Praze se představí prokletý Polanski. Včetně Hnusu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 10. 2011 13:00
Metropole nabízí retrospektivu známého filmaře
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Světoznámého polského režiséra, herce a scenáristu Romana Polanského, který minulý týden převzal na filmovém festivalu v Curychu ocenění za celoživotní dílo, nyní v Praze připomene retrospektiva jeho tvorby. Přehlídka se skuteční od 5. do 12. října v kinosále Francouzského institutu a v kině Ponrepo.

Organizátory jsou Polský institut a Francouzské velvyslanectví ve spolupráci s Muzeem kinematografie v Lodži a Národním filmovým archivem. Nejnovější celovečerní snímky i výjimečná díla z 60. a 70. let doplní v retrospektivě krátké a studentské filmy, z nichž některé uvidí čeští diváci poprvé.

Kromě perel kinematografie jako Nůž ve vodě, Hnus, Rosemary má děťátko, Pianista nebo Muž ve stínu bude uvedena také Pomsta Andrzeje Wajdy s Romanem Polanským v jedné z hlavních rolí.

Hnus
Hnus | Foto: Aktuálně.cz

Cenu, kterou převzal ve Švýcarsku, měl ve Francii žijící Polanski dostat původně již před dvěma lety, cestou na festival ho však na základě amerického zatykače z roku 1978 zadržela švýcarská policie. 

Na lavici obžalovaných

Důvodem amerického zatykače byla jeho aféra s třináctiletou dívkou - režisér se v roce 1977 přiznal, že s ní měl pohlavní styk. Sex s nezletilou je podle amerických zákonů považován za znásilnění. V americkém vězení nakonec strávil půldruhého měsíce. Koncem ledna 1978, kdy dal soudce na srozuměnou, že ho pošle za mříže znovu, odletěl do Evropy a v USA od té doby z obav ze zatčení už nikdy nebyl.

Ještě před zahájením retrospektivy připravil Polský institut v Praze projekci snímků připomínajících herecké začátky Romana Polanského ve filmech Nashledanou zítra Janusze Morgensterna (uveden byl 27. září) a Nevinní čarodějové Andrzeje Wajdy (projekce proběhla 4. října). Během příštího měsíce promítne také dokument o jazzmanovi a autorovi filmové hudby Krzysztofu Komedovi, který s Polanským spolupracoval na řadě filmů.

Pianista
Pianista | Foto: Aktuálně.cz

Doprovodným programem přehlídky bude také od 6. do 12. října v Galerii 35 ve Francouzském institutu a v kině Ponrepo výstava plakátů k Polanského filmům ze sbírek Muzea kinematografie v Lodži.

Jeden z nejznámějších polských režisérů se narodil v Paříži 18. srpna 1933 v židovské rodině, válku přežil v krakovském ghetu a později ve vesnici Wysoka u Wadovic, kde se schovával pod jménem Roman Wilk. Začínal jako divadelní herec, později vystudoval režii na filmové škole v Lodži, ale titul nezískal.

Už za celovečerní debut Nůž ve vodě z roku 1961 byl nominován na Oscara. Psychologické drama z prostředí Mazurských jezer, ve kterém se představí pouze tři postavy, předvádí mužskou ješitnost i morální úpadek: konflikt sobectví finančně zajištěného novináře a pozérství bezejmenného studenta za přihlížení cynické manželky.

Ples upírů
Ples upírů | Foto: Aktuálně.cz

Jeho název odkazuje na důležitou scénu, v níž Andrzej v náznacích popichuje mladíka kapesním nožem, který následně úmyslně upustí do vody.

Po tomto úspěchu se rozhodl emigrovat a od roku 1963 žil a tvořil ve Francii, Velké Británii a USA. Ve Francii také vznikl jeho druhý snímek Hnus z roku 1965 s Catherine Deneuve v hlavní roli; tady vytvořil hororovou studii mentálního rozpadu osobnosti dívky zatížené sexuálními zábranami.

Hnus a smrt v životě Romana Polanského

Snímek, který u nás nebyl nikdy uváděn (výjimečně v Ponrepu pod názvem Ošklivost), obsahuje drastické sekvence násilí a děsu, nikterak je však nekomentuje a neanalyzuje: kamera zachycuje děj tak, aby divák vnímal obraz z úhlu pohledu labilní Carol. Šílenství se ve filmu nejeví jako osud jedince, nýbrž jako choroba celé společnosti. Film, který napsal sám Polanski se svým dvorním scenáristou Gérardem Brachem, získal v Berlíně 1965 Stříbrného medvěda.

Rosemary má děťátko
Rosemary má děťátko | Foto: Aktuálně.cz

O tři roky později vznikl jeden z jeho nejznámějších filmů Rosemary má děťátko. Tato adaptace známé knižní předlohy vypráví příběh Rosemary (Mia Farrow) - mladého děvčete z Omahy, které žije na Manhattanu se svým mužem (kterého ztvárnil dnes již známý americký režisér John Cassavetes), hercem toužícím po slávě a úspěchu.

Manželé si najdou nový byt a seznámí se se staršími sousedy, kteří se zdají být na první pohled milí. Jednu noc po večírku u sousedů má Rosemary sen, že byla zavlečena do jakési podivné společnosti a byla znásilněna nějakým netvorem.

Roku 1968 se Polanski podruhé oženil s americkou herečkou Sharon Tate; ve stejném roce odjel do Hollywoodu kvůli Rosemary má děťátko a 9. srpna 1969 byla těhotná Sharon Tate zavražděna sektou Charlesa Mansona. Po osudném roce 1978 žije v Paříži se svou třetí manželkou, francouzskou herečkou a modelkou Emmanuelle Seignerovou.

Muž ve stínu
Muž ve stínu | Foto: Aktuálně.cz

V roce 2003 Polanksi dostal konečně Oscara za válečné drama Pianista s Adrienem Brodym v hlavní roli. Snímek se zabývá příběhem Wladyslawa Szpilmana, skvělého pianisty a uznávaného interpreta Chopinových skladeb. Cenu si ale režisér na slavnostním ceremoniálu v Los Angeles nepřevzal kvůli obavě, že bude ve Spojených státech zatčen. O případu vznikl v roce 2008 dokument Roman Polanski: Pravdivý příběh, který upozornil na nesrovnalosti v této kauze.

V loňském roce přišel do kin jeho thriller The Ghost Writer (Muž ve stínu) - snímek  z pera mistra historických románů Roberta Harrise, napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra.

Českou republiku navštívil Polanski naposledy v roce 2003, kdy převzal na Febiofestu Cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Jeho nejnovější film Masakr podle hry Yasminy Rezy byl jedním z favoritů letošního festivalu v Benátkách.


Více informací o retrospektivě naleznete na adresách  polskyinstitut.cz, www.ifp.cz a www.bio-ponrepo.cz

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy