Hobit o Vánocích kraloval, Vlk z Wall Street krachoval

Kultura Kultura
30. 12. 2013 21:42
Novinka Martina Scorseseho zůstala zatím za finančním očekáváním
Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street).
Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street). | Foto: Bontonfilm

Praha - Vánoce, stejně jako k nim přidružený víkend, nepřekvapivě opanoval Hobit: Šmakova dračí poušť. Mezi 27. a 29. prosincem si druhý díl hobití a trpasličí historky odnesl z amerických kin téměř 30 milionů dolarů. V USA zatím Hobit nastřádal 190 milionů, ve zbytku světa 420.

Druhé místo ale není nikterak daleko. Animovaná trvalka Ledové království o Vánocích ožila, což vzhledem k námětu nepřekvapí. 29 milionů dolarů je pro snímek vysílaný již šest týdnů skvělý výsledek. Během následujících dní si studio jistě odškrtne další celosvětově půlmiliardové tržby.

Na půlmiliardu může zapomenout druhý Zprávař s Willem Farrelem. Legenda pokračuje přesto utržila vzhledem ke svému potenciálu pěkných 20 milionů, celosvětově už režisér Adam McKay nastřádal více než sto milionů.

Čtvrté místo získal Špinavý trik Davida O. Russella. Téměř 20 milionů ale jistě pro tvůrčí tým neznamená tolik jako vyhlížené oscarové nominace.

Až na pátém místě otevřel s 18 miliony Vlk z Wall Street. Film Martina Scorseseho vychvalují do nebes jak jeho dlouholetí fanoušci, tak i ti, co mu poslední roli nemohli přijít na jméno. Zdá se, že se Marty vrátil víc než v plné formě, proto zamrzí, jak málo na něj slyší diváci.

Může za to samozřejmě naprosto nevhodné uvedení během Vánoc. Publikum upřednostní epické fantasy nebo pohádku před tříhodinovou kapitalistickou komedií. Možná ale přesunutí premiéry na nehorší možnou chvíli není tak nerozumné, jak se zdá na první pohled - víme, že Akademici mají krátkou paměť a čím později má snímek v roce premiéru, tím větší má šanci na Oscara. Zavětřil producent naději a obětoval jí tržby? Přejme to Scorsesemu a především DiCapriovi, který stále čeká na prvního Oscara.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy