Hitler je mediální hvězda v satirickém bestselleru

Kultura Kultura
7. 2. 2013 20:22
Německo má novou knižní senzaci
Voskový Adolf Hitler v Berlíně
Voskový Adolf Hitler v Berlíně | Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Bestsellerem se v Německu stala satirická kniha o Adolfu Hitlerovi z pera novináře a spisovatele Timura Vermese. Kniha "Er ist wieder da" je Vermesovou první novelou, ovšem co se týče tržeb, předčil s ní Vermes i takové literární hvězdy, jakými jsou Paulo Coelho nebo Ken Follet.

Česky kniha vyjde na podzim s titulem "Už je tady zas" v nakladatelství Argo.

Foto: Aktuálně.cz

„Chtěl jsem ukázat, že Hitler by měl šanci uspět i v současnosti, akorát jinak, než to udělal tehdy," okomentoval knihu autor.

Děj se odehrává poté, co se v roce 2011 Adolf Hitler probudí po šestašedesáti letech spánku a vzbudí rozruch. Stane se například mediální hvězdou, získá roli v televizní reality show. „Faktem je, že si Hitlera stereotypizujeme," říká Vermes. „Vidíme ho jako monstrum a těšíme se faktem, že jsme teď jiní. Ale ve skutečnosti by dokázal zažehnout obdiv ke své osobě u lidí, stejně jako tenkrát, kdy ho někteří měli tak rádi, že mu pomáhali páchat jeho zločiny."

K osobě Adolfa Hitlera odkazuje i přebal knihy s charakteristickou Hitlerovou patkou, její název je umístěn doprostřed naznačeného obličeje a je ve tvaru Hitlerova kníru. I cena titulu - 19,33 eura - pravděpodobně odkazuje k roku nástupu Adolfa Hitlera k moci.

Kniha je zatím připravována k vydání v dalších sedmnácti jazycích, ve hře jsou i práva na film. I přes úspěch kniha vyvolala smíšené reakce kritiků. „Smějeme se, ale je to smích, který uvízne v hrdle," poznamenal například list Süddeutsche Zeitung.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy