Erotika porazila Pottera. Padesát odstínů má 200 tisíc

ČTK Kultura ČTK, Kultura
11. 12. 2013 17:36
Kniha Padesát odstínů šedi překonala hranici 200 tisíc prodaných výtisků.
E L Jamesová, autorka Padesáti odstínů šedi (Fifthy Shades of Gray).
E L Jamesová, autorka Padesáti odstínů šedi (Fifthy Shades of Gray). | Foto: Profimédia

Praha - Hranici dvou set tisíc prodaných výtisků na začátku prosince překonalo české vydání prvního dílu trilogie Fifty Shades (Padesát odstínů) britské autorky píšící pod pseudonymem E. L. James. Za posledních pět let se tak stalo jediným knižním titulem, jehož prodeje dosáhly tohoto počtu. Naposledy se to podařilo poslednímu dílu Harryho Pottera v roce 2008.

Na českém trhu se o bestselleru mluví už při překonání hranice 10 tisíc prodaných výtisků.

Padesát odstínů šedi, první díl trilogie, vydalo nakladatelství XYZ v září 2012 a hned počáteční zájem o knihu naznačil, že celosvětově nejúspěšnější kniha současnosti se stane knižním fenoménem i v Česku. Vysoké prodeje druhého dílu Padesát odstínů temnoty a závěrečného dílu Padesát odstínů svobody potvrzují vzrůstající zájem čtenářů o trilogii.

Padesát odstínů šedi popisuje zdánlivě nerovný vztah studentky Anastasie Steelové a multimilionáře Christiana Greye, jehož sexuální preference tíhnou k dominanci a ovládání partnerky. Nakladatelé úspěch knihy především u žen středního věku přičítají tomu, že prý příběh popsal jejich vlastní sexuální fantazie.

Na konci prvního dílu Anastasia od Christiana prchá. Přes všechno, co se mezi nimi stalo, na něj však nemůže zapomenout. Když jí tedy Christian předloží novou smlouvu, na jejímž základě spolu sex provozují, nemůže odolat a vrací se k němu. Po padesáti odstínech temnoty se osudy obou protagonistů příběhu uzavírají ve třetím díle Padesát odstínů svobody.

Nakladatelství XYZ zareagovalo na úspěch série vyhlášením literární soutěže Staň se novou E. L. James. Čtenáři poslali do redakce XYZ stovky povídek, z nichž nejlepší vyjdou v antologii na jaře 2014. Populární trilogii doplnilo nakladatelství parodií Padesát odstínů ostudy a "čtenářským rádcem" Padesát odstínů vášně: návod, jak si s partnerem vychutnat Fifty Shades. V příštím roce se plánuje audiokniha Fifty Shades.

Na úspěch této série navázalo nakladatelství XYZ uvedením nové romanticko-erotické trilogie, jejíž první díl má název Gabrielovo Inferno. Velký úspěch u čtenářů ale reflektují i další nakladatelé, kteří se na něj snaží navázat svými tituly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová. Cenu uděluje Rada Evropy a Knihovna Václava Havla.

před 7 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy