Cenu Revolver Revue získá politolog Bohumil Doležal

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 6. 2012 7:10
Laureáty ceny byli také například Jirous, Brázda, Stankovič či Dzurko
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Cenu Revolver Revue za rok 2011 dostane politolog a kritik Bohumil Doležal. Organizátoři z periodika, které v širších společenských souvislostech prezentuje literaturu, hudbu a výtvarné umění, mu ocenění předají v kavárně Malá ryba v Křemencově ulici.

Revolver Revue začala skupina nezávislých novinářů z prostředí českého undergroundu vydávat v roce 1985, od té doby také udílí cenu, kterou dostaly již více než dvě desítky osobností. Jsou mezi nimi například muzikant Tony Ducháček, básníci Zbyněk Hejda, Ivan Martin Jirous a Jana Krejcarová, malíři Pavel Brázda, Viktor Pivovarov a Rudolf Dzurko, fotograf Karel Cudlín či kritici Zdeněk Vašíček, Andrej Stankovič a Ludmila Vachtová.

Bohumil Doležal se narodil v roce 1940. V letech 1962 až 1968 byl redaktorem Československého spisovatele. Dvakrát byl v 60. letech redaktorem časopisu Tvář, po prvním zákazu komunisty i krátce po roce 1968 až do jeho definitivního zákazu na podzim 1969. V letech 1969 až 1989 pracoval jako montér, technický pracovník či programátor. V roce 1977 podepsal Chartu 77. V 80. letech se podílel na přípravě samizdatových sborníků, připravil jako samizdat výbor z politických článků a úvah Karla Havlíčka, Františka Palackého, T. G. Masaryka, byl členem nezávislé Demokratické iniciativy a Českého helsinského výboru. Po roce 1989 byl dva roky poslancem Federálního shromáždění ČSFR za Občanské fórum/Demokratickou iniciativu, v roce 1992 přestoupil do ODS, odkud ho ale v roce 1994 vyloučili za neplacení příspěvků. V letech 1992 a 1993 byl šéfem poradců tehdejšího premiéra Václava Klause. V letech 1993 až 2002 přednášel české a maďarské politické myšlení na Fakultě sociálních věd UK. V roce 1995 spoluinicioval společné prohlášení českých a sudetoněmeckých intelektuálů Smíření 95. Od roku 2000 vydává internetový politický zápisník Události.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy