Kouzlo Vánoc ve všech podobách. Holešovice se staly branou do světa tradic i designu

Advent v Holešovické tržnici přináší nevšední zážitek.
Foto: Julie Slauka / Holešovická tržnice
6. 12. 2020 16:17
Vůně pečených kaštanů, sladká chuť svařeného vína, zimní kino i nostalgie v adventním kabátku. To vše nabízí holešovická tržnice, která se letos stala branou do světa tradičních řemesel, folkloru i designu. Společně s platformou Bohemian Perfection a Nadačním fondem Moravská krása přináší prodejní přehlídku tradičních i designových řemeslných výrobků, výstavu i desítky workshopů.

Advent v holešovické tržnici přináší letos o Vánocích nevšední program pro všechny věkové kategorie. Výšivky z rybích šupin, holubičky ze štípaného dřeva či moderní modrotisk a výrobky od téměř šedesáti autorů z různých koutů naší země - to vše si mohou prohlédnout i koupit návštěvníci jedinečné adventní přehlídky v Hale 17, která se od sobotního rána stala branou do světa slovanských tradic i umění.  

Průchod tržnicí snad v každém vyvolá pocit, že se vrátil v čase. Návštěvníci si mohou například odpočinout na slaměném štrozoku nebo si připomenout, jak jemný je český kanafas - barevně pruhovaná či kostkovaná tkanina, kterou se odívali lidé v osmnáctém století. Mezi výrobky, díky kterým mohou lidé přenést folklor do vlastní domácnosti, jsou například malebné ozdoby ze slámy, skla, kovu, ale i modrotisku, dřeva nebo papíru. 

Foto: Julie Slauka / Holešovická tržnice

Právě propojení folkloru s designem se věnuje nová výstava moravského ornamentu a modrotisku, kterou ve spolupráci s předními českými umělci připravila architektka a designérka Helena Dařbujánová. V Praze má nevšední výstava svou premiéru. "Naše hlavní téma je ornament. Ne jako zločin, ale jako inspirace, jako tajná řeč našich předků, výpověď o životě, jako radost a krása," odkazuje Dařbujánová na známou frázi asi nejznámějšího československého architekta Adolfa Loose.

Na výstavě jsou k vidění práce mnoha tuzemských designérů i studií. Mezi nimi například dílo uměleckého páru Zlatky a Hanuše Lamrových, designérky a fotografky Johany Němečkové, fotografky Alžběty Jungrové a dalších.  

Foto: Julie Slauka / Holešovická tržnice

Expozici s názvem "V kráse ornamentu", která kombinuje dva zdánlivě neslučitelné světy, mohla umělkyně realizovat i díky podpoře projektu Bohemian Perfection. Ten se zaměřuje na propojení tradičního řemeslného dědictví s moderním designem.  

Cílem přehlídky je ukázat výrobky zhotovené dnes již zanikajícími postupy a představit tvůrce, jejichž rody se řemeslu věnují i po mnoho generací. "Řemeslo zemře se starými mistry, pokud nebudou moci svůj um předat pokračovatelům. Proto chceme tohle naše české rodinné stříbro přiblížit veřejnosti nejen touto akcí, ale i prostřednictvím naší platformy," říkají zakladatelky projektu Bohemian Perfection Michaela Kádnerová a Eva Bělinová. 

Svou práci o letošním adventu v holešovické tržnici prezentují designéři a absolventi ateliéru designu Jaroš/Bednář na Fakultě architektury ČVUT, která vznikla v rámci projektu Bohemian Perfection, i studenti Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel v Praze. 

Během expozice si mohou návštěvníci prohlédnout také instalaci Valašská zimní krajina, kterou vytvořila česká umělkyně Ivana Langrová. Příběh ze života na Valašsku vypráví v několika scénách, pro něž vytvořila padesát figur z přírodně barveného ovčího rouna.  

Akci zastřešuje Nadační fond Moravská krása, který sídlí v Havlíčkově vile v Břeclavi. "Chceme, aby se moravský ornament nejen uchoval, ale abychom byli schopni jej také transformovat do moderního designu," říká Monika Vintrlíková, předsedkyně správní rady nadačního fondu. 

 

Právě se děje

Další zprávy