Královské porody: To jsou potomci Alžběty II., podívejte se

jaz, Profimedia
2. 5. 2015 12:40
V posledních 90 letech přibylo do britské královské rodiny na 15 dětí. Kdo patří mezi šlechtu?

Londýn – Británie slaví. Catherine, vévodkyně z Cambridge, a princ William mají druhého potomka - holčičku.

Statisíce oslavujících Britů, světelné nápisy na budovách a titulky v novinách věnované novému královskému přírůstku nejsou v monarchii ničím výjimečným.

Podívejte se, jaké bylo přivítání čerstvě narozené Alžběty II., jejích dětí a vnoučat.

Foto: Profimedia.cz

Alžběta II.

Současná hlava Velké Británie, států Commonwealthu a nejvyšší představitelka anglikánské církve se narodila 21. dubna 1926 na Bruton Street v Mayfair v Londýně. Pokřtěna byla jako Elizabeth Alexandra Mary v soukromé kapli Buckinghamského paláce.

Byla prvním dítětem vévody a vévodkyně z Yorku, z kterých se později stal král Jiří VI. a Alžběta I., královna matka.

Na trůn nastoupila po smrti svého otce Jiřího VI. v roce 1952 a v současnosti je jednou z nejdéle vládnoucích panovníků Velké Británie.

S princem Phillipem, vévodou z Edinburgu, má čtyři děti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy