Hitler je mediální hvězda v satirickém bestselleru

Kultura Kultura
7. 2. 2013 20:22
Německo má novou knižní senzaci
Voskový Adolf Hitler v Berlíně
Voskový Adolf Hitler v Berlíně | Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Bestsellerem se v Německu stala satirická kniha o Adolfu Hitlerovi z pera novináře a spisovatele Timura Vermese. Kniha "Er ist wieder da" je Vermesovou první novelou, ovšem co se týče tržeb, předčil s ní Vermes i takové literární hvězdy, jakými jsou Paulo Coelho nebo Ken Follet.

Česky kniha vyjde na podzim s titulem "Už je tady zas" v nakladatelství Argo.

Foto: Aktuálně.cz

„Chtěl jsem ukázat, že Hitler by měl šanci uspět i v současnosti, akorát jinak, než to udělal tehdy," okomentoval knihu autor.

Děj se odehrává poté, co se v roce 2011 Adolf Hitler probudí po šestašedesáti letech spánku a vzbudí rozruch. Stane se například mediální hvězdou, získá roli v televizní reality show. „Faktem je, že si Hitlera stereotypizujeme," říká Vermes. „Vidíme ho jako monstrum a těšíme se faktem, že jsme teď jiní. Ale ve skutečnosti by dokázal zažehnout obdiv ke své osobě u lidí, stejně jako tenkrát, kdy ho někteří měli tak rádi, že mu pomáhali páchat jeho zločiny."

K osobě Adolfa Hitlera odkazuje i přebal knihy s charakteristickou Hitlerovou patkou, její název je umístěn doprostřed naznačeného obličeje a je ve tvaru Hitlerova kníru. I cena titulu - 19,33 eura - pravděpodobně odkazuje k roku nástupu Adolfa Hitlera k moci.

Kniha je zatím připravována k vydání v dalších sedmnácti jazycích, ve hře jsou i práva na film. I přes úspěch kniha vyvolala smíšené reakce kritiků. „Smějeme se, ale je to smích, který uvízne v hrdle," poznamenal například list Süddeutsche Zeitung.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 minutou

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 57 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy