Cenu Revolver Revue získá politolog Bohumil Doležal

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 6. 2012 7:10
Laureáty ceny byli také například Jirous, Brázda, Stankovič či Dzurko
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Cenu Revolver Revue za rok 2011 dostane politolog a kritik Bohumil Doležal. Organizátoři z periodika, které v širších společenských souvislostech prezentuje literaturu, hudbu a výtvarné umění, mu ocenění předají v kavárně Malá ryba v Křemencově ulici.

Revolver Revue začala skupina nezávislých novinářů z prostředí českého undergroundu vydávat v roce 1985, od té doby také udílí cenu, kterou dostaly již více než dvě desítky osobností. Jsou mezi nimi například muzikant Tony Ducháček, básníci Zbyněk Hejda, Ivan Martin Jirous a Jana Krejcarová, malíři Pavel Brázda, Viktor Pivovarov a Rudolf Dzurko, fotograf Karel Cudlín či kritici Zdeněk Vašíček, Andrej Stankovič a Ludmila Vachtová.

Bohumil Doležal se narodil v roce 1940. V letech 1962 až 1968 byl redaktorem Československého spisovatele. Dvakrát byl v 60. letech redaktorem časopisu Tvář, po prvním zákazu komunisty i krátce po roce 1968 až do jeho definitivního zákazu na podzim 1969. V letech 1969 až 1989 pracoval jako montér, technický pracovník či programátor. V roce 1977 podepsal Chartu 77. V 80. letech se podílel na přípravě samizdatových sborníků, připravil jako samizdat výbor z politických článků a úvah Karla Havlíčka, Františka Palackého, T. G. Masaryka, byl členem nezávislé Demokratické iniciativy a Českého helsinského výboru. Po roce 1989 byl dva roky poslancem Federálního shromáždění ČSFR za Občanské fórum/Demokratickou iniciativu, v roce 1992 přestoupil do ODS, odkud ho ale v roce 1994 vyloučili za neplacení příspěvků. V letech 1992 a 1993 byl šéfem poradců tehdejšího premiéra Václava Klause. V letech 1993 až 2002 přednášel české a maďarské politické myšlení na Fakultě sociálních věd UK. V roce 1995 spoluinicioval společné prohlášení českých a sudetoněmeckých intelektuálů Smíření 95. Od roku 2000 vydává internetový politický zápisník Události.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy