Zlatý medvěd z Berlína už má svého majitele

Zlatý medvěd z Berlína už má svého majitele
Film režiséra Calina Petera Netzera vypráví příběh o složitém vztahu matky k synovi a o snaze ženy za každou cenu zachránit hocha před vězením kvůli smrtelné nehodě, kterou způsobil. (Na snímku režisér Calin Peter Netzer a producentka snímku Ada Solomon.)
Kromě hlavní ceny si rumunský zástupce z Berlína odváží také ocenění mezinárodní federace filmových kritiků. (Na snímku režisér Netzer, producentka Solomon a šéf festivalu Dieter Kosslick.)
Český film letos žádného zástupce v oficiálním programu Berlinale neměl.
Nejvíce cen během závěrečného galavečera posbíralo balkánské dokumentární drama ze života Romů Epizoda u životu berača željeza  - Epizoda ze života sběrače železa.(Na snímku režisér snímku Danis Tanovič.)
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK
16. 2. 2013 22:21

Berlín - V německé metropoli skončil 63. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale.

Zlatého medvěda pro nejlepší soutěžní snímek získalo rumunské psychodrama Pozitsia copilului (Pozice dítěte).

Prohlédněte si oceněné ve fotogalerii.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy