Hobit o Vánocích kraloval, Vlk z Wall Street krachoval

Kultura Kultura
30. 12. 2013 21:42
Novinka Martina Scorseseho zůstala zatím za finančním očekáváním
Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street).
Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street). | Foto: Bontonfilm

Praha - Vánoce, stejně jako k nim přidružený víkend, nepřekvapivě opanoval Hobit: Šmakova dračí poušť. Mezi 27. a 29. prosincem si druhý díl hobití a trpasličí historky odnesl z amerických kin téměř 30 milionů dolarů. V USA zatím Hobit nastřádal 190 milionů, ve zbytku světa 420.

Druhé místo ale není nikterak daleko. Animovaná trvalka Ledové království o Vánocích ožila, což vzhledem k námětu nepřekvapí. 29 milionů dolarů je pro snímek vysílaný již šest týdnů skvělý výsledek. Během následujících dní si studio jistě odškrtne další celosvětově půlmiliardové tržby.

Na půlmiliardu může zapomenout druhý Zprávař s Willem Farrelem. Legenda pokračuje přesto utržila vzhledem ke svému potenciálu pěkných 20 milionů, celosvětově už režisér Adam McKay nastřádal více než sto milionů.

Čtvrté místo získal Špinavý trik Davida O. Russella. Téměř 20 milionů ale jistě pro tvůrčí tým neznamená tolik jako vyhlížené oscarové nominace.

Až na pátém místě otevřel s 18 miliony Vlk z Wall Street. Film Martina Scorseseho vychvalují do nebes jak jeho dlouholetí fanoušci, tak i ti, co mu poslední roli nemohli přijít na jméno. Zdá se, že se Marty vrátil víc než v plné formě, proto zamrzí, jak málo na něj slyší diváci.

Může za to samozřejmě naprosto nevhodné uvedení během Vánoc. Publikum upřednostní epické fantasy nebo pohádku před tříhodinovou kapitalistickou komedií. Možná ale přesunutí premiéry na nehorší možnou chvíli není tak nerozumné, jak se zdá na první pohled - víme, že Akademici mají krátkou paměť a čím později má snímek v roce premiéru, tím větší má šanci na Oscara. Zavětřil producent naději a obětoval jí tržby? Přejme to Scorsesemu a především DiCapriovi, který stále čeká na prvního Oscara.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 35 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy