Americká kletba oprašuje kořeny strachu

Jan Pomuk Štěpánek
26. 1. 2007 0:00
Recenze Americká kletba by v záplavě remaků japonských hororů mohla zabodovat strašením skoro až staromilským. Mohla... UVNITŘ: TRAILER

V době, kdy hororovému žánru vévodí odosobněná a chladná městská prostředí a kdy se na nebohé hrdiny hrůza čím dál častěji valí skrze televize, videa i mobilní telefony a kdy se zlo stále častěji ukrývá ve virtuálních realitách, by příběh o jednom "obyčejném" duchovi mohl být stylotvorným počinem, který pozornost diváků i filmařů vrátí k prazákladním hororovým šablonám.

Jsme v Tennessee, v roce 1818. Rodina Bellových je sužována spirálovitě se stupňujícími útoky ducha, jenž se od skřípání, vrzání a pohybování věcmi později uchyluje až k fyzickému násilí.

Proklela je stará Kathryn Battsová, která po soudní při s Johnem Bellem naznačí, že na jeho rod dosedne temnota? A nebo příběh odhalí staré hříchy ukryté hodně hluboko ve zkažených, ale jinak bohabojných křesťanských duších? 

Aby byl pocit z filmu ještě mrazivější, ohánějí se tvůrci informací, že má jít o dramatizaci jediného zdokumentovaného případu v amerických dějinách, kdy duch způsobil smrt člověka.

Pomineme-li poměrně důležitý fakt, že ve filmu sice někdo zemře, ale rozhodně ne rukou nadpřirozených sil, je tahle hra na "reality" pseudo-dokumentární formát spíše přítěží. Donutila totiž tvůrce kromě příběhu z počátku 19. století rozehrát rušivou a nadbytečnou linii ze současnosti.

Foto: Aktuálně.cz

Zoufale naopak chybí víc nápaditosti. Americká kletba je sice žánrově čistý horor, který zavede diváky k samotným základům žánru, ale už mu nezbývá síla než jen citovat mnohokrát citované.

Ano, je to poctivý, zručně natočený horor; ale nic víc. Sváteční diváci filmových strojů na strašení se asi budou poctivě lekat, hororoví fajnšmekři pravděpodobně všechny ty spíše nechtěné citáty na klasiky 70. a 80. let odzývají.

Veškerá hrůza a děs se tu pohříchu děje z prachobyčejného lekání a vše mezi tím je zploštělá filmařská rutina. Přitom třeba Amenábarovi Ti druzí dokazují, že i obyčejná duchařina se může nadanému režisérovi pod rukama proměnit ve velmi kvalitní dílo, které dokonce přesahuje hranice žánru.

Režisér Courtney Solomon se uvedl před šesti lety nechtěně strašidelnou hříčkou Dračí doupě, v Americké kletbě znovu potvrdil, že je zručným filmařem, ale pořád velmi nedůsledným. Sice se mu daří s postupujícím dějem načrtnout čím dál bezvýchodnější atmosféru v domě, stupňující se napětí, hrůzu a bezmoc. Ovšem potíž je právě v tom, že Salomon jen načrtává.

Kde by se zasloužilo chvíli posečkat a vykreslit situaci do nejmenších detailů, se zdrží jen chvilku; kde by méně názornosti na tíživé atmosféře neubralo, ba právě naopak tam mnohdy zbytečně efekt ještě násobí.

Foto: Aktuálně.cz

Pravda, neulehčuje mu to nijak scénář, který se prakticky točí v kruhu a zasloužil by si o něco nápaditější a především citlivější přístup. Znovu a dokola se zjevující motivy nepomáhají vzbudit žádoucí atmosféru, naopak.

Když se v půlce filmu po x-té objeví noční záběr na dům a kamera znovu opisuje tu samou cestu k Betsy do pokoje, začíná to být otravné. Hypnotizující repetice je přitom dobrá zbraň, kterou mohl Salomon použít na diváky, ale otáčí ji nakonec proti sobě.

Velmi dobrý casting a výborné výkony Donalda Sutherlanda, Sissy Spacekové a mladičké Rachel Hurd-Woodové (za pár let z ní bude Hollywood mít novou královnu) s vypětím všech sil drží film na hraně průměrnosti.

Kdyby si tvůrci odpustili paralelní dějovou linku, věnovali se poctivější práci s atmosférou a scénářem, mohli z toho vytřískat nadprůměrný horor, který by hlásal renesanci klasického filmového strachu. Bohužel skončili u průměrné "lekačky" plné promarněných šancí.

Americká kletba (An American Haunting), USA, 2006. Donald Sutherland, Sissy Spaceková, Rachel Hurd-Woodová, James D'Arcy, stopáž 91 minut

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy