Czech Grand Design ovládlo studio deFORM, které na sebe upozornilo interaktivní hrou Koski

ČTK ČTK
21. 3. 2017 22:48
Zakladatelé studia deFORM Jakub Pollág a Václav Mlynář v úterý převzali titul Grand designér roku i vítězství v kategorii Designér roku v rámci cen Czech Grand Design 2016. Dvojice designérů na sebe loni upozornila interaktivní hrou Koski, která tradiční deskovou hru propojuje s virtuálním prostředím. Druhým jejich úspěšným dílem je podle porotců policový systém Zig Zag pro švédskou značku Hem.
Koski. Designéři dostali za interaktivní hru s virtuální realitou cenu | Video: studio deFORM

Praha - Hlavním vítězem cen Czech Grand Design 2016 se v úterý stalo studio deFORM. Věnuje se nábytku, interiérovému designu, projektům obchodních prostor i kreativní reklamě. Jakub Pollág a Václav Mlynář, zakladatelé studia, které dnes sídlí v Londýně, mají titul Grand designér roku i vítězství v kategorii Designér roku.

Spolu s vítězi dalších devíti kategorií si ze Stavovského divadla odnesli cenu, jejíž podobu navrhla loňská vítězka, módní návrhářka Liběna Rochová. "Ocenění nejlepším, tedy korunovace. Proto jsem jako letošní trofej vytvořila korunu ze skleněných střepů, jako myšlenek, které se nakonec spojí v jeden celek, jeden objekt. Zároveň jsem chtěla do seriózního objektu přinést trochu nadsázky, a proto jsem do každé koruny zakomponovala zlatý nebo stříbrný pásek se zapínáním, které známe z kšiltovek," uvedla Rochová. Trofej pro příští rok navrhne studio deFORM.

Dvojice designérů na sebe loni upozornila interaktivní hrou Koski, která tradiční deskovou hru propojuje s virtuálním prostředím. Druhým jejich úspěšným dílem je podle porotců policový systém Zig Zag pro švédskou značku Hem. Mlynář a Pollág se studiem deFORM uspěli v Cenách Czech Grand Design už v roce 2013, kdy si odnesli cenu Objev roku.

Letos se Objevem roku stal student pražské UMPRUM Eduard Herrmann. Akademie ocenila jeho diplomovou práci, projekt betonové parkové lavičky Satellite. Má podobu skořepiny postavené na výšku, v jejíž oblině je umístěno dřevěné sedátko. Jejich díla stejně jako práce všech finalistů představí výstava Best of od 30. března do 2. dubna ve Ville Pellé v Praze 6.

Novinkou letošního ročníku byla cena pro nejlepšího ilustrátora. Ocenění si odnesl Michal Bačák za ilustrace pro časopis Newsweek a mísy pro českou značku Křehký. Nejlepší designérkou šperku se stala Markéta Kratochvílová za kolekcí Mononoke a Dragon spirit. Rozměrné šperky kombinující různé materiály jsou inspirované japonskými lovkyněmi perel. Kategorie grafický designér má vítěze ve studiu Oficina, které získalo cenu za vizuální identitu festivalu Mouvo. Nejlepší fotografkou roku je Vendula Knopová za portréty studentů FAMU a módní fotografie.

Cena pro Výrobce roku připadla značce Bomma za kolekci svítidel Phenomena, na které se podíleli špičkoví čeští designéři jako studio Dechem nebo Jan Plecháč a Henry Wielgus. Nejlepším módním designérem byl vyhlášen Miro Sabo a jeho kolekce pro jaro a léto 2017, která balancuje mezi pánskou a dámskou konfekcí. Cenu předávala studentka z Teplic v dlouhé bílé róbě a se šátkem na hlavě. Na dotaz moderátorek o módě muslimských žen uvedla, že se šátkem na hlavě žije na světě více než sto milionů žen a na módu mají vlastní názor, a určitě může být pro módní svět inspirativní.

Za nejlepší Obchod roku si odneslo cenu knihkupectví PageFive nejen za výstavní činnost, ale také za festival Lustr, který představuje tvorbu desítek českých ilustrátorů.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 1 hodinou

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy