Kolik lidí už využilo odklad splátek?
Koronavirus v uplynulých měsících doslova zamíchal kartami a rozjetý vlak ekonomiky jakoby najednou dostal červenou. Do potíží, a to nejen se splácením úvěrů, se tak dostala řada českých firem i domácností. Pokud i vy právě řešíte něco podobného, pak pro vás bude alespoň malou úlevou možnost odkladu splátek - tedy pokud jste půjčku uzavřeli před 26.3.2020. Banky proto mají v posledních měsících pěkně na pilno, žádostí jim totiž chodí stovky denně. K 10. 7. 2020 si o odklad splátek úvěrů požádalo 152 915 domácností. Schválených žádostí je pak 91 408, z toho 24 840 bylo spotřebitelských úvěrů.
Kdo a na jak dlouho si může splátky odložit?
Odložení splátek se týká nejen běžných spotřebitelů, ale také OSVČ a firem. Kromě více než 150 tisíc českých domácnosti si splátky již například odložilo i 17 049 malých a středních podniků. Odklad se však netýká všech úvěrových produktů. Nepochodíte s ním tedy například u kreditních karet, leasingu, ani kontokorentních a revolvingových úvěrů. Podmínkou je také uzavření půjčky v době před 26. březnem 2020.
Splácení stávajícího úvěru si bylo možné odložit do konce července - ale nezoufejte, druhou možností je odklad až do konce letošního října. Délka splátek se pak prodlouží o počet odložených měsíců. Rozhodnout se proto můžete podle toho, jak moc vás koronavirová krize zasáhla po finanční stránce. Informace o odložení vašeho konkrétního úvěru vám jistě zašle vaše banka.
Jak si odložit splátky?
Než se rozhodnete pro odklad splátek, dobře si promyslete svou finanční situaci a nutnost tohoto odkladu. Je totiž důležité si uvědomit, že splátky za tyto měsíce se nepromíjí, pouze se odloží a vy je stejně budete muset zaplatit. Stejně tak zaplatíte úrok ve výši uzavřené smlouvy.
V případě, že si chcete půjčku skutečně odložit, stačí vám vyplnit kontaktní formulář pro zaslání žádosti o odklad splátek, který najdete na internetových stránkách své banky. Po zaslání by vám mělo přijít vyrozumění o (ne)schválení a od následujícího dne se vám splácení automaticky odkládá na vámi zvolenou dobu.
Půjčte si, ale rozumně: Co je zdravá půjčka?
Možná se vám stalo, že jste v důsledku aktuální situace litovali toho, že jste si výši splátek nastavili příliš velkou, abyste půjčku co nejrychleji splatili, a teď vám kvůli vysokým splátkám chybí finanční rezerva. Proto je důležité už při uzavírání úvěru myslet na všechna kdyby, která mohou přijít. Nejen toto je pravidlo zdravé půjčky:
- Nastavte si rozumnou výši splátky: Možná si říkáte, že čím déle budete půjčku splácet, tím více přeplatíte. Mnohé banky však úvěry na delší dobu zvýhodňují, a tak je ve výsledku rozdíl pouze minimální. Vy se tak nemusíte bát velkého přeplatku a nemusíte svůj měsíční rozpočet šponovat na doraz. V případě, že získáte větší obnos peněz například z dědictví, můžete většinou využít možnosti mimořádných splátek.
- Pojistěte si úvěr: Úraz, úmrtí, ztráta zaměstnání. Stejně jako s koronavirem nikdy nevíte, co se může přihodit. Proto je dobré mít uzavřené pojištění schopnosti splácet, které vám v případě potřeby bude krýt záda.
- Pravidlo 10-70-20: Že jste o něm ještě nikdy neslyšeli? Jedná se o pravidlo, podle kterého bychom měli nakládat se svými financemi. 10 % ze svých příjmů bychom měli věnovat sobě, svým zájmům a snům. 70 % jsou běžné výdaje, které zahrnují bydlení, potraviny a například i splátky úvěru a 20 % by mělo jít na spořicí účet. Podle tohoto pravidla dokážete snadno odhadnout, zda jste schopni úvěr splácet a jaká je maximální výše měsíční splátky.
Zdroje:
https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/koronavirus/
https://www.hellobank.cz/pujcky/mimoradny_odklad/
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/vlada-schvalila-odklad-splatek-uveru-a-hypotek-40318997
Článek o zdravé půjčce pro HB