Erotika porazila Pottera. Padesát odstínů má 200 tisíc

ČTK Kultura ČTK, Kultura
11. 12. 2013 17:36
Kniha Padesát odstínů šedi překonala hranici 200 tisíc prodaných výtisků.
E L Jamesová, autorka Padesáti odstínů šedi (Fifthy Shades of Gray).
E L Jamesová, autorka Padesáti odstínů šedi (Fifthy Shades of Gray). | Foto: Profimédia

Praha - Hranici dvou set tisíc prodaných výtisků na začátku prosince překonalo české vydání prvního dílu trilogie Fifty Shades (Padesát odstínů) britské autorky píšící pod pseudonymem E. L. James. Za posledních pět let se tak stalo jediným knižním titulem, jehož prodeje dosáhly tohoto počtu. Naposledy se to podařilo poslednímu dílu Harryho Pottera v roce 2008.

Na českém trhu se o bestselleru mluví už při překonání hranice 10 tisíc prodaných výtisků.

Padesát odstínů šedi, první díl trilogie, vydalo nakladatelství XYZ v září 2012 a hned počáteční zájem o knihu naznačil, že celosvětově nejúspěšnější kniha současnosti se stane knižním fenoménem i v Česku. Vysoké prodeje druhého dílu Padesát odstínů temnoty a závěrečného dílu Padesát odstínů svobody potvrzují vzrůstající zájem čtenářů o trilogii.

Padesát odstínů šedi popisuje zdánlivě nerovný vztah studentky Anastasie Steelové a multimilionáře Christiana Greye, jehož sexuální preference tíhnou k dominanci a ovládání partnerky. Nakladatelé úspěch knihy především u žen středního věku přičítají tomu, že prý příběh popsal jejich vlastní sexuální fantazie.

Na konci prvního dílu Anastasia od Christiana prchá. Přes všechno, co se mezi nimi stalo, na něj však nemůže zapomenout. Když jí tedy Christian předloží novou smlouvu, na jejímž základě spolu sex provozují, nemůže odolat a vrací se k němu. Po padesáti odstínech temnoty se osudy obou protagonistů příběhu uzavírají ve třetím díle Padesát odstínů svobody.

Nakladatelství XYZ zareagovalo na úspěch série vyhlášením literární soutěže Staň se novou E. L. James. Čtenáři poslali do redakce XYZ stovky povídek, z nichž nejlepší vyjdou v antologii na jaře 2014. Populární trilogii doplnilo nakladatelství parodií Padesát odstínů ostudy a "čtenářským rádcem" Padesát odstínů vášně: návod, jak si s partnerem vychutnat Fifty Shades. V příštím roce se plánuje audiokniha Fifty Shades.

Na úspěch této série navázalo nakladatelství XYZ uvedením nové romanticko-erotické trilogie, jejíž první díl má název Gabrielovo Inferno. Velký úspěch u čtenářů ale reflektují i další nakladatelé, kteří se na něj snaží navázat svými tituly.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy