

Z dětských celovečerních filmů zabodoval belgicko-francouzský Obraz režiséra Jean-Françoise Laguioniea, příběh odehrávající se uvnitř rámu nedokončeného malířského díla. Vzniká konflikt mezi dokončenými, spokojenými postavami a těmi méně šťastnými, které musejí najít ztraceného malíře, aby získaly tvář a mohly se postavit hotovým konkurentům.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Nejlepším z krátkometrážním filmem byl vyhlášen nudistický belgicko-holandský Ach, Willy a cena pro nejlepší studentskou tvorbu putuje do Zlína na Univerzitu Tomáše Bati.

O celovečerních snímcích rozhodovali Emily Hubley (USA), Edgar Dutka (ČR) a Theodore Ushev (Kanada), o těch krátkometrážních a studentských Sarita Christensen (Dánsko), Olga Pärn (Estonsko), Katarína Kerekešová (Slovensko), Martin Vandas (ČR) a Ant Blades (Velká Británie).

Festival navštívilo podle organizátorů 19 tisíc diváků, což je o dvě tisícovky víc než vloni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy