První festival novozélandského filmu zahájí Kluk

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 4. 2013 16:32
V pražském kině Oko začíná novozélandský filmový festival
Drama Kluk zahájí festival
Drama Kluk zahájí festival | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká premiéra novozélandského filmu Kluk (2010) zahájí v pátek 12. dubna v pražském Biu Oko festival novozélandských filmů Kiwi Film Fest. Potrvá do 14. dubna a uvede osm celovečerních a šest krátkých filmů. Podobná přehlídka se v Praze koná poprvé.

Filmoví fanoušci se mohou těšit na různorodou směs filmů od historicky prvního snímku napsaného a režírovaného Maorem (film Kmen z roku 1987), k drsnému a srdcervoucímu městskému dramatu Kdysi byli bojovníky z roku 1994. To natočil režisér Lee Tamahori, proslavený hollywoodskými filmy jako Next, xXx2: Nová dimenze či bondovkou Dnes neumírej.

Režisérka Jane Campion
Režisérka Jane Campion | Foto: Aktuálně.cz

Zahajovací snímek Kluk byl oceněn na řadě mezinárodních festivalů. V Berlíně získal v roce 2010 cenu Generace Kplus, Cenu publika dostal na přehlídkách v Sydney a v Melbourne. V programu se objeví také drama Anděl u mého stolu (1990), ve kterém režisérka Jane Campionová podala mistrovský portrét života nejvýznamnější novozélandské spisovatelky Janet Frameové.

Režisérka na festivalu v Cannes letos v květnu obdrží prestižní režisérské ocenění Carrosse d'O, které získá za inovativní kvality, odvahu a myšlenkovou nezávislost svých filmů. Režisérka zasedne také v porotě krátkometrážních snímků a účastní se také programu, v němž se diskutuje s filmaři. Ceremoniál proběhne 16. května.

Kiwi festival uvede i zajímavou řadu krátkých filmů od začínajících mladých tvůrců. Většina z nich se promítala v Cannes, na Berlinale či na prestižní evropské přehlídce krátkých filmů v Clermont-Ferrand ve Francii.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 45 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy